تیروئیدی‌ها، دیابتی‌ها، قلب‌تان را دریابید

۱۳۹۵/۱۰/۰۳ در ۱۶:۲۰

دبیر علمی کنگره قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب و غدد، قلب و اعصاب با اشاره به این‌که از دیابت به عنوان سرطان سرخرگ‌ها یاد می‌شود، گفت: همکاری مشترک متخصصین قلب، مغز و غدد با یکدیگر ضروری است.

به گزارش ایران پزشک، مسعود اسلامی با اشاره به این‌که بیماری‌های قلبی منجر به عوارض مغزی نظیر سکته مغزی شده یا گاهی بیماری قلبی با علائم عصبی تظاهر می‌کند، گفت: از طرف دیگر بیماری‌های مغز و اعصاب می‌توانند منجر به عوارض قلبی عروقی شوند.

دبیر علمی کنگره قلب و فناوری‌های نوین ادامه داد: بیماری‌های غدد داخلی خصوصا بیماری‌های تیروئید و دیابت می‌توانند تاثیری شدید و مخرب بر سیستم قلبی – عروقی داشته باشند به طوری‌که از دیابت به عنوان سرطان سرخرگ‌ها یاد می‌کنند.

اسلامی با اشاره به این‌که طی این کنگره متخصصین قلب با متخصصین مغز و اعصاب و غدد سعی می‌کنند به درک کامل‌تری از این بیماری‌ها یا عوارض آن برسند، افزود: گاهی اوقات داروهایی که برای درمان بیماری‌های قلبی مصرف می‌شوند مثلا مهار کننده بتا می‌تواند باعث بروز عوارض عصبی نظیر افسردگی یا عوارض غدد نظیر افزایش قند خون شوند.

وی افزود: داروهای غدد مانند لووتیروکسین می‌تواند باعث تپش قلب شود. از طرف دیگر مصرف برخی از داروهای مغزی می‌تواند باعث نامنظمی‌های شدید قلبی شود. بنابراین همکاری مشترک بین این سه تخصص ضرورت فراوان دارد.

دبیر علمی کنگره قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب و غدد، قلب و اعصاب گفت: این کنگره به همت انجمن آترو اسکلروز ایران و با همکاری انجمن نورولوژی و سکته مغزی ایران و انجمن غدد برگزار می‌شود.

اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر با درمان‌های دارویی و غیر دارویی جدید، توانسته‌ایم تا حد بسیاری جلوی عوارض مغزی بیماری‌های قلبی را بگیریم. برای مثال کنترل مناسب‌تر فشارخون بالای شریانی نقش بارزی در کاهش سکته‌های مغزی دارد و استفاده ار روش‌های الکتروفیزیولوژی یا داروهای جدید نقش مهمی در جلوگیری از عوارض مغزی نامنظمی‌های قلبی دارد. از طرف دیگر کنترل دقیق قند خون و چربی‌های خون در بیماران دیابتیک، ریسک عوارض قلبی و مغزی را به طور مشخص می‌کاهد.

وی یادآور شد:خوشبختانه داروهای جدید خوراکی پایین آورنده قند خون و انسولین‌های جدید در کنترل قند خون بسیار موثرترند. بارها بیمارانی که با کندی ضربان قلب برای گذاشتن باطری قلب یا همان پیس میکر معرفی شده‌اند که آزمایش‌ها نشان می‌دهد که علت کم کاری تیروئید بوده و صرفا با مصرف قرص تیروئید ضربان قلب‌شان به حد طبیعی افزایش یافته و نیازی به پیس میکر نخواهد بود.

دبیر علمی کنگره قلب و فناوری‌های نوین همایش مشترک قلب و غدد، قلب و اعصاب خاطرنشان کرد: امیدواریم که در آینده شاهد برگزاری کنگره‌های مشترک با همکاران متخصص رشته‌های دیگر مانند سرطان، خون، گوارش، طب ورزشی، بیهوشی و … باشیم.

گفتنی‌ست ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد ۱۴ و ۱۵ بهمن در پژوهشگاه نیرو برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/b8lgd

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک