توزیع عادلانه سلامت، نشان دهنده عدالت اجتماعی در هر کشور

۱۳۹۷/۰۲/۰۱ در ۱۴:۰۹

سلامت برای همه

در تمامی جوامع بشری، سلامت و بهداشت سهم بزرگی را در خانواده‌ها به خود اختصاص داده است. در هر رده سنی و با هر جنسیتی سلامت حرف اول را می‌زند و آسیب به آن، بر ابعاد اجتماعی، روانی، اقتصادی و عاطفی خانواده تاثیر خواهد گذاشت.

ایران پزشک: برای داشتن یک جامعه سالم باید خانواده‌ای سالم داشت که به سلامت و تمامی ابعاد آن توجه و شاخص‌های مهم سلامت را در آن تبیین کرد. با توجه به اهمیت قابل توجه سلامت، سازمان بهداشت جهانی همه ساله به مناسبت روز جهانی بهداشت و با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم و تمرکز اقدامات و فعالیت‌ها یکی از موضوعات مهم در این حوزه را انتخاب می‌کند. در همین راستا امسال نیز سازمان جهانی بهداشت شعار پوشش جهانی سلامت، همه جا برای همه را برگزیده است.

 

مفهوم پوشش همگانی سلامت

پوشش همگانی سلامت به این معناست که همه افراد جامع، خدمات سلامتی مورد نیاز خود را بدون تبعیض و فشار اقتصادی دریافت کنند. خدماتی همچون، خدمات بهداشتی ضروری، از ارتقای سلامت تا پیش‌گیری، درمان، توان‌بخشی و مراقبت‌های تسکینی. به عبارت دیگر علاوه بر دسترسی عادلانه به خدمات همه جانبه سلامت، بیمار و خانواده وی باید مورد محافظت مالی قرار گیرد.

دست‌یابی به پوشش همگانی سلامت یکی از اهداف کشورهای جهان در راستای اهداف توسعه پایدار است. دست‌یابی به پوشش همگانی سلامت به ارتقای شاخص‌های سلامت کمک خواهد کرد.

حرکت به سمت پوشش همگانی سلامت، نیاز به تقویت سیستم‌های بهداشتی در همه کشورها دارد. تقویت ساختارهای تامین مالی نکته‌ای کلیدی است. هنگامی که مردم مجبور هستند بیشتر هزینه‌های خدمات بهداشتی را از جیب خود بپردازند، افراد فقیر اغلب قادر به دریافت بسیاری از خدمات مورد نیاز خود نیستند؛ حتی افراد با توان مالی بالا  نیز ممکن است در مواجهه با بیماری‌های شدید یا طولانی مدت با مشکلات مالی مواجه شوند.

 

توزیع عادلانه سلامت و عدالت اجتماعی

توزیع عادلانه سلامت در هر کشور مبین عدالت اجتماعی در آن کشور محسوب می‌شود. عوامل اجتماعی موثر بر سلامت شامل عوامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، زیست محیطی و اجتماعی است و از زمان انعقاد نطفه تا تولد، دوران رشد و تکامل کودک، اشتغال و همه عمر تا سال‌خوردگی بر سلامت و نیز عدالت در سلامت تاثیر جدی دارند.

همه کشورها می‌توانند با افزایش پوشش خدمات بهداشتی و کاهش فقر مرتبط با پرداخت هزینه‌های خدمات سلامت، به پیامدهای سلامت و مقابله با فقر ناشی از بیماری دست یابند.

 

دست‌یابی به پوشش همگانی سلامت در ایران

تلاش برای دست‌یابی به پوشش همگانی خدمات سلامت در ایران سابقه طولانی دارد. شاید اولین اقدام برای دست‌یابی به این مهم در ایران را بتوان به ۸۰ سال پیش منتسب کرد؛ با تصویب طرح تشکیل صندوق احتیاط کارگران راه آهن. تامین سلامت مردم و اطمینان از این که تمامی شهروندان بدون تحمل بار مالی به خدمات اولیه و اساسی سلامتی دسترسی یابند از وظایف مهم دولت‌هاست. برنامه تحول نظام سلامت نیز در دست‌یابی به ۳ هدف عمده خود یعنی حفاظت مالی از بیماران در هزینه‌های سلامت، دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، ارائه خدمات سلامت با کیفیت در این مسیر گام برداشته است.

در تدوین منشور حقوق شهروندی نیز که با هدف تامین آسایش، آرامش، امنیت، رفاه فردی و اجتماعی تدوین شده، در ۱۶ ماده به مواردی مانند تامین سلامت جسمی و روانی، حمایت اجتماعی، حق دسترسی به بهداشت عمومی و درمان مناسب، دسترسی به کالاهای سلامت محور اشاره می‌کند. آن‌چه مهم است این‌که حق حیات و سلامت و کیفیت زندگی در راس همه حقوق شهروندی است.

کاهش سهم مردم از هزینه بستری از ۳۷ درصد به ۵ درصد برای روستاییان و ۱۰ درصد برای شهرنشینان و حمایت مالی از ۳۲٫۲۰۰٫۰۰۰ میلیون بیمار بستری، کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم در مجموع بازار سلامت (دولتی، خصوصی، بستری، سرپایی) از ۵۳ درصد به ۴۰ درصد و حفاظت مالی از بیماران بستری در برابر هزینه‌های کمرشکن در بیمارستان‌های دولتی برای ۷۷٫۴ درصد جمعیت کشور به صورت هدفمند تنها ۳ دستاورد مهم این برنامه ملی است.

گفتنی‌ست شعار سازمان جهانی بهداشت در سال ٢٠١٨، سلامت برای همه، پوشش همگانی سلامت برای همه، در هر مکان است.

پایان پیام/

«نویسنده: آرزو دهقانی، کارشناس ارشد آموزش پزشکی»

پیوندک: http://iranMD.com/VLS0l

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک