پایان کِش و قوس اختیار بیمه سلامت؛ چهل به شصت به نفع وزارت رفاه

توپ توی زمین وزارت رفاه ماند

۱۳۹۵/۱۰/۱۵ در ۱۳:۳۰

ایران پزشک – امیر پروسنان: هرچند در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی همه چیز به کام وزارت بهداشت بود، اما با عدم تصویب انتقال شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت، در عمل توپ توی زمین وزارت رفاه ماند.

جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی به بررسی مواد برنامه ششم توسعه در حوزه بهداشت و درمان اختصاص داشت. در این جلسه ماده الحاق سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت تصویب شد، اما مراحل تصویب انتقال شورای عالی بیمه سلامت به این وزارت‌خانه تنها با اختلاف یک رای ناکام ماند. اتفاقی که حاشیه‌هایی هم داشت؛ دکمه رای گیری حسین علی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی از کار افتاد و پس از رای گیری و مشخص شدن نتیجه، همه چیز بر گردن همین دکمه افتاد.

اعتراض نماینده زاهدان به رییس مجلس به جایی نرسید و علی لاریجانی در ادامه جلسه گفت: با بررسی‌هایی که انجام شد، مشخص شده که دستگاه اخذ رای دکتر شهریاری در زمان رای گیری انتقال شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت، خراب بوده است. با این حال بازگشت به آن، به خاطر عبور از این پیشنهاد، امکان پذیر نیست.

هرچند با اظهارات نوبخت، نماینده دولت، جای امیدواری برای اهالی ساختمان ایوانک حفظ شد. نوبخت به دنبال این اتفاق گفت: دولت در حال تهیه لایحه‌ای است تا سیستم سلامت تقویت شود و آن را به مجلس پیشنهاد دهد تا به صورت دائمی اجرا شود که یکی از جزییات آن، انتقال دبیرخانه و شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت به عنوان ابزار تولیتی است و در آن زمان نمایندگان می‌توانند نظرات خود را مطرح کنند.

شورای عالی بیمه سلامت به دنبال اجرای تبصره ۳ بند ب ماده ۳۸ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه کمی و کیفی بیمه‌های سلامت، دست‌یابی به پوشش فراگیر و عادلانه خدمات سلامت و اعمال سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، ایجاد هماهنگی‌های اجرایی، هدایت، نظارت و ارزشیابی سطح کمی و کیفی بیمه‌های سلامت اعم از پایه و تکمیلی در کشور تصویب شده بود.

این شورا ۱۰ عضو دارای حق رای و سه عضو بدون حق رای دارد؛ رییس جمهور با عنوان رییس شورا، وزیر رفاه با عنوان دبیر، وزیر بهداشت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور (به دلیل تصویب این لایحه در دولت گذشته و عدم وجود سازمان برنامه و بودجه در آن زمان)، رییس سازمان نظام پزشکی، رییس کل بیمه مرکزی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، یک نماینده از تشکل‌های خدمات گیرندگان به پیشنهاد وزیر رفاه، یک نماینده از تشکل‌های ارائه دهنده خدمات و مراقبت‌های سلامت به پیشنهاد وزیر بهداشت، نماینده انجمن‌های علمی تخصصی حوزه سلامت و سه نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کمیسیون‌های اجتماعی، برنامه و بودجه و بهداشت و درمان (هرکدام یک نفر) به عنوان ناظر و بدون حق رای.

دبیرخانه این شورا در وزارت رفاه مستقر است و مواردی همچون تصویب سیاست‌ها و خط مشی بیمه سلامت بر عهده آن قرار دارد. بازنگری سالانه ارزش نسبی و تعیین تعرفه خدمات سلامت کلیه ارائه کنندگان خدمات بهداشتی، درمانی و تشخیصی اعم از دولتی و غیردولتی و تصویب چهارچوب کلی حاکم بر ضوابط انعقاد و فسخ قرارداد بیمه‌های سلامت، بررسی و تایید سهم دولت، کارفرما و خانوارها از حق بیمه پایه سلامت و تعیین فرانشیز و تعیین وظایف و ساختاری سازمانی دبیرخانه شورا نیز از جمله وظایف این شورای عالی محسوب می‌شود.

ماده پنج لایحه ترکیب اعضا و شرح وظایف شورای عالی بیمه سلامت کشور را شاید بتوان مهم‌ترین ماده این لایحه دانست. ماده‌ای که به واسطه آن خرید خدمت توسط سازمان بیمه سلامت ایران و شرکت‌های بیمه تکمیلی فقط با رعایت مصوبات شورای عالی مجاز است. این در حالی است که با رای نمایندگان مجلس، فقط سازمان بیمه سلامت در برنامه ششم توسعه به وزارت بهداشت منتقل شده است.

به هر حال با وجود رایزنی‌های فراوان وزارت بهداشت طی ماه‌های اخیر، همه چیز در یک دکمه گیر کرد و مهم‌ترین قسمت سازمان بیمه سلامت، یعنی دبیرخانه و شورای عالی آن به این وزارت‌خانه منتقل نشد. هرچند به گفته نوبخت، اهالی ساختمان ایوانک برای در اختیار گرفتن کامل بیمه سلامت می‌توانند چشم به لایحه دولت داشته باشند.

پیوندک: http://iranMD.com/6I5HV

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک