تمایل سازمان غذا و دارو برای توقف واردات داروی آرژانتینی

۱۳۹۴/۱۰/۲۹ در ۱۲:۵۳

رئیس سازمان غذا و دارو، از تمایل این سازمان برای توقف واردات داروی آرژانتینی ام.اس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از تیتر برتر، رسول دیناروند درباره رویکرد سازمان غذا و دارو در زمینه واردات داروی “اکتووکس” که به مصرف بیماران ام.اس می‌رسد، گفت: ما نمی‌خواهیم دیگر وارداتی از این دارو داشته باشیم و هر موقع تولید آن در داخل انجام شد، وارد بازار می‌شود.

وی همچین به مردم توصیه کرد که به جای استفاده از داروهای وارداتی این شرکت، از داروی تولید داخل که سال‌ها است در بازار موجود است، مصرف می‌شود و قیمت پایین‌تری هم دارد استفاده کنند.

دیناروند ادامه داد: ماجرای مصرف این دارو مثل این است که بگوییم استامینوفن یک شرکت الان دربازار نیست، در این صورت می‌توان از داروی یک شرکت دیگر استفاده کرد. اکتووکس اسم داروی بتا اینترفرونی است که نوع اصلی آن که اکثر بازار در اختیار آن است، سینووکس است و برند اصلی آن هم در بازار موجود است. مردم نباید در این مورد نگرانی داشته باشند.

گفتنی است پیش از این نیز روابط عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود که داروی اکتووکس برای کاهش روند پیشرفت بیماری و کاهش ریلاپس‌ها در بیماری ام.اس از سال ۱۳۸۷ وارد بازار دارویی کشور شد. در سال ۱۳۸۹ نیز شرکت دیگری مدعی شد که قصد دارد این داروها را از شرکت آرژانتینی بنام آمگا وارد کرده و پس از دو سال در ایران به طور کامل تولید کند؛ مسئولان وقت وزارت بهداشت هم فارغ از اشتباه دانستن واردات تکنولوژی برای فراورده‌ای که تکنولوژی آن بومی شده است، با این موضوع موافقت کردند. اما اکنون پس از گذشت پنج سال این دارو هنوز به مرحله تولید نرسیده است.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nREoR

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک