در مستند آرزو مطرح شد:

توزیع نامتقارن ثروت و تاثیر آن بر اقتصاد سلامت

۱۳۹۵/۰۸/۱۱ در ۱۰:۵۸

برنامه این هفته سینما معیار با موضوع نقد و بررسی مستند «آرزو» با حضور حامد یامین‌پور و حسین خداپرست، کارگردان این فیلم مستند روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، حسین خداپرست، کارگردان مستند «آرزو» که در ارتباط با بیمه و نظام سلامت است، در مورد موضوع این فیلم گفت: این مستند پیرامون دستمزد نامتعارف برخی پزشکان با تکیه بر اثرات فرهنگی آن روی جامعه است. با یک‌سری بچه‌های پیش‌دبستان صحبت کردیم و پرسیدیم می‌خواهند چه‌کاره شوند و اکثرا گفتند می‌خواهند پزشک شوند.

وی ادامه داد: مستند بر اساس یک‌سری گزارشات که دستگاه‌های اجرایی از میزان درآمد پزشکان در آورده بودند و کسانی که در این زمینه خبره و کارشناس هستند مثل دکتر پزشکیان مصاحبه کردیم و در مورد اثرات آن بر اقتصاد سلامت و میزان توزیع نامتقارت ثروتی که ایجاد می‌کند پرداختیم.

خداپرست افزود: ما وارد تحول طرح سلامت نشدیم؛ مستند دو سال و نیم قبل ساخته شده و پژوهش‌هایش مربوط به آن زمان است. آن موقع طرح تحول سلامت وارد گام سوم که اصلی‌ترین انتقادها به آن وارد است، نشده بود. در گام سوم طرح تحول، دستمزد پزشکان در بخش دولتی به صورت نامتعارف دو تا سه برابر شده است، اما این مستند همان زمان نیز با محوریت دستمزد بالای پزشکان ساخته شد.

کارگردان مستند «آرزو» گفت: یک‌سری محاسبات اقتصادی در مستند می‌بینید که شامل پرداختی‌های کلی نظام سلامت است که چه مقدار را مردم می‌دهند، چه مقدار را دولت و چه مقدار را بیمه که بخش اعظم آن کماکان توسط مردم پرداخته می‌شود. طرح تحول سلامت با این رویکرد آمد که پرداخت از جیب مردم را کاهش دهد، اما با انجام گام سوم، الان کارشناسان و منتقدان به این می‌پردازند که آیا طرح به این هدف که کاهش پرداختی از جیب مردم است رسیده یا خیر. ما در مستند خیلی وارد طرح تحول نشدیم و بیشتر درآمد پزشکان را قبل از طرح تحول بررسی کردیم.

خداپرست در ارتباط با زمان اکران این مستند گفت: احتمالا تا یک‌ماه آینده یا زودتر، مستند رونمایی می‌شود و صحبت‌هایی از نهادهای دانشگاهی شده تا در دانشگاه یا خبرگزاری‌ها نیز رونمایی شود که هنوز مشخص نیست، اما به راحتی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا آن را ببینند.

پایان پیام/

image_print

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک