توجه به سلامت کودکان و بانوان باردار با برقراری کشیک‌های نوروزی

۱۳۹۵/۱۲/۲۵ در ۱۸:۵۲

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از برنامه‌ریزی کشیک نوروزی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و فعال بودن مراکز معین در سطح شهر و روستا برای ارائه مراقبت‌های ضروری با همکاری مدیریت توسعه شبکه خبر داد.

به گزارش ایران پزشک، محمد اسماعیل مطلق گفت: هر ساله از اواخر اسفند تا نیمه فروردین سال بعد شاهد جابه‌جایی جمع زیادی از هم‌وطنان هستیم. خانواده‌هایی نیز مسافرت نمی‌روند و به دلیل درگیری برنامه‌های نوروزی از سلامت خود غافل می‌شوند.

وی افزود: در این بین عدم توجه به سلامت کودکان در معرض خطر و بانوان باردار نمود بیشتری دارد. بر این اساس شایسته بود نسبت به برقراری برنامه کشیک نوروزی در دانشگاه‌های علوم پزشکی با همکاری مدیریت سلامت جمعیت و خانواده اقدام شود.

مطلق بیان کرد: برنامه‌ریزی برای فعال بودن مراکز معین در سطح شهر و روستا برای ارائه مراقبت‌های ضروری با همکاری مدیریت توسعه شبکه، استخراج لیست بانوان باردار در معرض خطر و پرخطر و بانوان بارداری که تاریخ تقریبی زایمان ایشان در محدوده تعطیلات نوروزی است و تاکید بر آموزش و حساس سازی مناسب ایشان در زمینه علایم خطر و مراجعه به موقع به واحدهای ارائه خدمت، بخشی از این برنامه است.

وی در خصوص سایر برنامه‌های ویژه نوروزی به فعال بودن کلاس‌های مشاوره پیش از ازدواج در بازه‌های زمانی معین برای جلوگیری از وقفه در روند مشاوره زوجین، اطلاع رسانی مناسب به ستادهای تسهیلات نوروزی استان و شهرستان‌ها برای هدایت مسافرین و گیرندگان خدمت به واحدهای ذیربط و هماهنگی با اورژانس ۱۱۵، برنامه نظارتی روزانه از واحدهای ارائه خدمت در حوزه محیطی با برنامه از پیش تعیین شده، هدایت عملیات نجات بانوان باردار و نیز هماهنگی با ستاد هدایت و رابطین مستقر در بیمارستان‌های بزرگ برای پذیرش زنان باردار دارای مشکل، گزارش فوری موارد مرگ مادر و کودک و اقدام جهت پرسش‌گری اولیه، پیگیری مشکلات در ارجاع کودکان به سطح دو و جمع بندی اقدامات به صورت روزانه و کلی و گزارش به ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه اشاره کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/MM6z1

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک