تولید دارو از ۵۰۰۰ واحد پلاسمای خونی استان کردستان

۱۳۹۴/۱۱/۰۳ در ۲۰:۰۲

فرآورده‌های زردرنگ پلاسمایی، طلای عیار بالای تشکیلات انتقال خون هستند که کاربردهای مستقیم و غیرمستقیم بسیاری در دانش پزشکی دارند.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک»، مدیرکل انتقال خون کردستان به خبرنگار ایسنا گفت: با هماهنگی‌های انجام شده با معاونت تضمین کیفیت و کنترل کیفی سازمان انتقال خون ایران، بیش از ۵۰۰۰ واحد فرآورده پلاسما از پایگاه انتقال خون کردستان برای پالایش و تولید داروی‌های مشتق از آن ارسال می‌شود.

محمد سعید کریمیان افزود: هر اهداکننده داوطلب که به پایگاه انتقال خون کردستان مراجعه می‌کند پس از انجام مراحل معمول در صورتی که شرایط اهدای خون را داشته باشد می‌تواند ۴۰۵ تا ۴۹۵ سی‌سی از خون خود را اهدا کند که نتیجه این فرآیند محصول خون کامل نامیده می‌شود و به‌صورت مستقیم در جبران خونریزی‌های وخیم و حاد و در تعویض خون کاربرد دارد.

مدیرکل انتقال خون کردستان شرایط نگهداری خون کامل را ۳۵ روز و در در دمای ۶-۱ درجه سانتی‌گراد برشمرد و افزود: خون کامل اهدایی پس از جمع‌آوری در پروسه تهیه فرآورده‌های خونی به ۳ بخش تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها پلاسمای تازه منجمد نام دارد.

وی گفت: پلاسمای تازه منجمد که حجمی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلی‌لیتر را دارد، پس از خون‌گیری به سرعت از خون کامل جدا می‌شود و منجمد شده و در دمای ۲۵- درجه سانتی‌گراد تا ۲ سال و در دمای ۱۸‌- درجه تا یکسال قابل نگهداری است.

کریمیان درباره موارد مصرف این فرآورده خونی خاطرنشان کرد: FFP دارای حداکثر فاکتورهای انعقادی پایدار و ناپایدار است که در خونریزی‌های فعال، کمبود فاکتورهای انعقادی، ترومای گسترده، جراحی‌ها، بیماری‌های کبد و خونریزی‌های منتشر شده داخل عروقی کاربرد مستقیم برای نجات جان بیماران دارد.

وی دیگر کاربرد حیاتی فرآورده‌های پلاسما را تولید داروهای مشتق از آن خواند و خاطرنشان کرد: فاکتورهای انعقادی خون که نیاز بیماران هموفیلی به آن همیشگی است، آلبومین که محصولی پروتئینی است و کاربرد گسترده‌ای در درمان بیماری‌های مزمن و حاد دارد هم‌چنین ایمونوگلوبولین‌ها که در درمان، تحقیقات پزشکی و فرآیندهای واکسن‌سازی نقش اساسی را ایفا می‌کند از جمله واردات عمده داروهایی است که تنها از پلاسمای سالم خون قابلیت استحصال دارد.

مدیرکل انتقال خون کردستان با اشاره به این‌که اگر دارو از پلاسمای مردم داخل کشور تهیه شود علاوه‌بر مقرون به صرفه‌تر بودن، احتمال انتقال بیماری سایر کشورها را به داخل کشور نیز بسیار کمتر خواهد کرد، ادامه داد: هم‌چنین اگر شرایطی ایجاد شود که به دارویی در جهان بیشتر نیاز شود قطعاً کشورهای پیشرفته اولویت خاصی را برای خود قائل می‌شوند و داروی مشتق از پلاسمای خارجی را در اختیار سایرین قرار نمی‌دهند بنابراین وجود منابع سالم پلاسمای ایرانی تضمین‌کننده وجود داروهایی است که نیاز به آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

وی در ادامه مقصد نهایی ارسال پلاسما را کشورهای آلمان و سوئیس دانست و خاطرنشان کرد: پلاسماهای ارسالی از پایگاه‌های انتقال خون که مجوز ارسال پلاسما را اخذ کرده‌اند، به این کشورها ارسال می‌شود و پس از فرآوری به‌صورت دارو وارد کشور شده و به استفاده بیماران می‌رسد.

کریمیان با بیان این‌که روند ارسال پلاسما روندی پیچیده و بسیار حساس است و استانداردهای بسیاری باید رعایت شود تا مجوز ارسال پلاسما اعطا شود، اظهار کرد: انتقال خون کردستان نخستین گام را با ارسال ۵۰۰۰ واحد پلاسمای اهدایی برداشته است و با توجه به سیاست‌های کشوری ابلاغ شده از سوی وزیر بهداشت، ظرفیت کنونی تولید پلاسما باید به ۶۰۰ هزار لیتر در سال افزایش یابد، از این‌رو انتقال خون کردستان نیز ارتقا ظرفیت تولید مطلوب را در دستور کار دارد.

وی در ادامه با تقدیر از اهداکنندگان خون در خصوص استقبال همیشگی آنان از اهدای خون، گفت: اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه است و خون کامل به‌صورت گلبول قرمز، پلاکت، پلاسما جدا شده و در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

کریمیان خاطرنشان کرد: اگر بیماران بیمارستان پلاسما نیاز نداشته باشند، این پلاسما فرآیند تبدیل شدن به دارو را طی می‌کند و در واقع پلاسمایی که فرستاده می‌شود مورد نیاز بیمار نیست، اما بیمار ما به داروی مشتق از آن نیاز دارد، از همین‌رو این جمله بارها توسط واحد روابط عمومی سازمان اعلام شده است که یک واحد خونی حداقل تبدیل به سه محصول شده و جان سه بیمار را نجات می‌دهد.

وی یادآور شد: بسیاری از مردم برای اهدای خون آموزه‌های دینی را مدنظر قرار می‌دهند و نتیجه این رویکرد این است که ما اهداکنندگان ارزشمندی را میزبان هستیم که هر زمانی سازمان به آن‌ها نیاز دارد، بلافاصله با مراجعه به مراکز، خون خود را بدون هیچ چشم‌داشتی اهدا می‌کنند.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XIz62

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک