معاون اجتماعی وزارت بهداشت مطرح کرد:

ثبت بیشترین آمار غرق شدگی در مناطق غیر مجاز / ناکامی در راستای ایجاد طرح‌های سالم‌سازی دریا

۱۳۹۷/۰۴/۰۷ در ۱۵:۲۳

دریا

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت توجه به کاهش میزان تلفات غرق شدگی، گفت: استان خوزستان بیشترین و گیلان کمترین آمار غرق شدگی در کشور را دارند.

به گزارش ایران پزشک، محمد هادی ایازی در دومین همایش ملی پیش‌گیری از حوادث غرق شدگی گیلان که در سالن همایش‌های دهکده ساحلی انزلی برگزار شد با بیان این‌که ۷۵ درصد از موضوعات نظام سلامت خارج از این نظام است، گفت: باید زمینه‌های لازم برای مشارکت مردم در سلامت خود را فراهم کنیم. کاهش آمار تلفات از جمله مواردی است که همواره مورد توجه شورای اجتماعی و وزیر کشور بوده و در این خصوص برنامه‌های متعددی اجرا شده است.

وی با بیان این‌که تامین مولفه‌های بهداشتی در راستای کاهش آسیب پذیری استفاده کنندگان از سواحل تاثیر زیادی دارد، افزود: استفاده از ظرفیت‌های مردمی و سمن‌ها، آموزش همگانی و رعایت استانداردهای بهداشتی از جمله مواردی هستند که می‌توانیم در این راستا از آن‌ها استفاده کنیم.

ایازی با تاکید بر این‌که باید تمهیدات لازم به مردم آموزش داده شود تا آگاهی لازم را در مواقع مواجهه با مشکلات داشته باشند، اظهار کرد: راه‌کارهای زیادی برای استان‌های ساحلی در نظر گرفته شده و یکی از آن‌ها ارائه آموزش‌های لازم قبل از شنا در سواحل به مردم است. احداث و تامین زیرساخت‌ها نیز از جمله تمهیداتی است که باید در اولویت قرار گیرند.

معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که استقرار پایگاه‌های اورژانس دائم و موقت در سواحل ضروری است، تاکید کرد: در تعطیلات گذشته ۲۰۰ هزار تردد در سواحل داشتیم و باید تمهیداتی اتخاذ شود تا شاهد کاهش چشم‌گیر غرق شدگی باشیم.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در خانواده‌ها اظهار کرد: به خانواده‌ها باید مشاوره داده شود و در حوزه فرهنگ سازی تلاش کرد تا زمینه‌ای ایجاد شود که دغدغه خانواده‌ها از بین برود.

بر اساس گزارش وبدا، ایازی با بیان این‌که امیدواریم در تابستان امسال شاهد هیچ غرق شدگی نباشیم، گفت: بیشترین آمار غرق شدگان در مناطق غیرمجاز ثبت شده و این یعنی این‌که تاکنون در راستای ایجاد طرح‌های سالم‌سازی موفق نبودیم و باید در راستای به‌سازی و نوسازی و ایجاد طرح‌های سالم‌سازی تلاش کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/JDwlu

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک