توصیه‌هایی برای پیش‌گیری از ابتلا به هپاتیت سی

۱۳۹۷/۰۳/۱۸ در ۰۳:۱۵

هپاتیت

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: توصیه می‌شود افراد مبتلا به هپاتیت سی زمانی‌که به آرایشگاه مراجعه می‌کنند، از وسایل شخصی خود استفاده کنند.

به گزارش ایران پزشک، سید موید علویان درباره نحوه پیش‌گیری از ابتلا به بیماری هپاتیت، گفت: ابتلا به بیماری هپاتیت سی عواقب بدی را به دنبال دارد و با توجه به درمان مشکل و پر هزینه آن، مهم‌ترین راه مقابله با این بیماری، پیش‌گیری است. بر این اساس باید مراقبت‌های الزامی جهت پیش‌گیری از ابتلای دیگران به این بیماری را انجام داد. باید توجه کرد که از جمله مراقبت‌هایی که افراد برای عدم ابتلا به هپاتیت سی باید انجام دهند، عدم استفاده از وسایل افزاد مبتلا نظیر ناخن‌گیر، ریش‌تراش و مسواک به طور مشترک، ضدعفونی محل‌های آلوده به خون به صورت کامل، پوشاندن زخم‌های پوستی در افراد مبتلا با چسب زخم و استفاده از وسایل پیش‌گیری در هنگام تماس جنسی است.

وی افزود: همچنین اگر به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید به دلیل تماس با ترشحات دهان و خون امکان ابتلای پزشک و دیگران به این بیماری در صورت عدم رعایت بهداشت، وجود دارد. بنابراین افراد مبتلا به هپاتیت باید بیماری خود را به پزشک اطلاع دهند و امیدواریم برخی همکاران با این بیماران برخورد بدی نداشته باشند. زیرا برخورد بد با آن‌ها راهی جز دروغ گفتن برای بیمار به جای نمی‌گذارد و البته ما چنین چیزی را توصیه نمی‌کنیم.

علویان با بیان این‌که مبتلایان به هپاتیت سی جهت پیش‌گیری از ابتلا به هپاتیت بی، باید واکسن ضد هپاتیت بی را دریافت کنند، اظهار کرد: این واکسن در سه نوبت به فواصل یک ماه و شش ماه بعد از تلقیح اولین نوبت واکسن، انجام می‌شود. البته باید توجه کرد که واکسن هپاتیت بی تنها افراد را در برابر هپاتیت بی ایمن می‌کند و در پیش‌گیری از سایر ویروس‌های هپاتیت تاثیری ندارد.

رییس شبکه هپاتیت ایران در ادامه درباره نحوه از بین بردن ویروس از لباس‌ها یا لوازم آلوده به خون، گفت: ساده‌ترین روش برای از بین بردن آلودگی از لوازم و لباس‌های آلوده به خون فرد مبتلا به هپاتیت سی، جوشاندن لباس و لوازم آلوده پس از پاک کردن خون از آن‌هاست. البته در صورتی‌که امکان این کار وجود نداشت، می‌توانید از محلول‌های سفید کننده ۰.۵ درصد استفاده کنید. بر این اساس ابتدا این وسائل را به مدت نیم ساعت در این محلول قرار داده و سپس با آب ساده و روش معمولی بشویید. همچنین لباس‌های رنگی را بهتر است در الکل ۷۰ درصد قرار داده و به روش معمولی بشویید. البته این اقدامات تنها در صورت آلوده بودن لباس‌ها و لوازم به خون باید انجام شود.

وی با بیان این‌که توصیه می‌شود افراد مبتلا به هپاتیت سی زمانی‌که به آرایشگاه مراجعه می‌کنند، از وسایل شخصی خود استفاده کنند، گفت: به عنوان مثال تیغ و دستگاه آن را جداگانه همراه خود داشته باشند. البته آرایشگاه‌ها هم باید توجه کنند که هنگام ارائه خدمات به مشتریان خود باید علاوه بر رعایت موارد بهداشتی، تیغ‌ها را تعویض کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/G6o3A

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک