تنفس هوای آلوده در دوران بارداری و افزایش فشار خون کودکان

۱۳۹۷/۰۲/۲۵ در ۱۲:۴۵

بارداری

گروهی از کارشناسان سلامت در آمریکا معتقدند که تنفس هوای آلوده در دوران بارداری با افزایش فشار خون در کودکان مرتبط است.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، طبق مشاهدات این متخصصان، زنانی که در دوران بارداری هوای آلوده تنفس می‌کنند بیشتر احتمال دارد فرزندشان دچار فشار خون بالا شود.

در این بررسی محققان روی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون که در دود ناشی از وسایل نقلیه وجود دارد تمرکز کردند. آن‌ها اطلاعات ۱۲۹۳ مادر و کودک را بررسی و فشار خون کودکان را در فاصله سنی ۳ تا ۹ سال ارزیابی کردند.

متخصصان این کودکان را بر اساس آن‌که پیش از تولد به چه میزان در معرض آلودگی هوا بودند به سه گروه تقسیم کردند و مشاهده شد کودکانی که در معرض سطح بالایی از آلاینده‌ها بودند ۶۱ درصد بیشتر در معرض افزایش فشار خون قرار داشتند.

این متخصصان اظهار کردند: زمانی‌که زنان باردار از هوای آلوده با سطح بالایی از ذرات معلق تنفس می‌کند، واکنش التهابی به دنبال دارد که بنیان ژنتیکی و رشد جنین را تغییر می‌دهد.

فشار خون بالا فاکتور خطرزا برای بیماری‌های قلبی- عروقی و عامل اصلی ناتوانی است که سالانه به مرگ حدود ۷.۵ میلیون نفر در سراسر جهان منجر می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، محققان در بررسی‌های پیشین خود به ارتباط بین قرار گرفتن جنین در معرض آلودگی هوا و افزایش خطر نارسایی مادرزایی پی برده بودند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vKZ63

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک