تکذیب ادعای سقط جنین به علت مصرف نمک یددار

۱۳۹۷/۰۴/۰۶ در ۱۴:۲۷

نمک

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادعای سقط جنین به واسطه مصرف نمک یددار را نادرست دانست و گفت: مصرف نمک یددار در حد توصیه شده برای تمام افراد جامعه ضروری بوده و هیچ‌گونه عارضه جانبی ندارد.

به گزارش ایران پزشک، حسین دلشاد گفت: شایعه‌ای که در فضای مجازی مبنی بر سقط جنین و کم کاری و پرکاری تیروئید به واسطه مصرف نمک یددار انتشار یافته، نادرست است و پایه و اساس علمی ندارد.

وی با اشاره به اهمیت مصرف ید در زنان باردار، افزود: کمبود ید به خصوص در زنان باردار با عوارضی از جمله سقط جنین، تولد نوزاد مرده، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش مرگ و میر نوزادان، عقب ماندگی ذهنی و اختلال رشد و نمو کودک همراه است. تامین ید مورد نیاز مادر طی بارداری بسیار حیاتی است و مطالعات بسیار زیادی از چند دهه قبل وجود دارد که بر استفاده از نمک یددار و حتی مکمل ید در بارداری حمایت می‌کنند. دسترسی به این مکتوبات علمی با جست‌وجو در فضای مجازی کار بسیار آسانی است. بنابراین با وجود انتشار مطالب غیرعلمی در فضای مجازی، مصرف ید در بارداری نه تنها باعث سقط جنین نمی‌شود بلکه باعث جلوگیری از آن و بسیاری دیگر از عوارض ناشی از کمبود ید در جنین و نوزاد می‌شود. مصرف ید همانند دیگر درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها باید در محدوده فیزیولوژیک باشد. بدیهی است که مصرف بیش از مورد نیاز ید نیز می‌تواند زیان آور باشد.

این فوق تخصص بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده در ایران طی ۳۰ ساله گذشته که در مجلات علمی معتبر دنیا به چاپ رسیده، تا سه دهه قبل شیوع گواتر و اختلال‌های ناشی از کمبود ید از جمله کم کاری تیروئید در حد هیپرآندمیک بوده و حدود ۸۰ درصد کودکان، زنان، و مردان ایرانی مبتلا به گواتر (بزرگی غده تیروئید) در اثر کمبود ید بودند که پس از یک دهه ید رسانی همگانی، شیوع گواتر ناشی از کمبود ید به کمتر از ۵ درصد رسیده و ضریب هوشی دانش آموزان ایرانی نیز به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

دلشاد بیان کرد: در حال حاضر کم کاری تیروئید ناشی از کمبود ید در جامعه ایرانی بسیار بسیار اندک است و بیمارانی که از کم کاری تیروئید رنج می‌برند مبتلا به نوعی اختلال خود ایمنی در بدن هستند که باعث کم کاری تیروئید آن‌ها می‌شود. چون این بیماری همیشگی است بنابراین بیمار باید تا آخر عمر از قرص تیروئید استفاده کند.

وی اظهار کرد: بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، کلیوی و یا سایر بیماران مقدار مصرف روزانه نمک خود را با پزشک معالج خود تنظیم کنند. زنان باردار علاوه بر مصرف نمک یددار از سه ماه قبل از بارداری و در طول بارداری و شیردهی نیاز به حداقل ۱۵۰ میکروگرم ید اضافی در روز دارند که با مصرف فرآورده‌ای دارویی دارای حداقل ۱۵۰ میکروگرم ید که توسط پزشک معالج تجویز می‌شود تامین خواهد شد. مصرف نمک یددار در حد توصیه شده برای تمام افراد جامعه ضروری بوده و هیچ‌گونه عارضه جانبی ندارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oWVng

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک