توصیه‌های تغذیه‌ای در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان

توصیه‌های تغذیه‌ای در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان

۱۳۹۶/۰۳/۲۷ در ۱۱:۵۶

افطار

برای جبران از دست دادن مایعات و مواد قندی در طول روز، بهتر است روزه داران وعده افطار خود را با مایعات ولرم و نیمه گرم شروع و از مصرف مایعات سرد و نوشابه خودداری کنند.

به گزارش ایران پزشک، منصور رضایی، متخصص تغذیه با اشاره به رعایت اصول تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان گفت: همان طور که می‌دانید افراد در ایام مبارک رمضان، برای برطرف کردن افت قند و عطش با مصرف مایعات شیرین و سرد مثل نوشابه به استقبال افطار می‌روند که این کار، بسیار اشتباه است.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود که اگر افراد می‌خواهند مایعات و مواد قندی که در طول روز از دست داده‌اند، در وعده افطار جبران کنند، وعده افطار را با مایعات ولرم و نیمه گرم شروع کنند و از مصرف مایعات سرد و نوشابه‌ها به شدت خودداری کنند.

این متخصص تغذیه با بیان این‌که مصرف مایعات سرد در ایام ماه مبارک رمضان، اصلا توصیه نمی‌شود، بیان کرد: بهتر است برای افطار از مایعات ولرم مثل چای و عسل یا خرما استفاده کرد. این ترکیبات، برای جبران قند و املاح از دست رفته بدن افراد روزه دار، بسیار مفید هستند.

رضایی افزود: افرادی که به مدت ۱۷ تا ۱۸ ساعت روزه می‌گیرند، بعد از وعده سحری دچار گرسنگی می‌شوند، افت قند پیدا می‌کنند و همین افت قند و حالت عطش فراوان تمایل آن‌ها را به مصرف غذاها به ویژه غذاهای چرب و شیرین بیشتر می‌کند.

وی در ادامه تاکید کرد: مصرف این غذاها در وعده افطار آن هم برای معده‌ای که مدت‌ها خالی بوده، ناگوار است و مشکلات گوارشی را دو چندان می‌کند. توصیه می‌شود تا حد امکان در وعده افطار از غذاهای سبک استفاده و از مصرف غذاهای سنگین خودداری شود؛ زیرا افطاری سنگین معمولا مانع مصرف شام و حتی سحری می‌شود.

این متخصص تغذیه در پایان در رادیو سلامت اظهار کرد: بهترین حالت برای مصرف افطاری همان افطاری سبک همراه با چای شیرین و ترکیب چای با عسل است؛ افطاری سبک و خوب نیازهای فرد را در وعده افطار تامین می‌کند و دو ساعت بعد نیز می‌تواند زمان مناسبی برای صرف شام باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/iDkYt

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک