معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد:

توجه ویژه دولت یازدهم به سلامت

۱۳۹۵/۱۱/۱۷ در ۱۳:۱۰

معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه درمان این وزارت‌خانه، گفت: سه محور اساسی برای طرح تحول در نظر گرفته شده بود که اولین آن کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم بابت خدمات پزشکی و دوم ارتقای عدالت در ارائه خدمات و سوم توسعه زیرساخت‌های سلامت بوده است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد آقاجانی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه درمان وزارت بهداشت، گفت: مقوله سلامت در این دولت بسیار مورد توجه قرار گرفته است و وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مجری برنامه‌ها در این زمینه بوده، باید توجه کنیم که در دولت‌های قبل مبحث سلامت جزو اولویت‌ها نبود که در این دولت با یک تغییر نگرش به بحث سلامت توجه ویژه‌ای شد.

آقاجانی با بر شمردن سه محور اصلی برای طرح تحول سلامت، اظهار کرد: سه محور اساسی برای طرح تحول در نظر گرفته شده بود که اولین آن کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم بابت خدمات پزشکی و دوم ارتقای عدالت در ارائه خدمات و سوم توسعه زیرساخت‌های سلامت بوده است.

وی افزود: تاکنون ۲۱ میلیون نفر از ایرانیان از خدمات طرح تحول سلامت استفاده کرده‌اند که هزینه آن‌ها توسط بیمه‌ها پوشش داده شده و پرداختی مردم از ۳۷ درصد به ۳ تا ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

آقاجانی گفت: ۷۷ درصد مردم در مقابل هزینه‌های ناشی از درمان محافظت شده‌اند و همچنین اکنون بیش از ۱۰ میلیون بیمه شده جدید داریم که تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: ۱۰۲ میلیون ویزیت سرپایی در کلینیک‌های ویژه انجام شده است و همچنین ۱٫۵ میلیون زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان‌های وزارت بهداشت انجام شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص رعایت عدالت در ارائه خدمات نیز اظهار کرد: اکنون ۶ هزار پزشک در مناطق کمتر  توسعه یافته در حال فعالیت هستند که با نرخ دولتی و پوشش بیمه‌ای خدمات ارائه می‌دهند،؛ همچنین ۸۴۳ پزشک متخصص در ۱۹ رشته تخصصی در شیفت شب به بیماران اورژانسی خدمات ارائه می‌دهند.

آقاجانی درباره ارتقای اورژانس هوایی نیز اظهار کرد: در دولت قبل فعالیت و ارائه خدمات در بخش اورژانس هوایی بسیار محدود بود که با همت این دولت تعداد پایگاه‌های هوایی موجود به ۲۵ عدد ارتقا یافت و بیش از ۵۵۰۰ بیمار اورژانسی حساس از این پایگاه‌ها خدمات گرفتند.

وی در خصوص بازسازی بیمارستان‌ها نیز گفت: ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی نوسازی کامل شده‌اند که همچنان این روند ادامه دارد. ساخت بیمارستان‌های جدید از اولویت‌های این دولت بوده که تا پایان این دولت قریب به ۷۷ بیمارستان جدید به بهره‌برداری خواهد رسید که این موضوع یک رکورد استثنایی است.

آقاجانی با اشاره به این‌که یکی از محورهایی که به طور خاص در طرح تحول سلامت به آن توجه شد، مراقبت‌های حاد بود، اظهار کرد: در بحث مراقبت‌های حاد هم به اورژانس‌ها توجه کردیم و همه بخش مراقبت‌های ویژه را مدنظر قرار دادیم.

وی افزود: در اورژانس پیش بیمارستانی دو اتفاق مهم افتاد که یکی از آن‌ها راه‌اندازی اورژانس هوایی با ۲۵ پایگاه بود و دیگری تحول در ناوگان زمینی با ۲ هزار و ۴۰۰ آمبولانس جدید که تعدادی از آن‌ها تحویل داده شده و تعدادی هم در حال تحویل است. با این ۲ هزار و ۴۰۰ آمبولانس جدید یک نوسازی بسیار گسترده در ناوگان زمینی ایجاد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ۱۷۰ پایگاه اورژانس شهری و جاده‌ای افتتاح شد و در اورژانس بیمارستانی ۱۲۵ بخش اورژانس در بیمارستان‌های اصلی در حال احداث، توسعه و بهسازی است. همچنین نیروی انسانی اورژانس همیشه در اولویت ما بوده و با وجود کمبود نیروی انسانی سعی کرده‌ایم در اورژانس بیمارستان کمترین دغدغه وجود داشته باشد.

آقاجانی اضافه کرد: در بخش مراقبت‌های ویژه تا قبل از این دولت ۵ هزار و ۷۰۰ تخت آی سی یو داشتیم که با راه‌اندازی ۲ هزار و ۴۰۰ تخت بزرگسال و کودکان، ۴۲ درصد رشد داشته‌ایم؛ راه‌اندازی هر تحت آی سی یو یک میلیارد هزینه دارد.

وی در مورد سیاست‌های جمعیتی نیز گفت: اقدامات چشمگیری در این خصوص انجام گرفته و با ترویج زایمان طبیعی ۶٫۵ درصد کاهش آمار سزارین داشته‌ایم. همچنین از حیث زیرساخت‌ها هزار و ۸۰۰ واحد اختصاصی زایمان به عنوان LDR در حال ساخت است. همچنین ۸۴۸ زایشگاه‌ با رویکرد نوین در حال افتتاح و ساخت است.

معاون درمان وزارت بهداشت حمایت از زوج‌های نابارور را یکی دیگر از برنامه‌های طرح تحول این دولت دانست و گفت: ۸۵ درصد تعرفه دولتی زوج‌های نابارور پوشش داده می‌شود. همچنین ۱۷ مرکز درمان ناباروری در حال ساخت است و ۲۴ مرکز ناباروری بازسازی، نوسازی و مجهز به تجهیزات پیشرفته شده‌اند.

آقاجانی خدمات این دولت در حوزه سرپایی را افتتاح ۲۵۰ پلی کلینیک جدید با ۷ هزار مطب در مناطق محروم دانست و گفت: تا پایان دولت همه این مراکز بهره‌برداری خواهند شد و در مناطق محروم رشد خدمات سرپایی را شاهد خواهیم بود.

وی یکی از رویکردهای خاص را توجه به اپیدمیلوژی جدید بیماری‌ها عنوان کرد و گفت:‌ از بیماری‌های واگیر به سمت توجه و کنترل بیماری‌های غیر قابل واگیر رفته‌ایم که از جمله این برنامه‌ها راه‌اندازی شبکه جامع تشخیص و درمان سرطان است. در این شبکه مراکز در سه سطح دسته‌بندی می‌شوند. مراکز در سطح یک با ۱۳۸ مرکز، خدمات سرپایی و غربال‌گری انجام شده، در سطح دو خدمات تخصصی در ۳۷ مرکز در سطح سه خدمات فوق تخصصی در ۱۰ قطب کشور و در ۱۴ مرکز انجام می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت اضافه کرد: در سطح دو و سه بخش غیردولتی و سرمایه خصوصی به تعرفه دولتی به کار گرفته می‌شود و در سطح یک دولت در حال فعالیت است. مجموع این مراکز به صورت شبکه‌ای عمل می‌کنند و در صورت نیاز بیمار به مرکز مورد نظر ارجاع پیدا می‌کند.

 

نشست خبری معاونت درمان

 

آقاجانی سکته قلبی را اولین علت و سکته مغزی را دومین علت مرگ ایرانی‌ها دانست و گفت:‌ در همین خصوص برنامه‌های ویژه‌ای اجرا کرده‌ایم که مدیریت درمان سکته‌های قلبی در ۵۴ بیمارستان به عنوان بیمارستان ۷۲۴، یعنی ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته ارائه خدمت انجام می‌شود. در این بیمارستان‌ها پزشکان متخصص مقیم هستند و تجهیزات فوق تخصصی ارائه می‌شود تا در کمترین زمان بیمار را از خطر نجات دهند.

وی افزود: مدیریت درمان سکته مغزی در ۵۶ بیمارستان به عنوان بیمارستان ۷۲۴ (۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز در هفته) ارائه خدمت می‌شود به این شرط که بیمار سکته قلبی در ۲۴ ساعت اولیه و بیمار سکته مغزی در ۴ ساعت اولیه به بیمارستان برسد. اگر بیمار به‌ موقع برسد، قطعاً اقدامات شفابخش انجام می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت یکی دیگر از اقدامات انجام‌شده در زمینه بیماری‌های غیرواگیر را بحث روان‌پزشکی عنوان کرد و گفت:‌ شاهد افتتاح هزار تخت جدید روان‌پزشکی بودیم و ۵ اورژانس روان‌پزشکی راه‌اندازی شد. همچنین در بحث سوختگی ۹ بیمارستان تخصصی با ۱۷۵ تخت آی سی یو افتتاح شد و ظرفیت ما در این زمینه ۵۰ درصد گسترش یافت.

 

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: برای اولین بار موسسات پزشکی را ساماندهی کردیم و پروانه این موسسات الکترونیک شد. بیش از ۲۱ هزار موسسه پزشکی از درمانگاه عمومی تا آزمایشگاه و مراکز جراحی محدود اطلاعات آن‌ها وارد سامانه می‌شود و در دسترس مردم قرار خواهد گرفت. به این صورت هم صاحبان حِرَف پزشکی به پرونده‌های مورد نیاز دسترسی پیدا می‌کنند و هم از این طریق مردم می‌توانند در سراسر کشور نزدیک‌ترین موسسه پزشکی به محل سکونت خود را پیدا کرده و خدمات دریافت کنند.

آقاجانی توانمندسازی مدیران را اقدام مهم بعدی عنوان کرد و گفت: مدیران بیمارستانی عمده منابع مالی و انسانی حوزه سلامت را به خود اختصاص می‌دهند، به همین دلیل توانمندسازی آن‌ها بسیار اهمیت دارد. ما برای توانمندسازی مدیران برنامه‌ای با کمک سازمان بهداشت جهانی تدارک دیده‌ایم که این برنامه از دو سال پیش آغاز شده و مدرسان با کمک اساتید داخلی و خارجی در حال آموزش هستند. این آموزش ۷ سرفصل دارد که هر کدام ۵ روز به طول می‌انجامد. ۶ ماه مدت کل دوره است که این دوره از چند روز گذشته آغاز شده است.

وی آخرین برنامه مهم را سند درمان ۱۴۰۴ اعلام کرد و گفت: در این سند نسل جدید سطح‌بندی خدمات درمانی کشور را در نقشه ۱۰ ساله ترسیم می‌کنیم. در این سند هم تخت‌های بیمارستانی و هم نیروی انسانی تخصصی و غیرتخصصی سطح‌بندی می‌شوند. این سند در جهت آسان شدن دسترسی مردم به خدمات پزشکی، توزیع عادلانه خدمات و تعادل بین منابع و مصارف است که از ابتدای سال ۹۶ اجرایی می‌شود. امیدواریم با تکیه بر داشته‌های داخلی عدالت قابل‌قبولی در زمینه خدمات درمانی در سطح کشور ارائه کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/kvdqa

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک