توانایی نه گفتن

۱۳۹۷/۰۱/۰۵ در ۲۰:۳۰

نه گفتن

افرادی که معمولا نمی‌توانند نه بگویند، اعتراف می‌کنند که حوادث آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد. آن‌ها مایل هستند عکس العمل داشته باشند و نه عمل.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، افرادی که به سختی می‌توانند تقاضای هر چند غیرمنطقی را رد کنند، معمولا این ضعف خود را به یک یا چند عامل مربوط می‌دانند.

این افراد در مورد آن‌چه که باید یا نباید انجام دهند، فاقد اعتماد به نفس در قدرت قضاوت هستند.

آن‌ها نگران هستند که دوست داشته نشوند و می‌ترسند که اگر از انجام خواسته‌های دیگران امتناع کنند، در موردشان نظر بدی پیدا شود.

همچنین این افراد در مورد تعداد کارهایی که می‌توانند با موفقیت انجام دهند نظر مبهمی دارند. این دسته از افراد، وجدان بیداری دارند و اگر از کمک کردن خودداری کنند، احساس گناه پیدا می‌کنند.

خود را از دیگران پایین‌تر می‌دانند و اعتقاد دارند که دیگران بر آن‌ها مسلط هستند، اما به هر دلیل که باشد، افرادی که معمولا نمی‌توانند نه بگویند، اعتراف می‌کنند که حوادث آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد. آن‌ها مایل هستند که عکس العمل داشته باشند و نه عمل. با وجود تجربیاتی که در گذشته دارند، هنگامی که از آن‌ها تقاضایی می‌شود، هیچ‌وقت پاسخ آماده‌ای ندارند.

وقتی می‌دانید امتناع شما کاملا قابل توجیه است، ولی نمی‌توانید نه بگویید، استفاده از نکات زیر در این مورد به شما کمک می‌کند.

ابتدا باید تلاش کنید وضعیت‌ها را پیش‌بینی کنید که ممکن است کسی از شما تقاضایی غیر قابل قبول داشته باشد و خود را برای پاسخ به خواسته او آماده کنید.

نکته دوم این‌که باید نحوه پاسخ‌گویی خود را تمرین کنید. سه یا چهار عبارت داشته باشید که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. به طور مثال بگویید متاسفم، این روزها مجبورم این تقاضای شما را رد کنم، چون سخت گرفتار کار هستم. این جمله‌ها یا جمله‌هایی مانند این را بارها با صدای بلند برای خودتان تکرار و تمرین کنید.

وقتی که پاسخ رد می‌دهید، بهانه نیاورید. اگر برای رد تقاضای مربوطه دلیل دارید و می‌خواهید که آن را ارائه دهید که بسیار خوب است، به گونه‌ای مختصر و مفید آن را بگویید، اما بدانید که مجبور نیستید دلیل ارائه کنید. این حق مسلم شماست که تقاضایی را که انجام آن برای‌تان مقدور نیست، رد کنید.

وقتی که تقاضایی را رد می‌کنید، به حرف خود پای‌بند باشید. اگر تزلزل رای داشته باشید، دیگران به زودی فکر می‌کنند که می‌توانند روی شما تاثیر گذاشته و تصمیم‌تان را تغییر دهند.

وقتی که نه می‌گویید، از این جهت خود را مقصر ندانید. شما خودتان بهترین قاضی در تشخیص این مطلب هستید که چه کاری را می‌توانید یا نمی‌توانید انجام دهید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/TBmgM

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک