وزیر بهداشت به ژنو سفر می‌کند؛

تقاضای ۱۵ کشور برای دیدار با وزیر بهداشت

۱۳۹۵/۰۳/۰۲ در ۰۹:۰۵

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل از سفر وزیر بهداشت به ژنو، برای شرکت در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، محسن اسدی لاری درخصوص جزییات و اهداف سفر وزیر بهداشت به ژنو برای شرکت در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت، گفت: شعار اصلی سازمان جهانی بهداشت در این مجمع «تحول پایدار در نظام‌های سلامت تا سال ۲۰۳۰» است. امسال وزیر بهداشت، ریاست سه جلسه وزرای بهداشت غیرمتعهدها، اکو و کشورهای گروه پنج که شامل وزرای بهداشت همسایه ایران است را به عهده دارد.

وی در ادامه، به دو سخنرانی هاشمی در مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و افزود: یکی از سخنرانی‌ها برای روز اول و به عنوان پنج سخنران بعدی رییس سازمان بهداشت جهانی، به نمایندگی از وزرای بهداشت غیرمتعهدها تنظیم شده است. سخنرانی ملی وزیر نیز صبح روز دوم انجام می‌شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل به ۱۵ درخواست دیدار دوجانبه از سوی کشورهای مختلف اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون از سوی بیش از ۱۵ کشور تقاضای دیدار دو جانبه با وزیر بهداشت ارائه شده، اما به علت فشردگی برنامه‌های آقای هاشمی، برای ۱۰ کشور قرار ملاقات تنظیم شده است. این موضوع در حالی صورت گرفت که سال‌های گذشته با این حجم از تقاضا روبه‌رو نبودیم. سازمان پناهندگان سازمان ملل، پزشکان بدون مرز، یونیسف و معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز درخواست دیدار با وزیر بهداشت ایران را داشته‌اند.

اسدی لاری همچنین از تنظیم یک تفاهم‌نامه با وزیر بهداشت اتریش در ژنو خبر داد و گفت: تاکنون دیدارهای ملاقات دو جانبه با وزرای بهداشت کره، سوییس، اتریش، آلمان، سوئد، فنلاند، هند، الجزایر و وزیر امور خارجه اتیوپی که یکی از کاندیداهای ریاست سازمان جهانی بهداشت است تنظیم شده‌ است. همچنین ملاقاتی با مارگارت چان، ‌رییس سازمان جهانی بهداشت جهانی مقرر شده و امیدواریم با توجه به فشردگی وقت هر دو طرف این قرار نهایی شود.

وی با اشاره به حضور نمایندگان ۱۹۲ کشور جهان که عمدتا وزرای بهداشت کشورها هستند، اظهار کرد: وزیربهداشت اواخر وقت روز یکشنبه به ژنو می رسند. از دوشنبه صبح نیز سخنرانی‌ها آغاز می‌شود و تا چهارشنبه عصر دیدارهای بسیار فشرده‌ای خواهند داشت.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل، شرکت ایران در مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی را فرصت مغتنمی برای تبادل تجربیات ایران و سایر کشورها عنوان کرد و افزود: این مجمع فرصت مناسبی در زمینه ارتباطات دو جانبه، سرمایه‌گذاری و جذب منابع مالی و ارتقای روابط با سازمان جهانی بهداشت را ایجاد می‌کند. امیدواریم دستاوردهای این سفر برای کشور و منطقه مفید باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/AtkTx

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک