یک متخصص مغز و اعصاب:

جامعه باید نحوه برخورد با بیماری صرع را بداند

۱۳۹۵/۰۹/۲۱ در ۰۹:۴۷

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان این‌که در ۷۰ درصد موارد بیماران مبتلا به صرع می‌توانند کاملا تحت کنترل قرار گیرند، گفت: و در ۳۰ درصد موارد هم اقداماتی دیگری همچون جراحی انجام می‌شود، گفت: خانواده و اجتماع باید نحوه برخورد با این بیماری را بدانند و شناخت کامل نسبت به آن داشته باشند.

به گزارش ایران پزشک، سید مهران همام در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع اظهار داشت‌: امروزه نمی‌توان گفت که همه جنبه‌های درمانی این بیماری حاصل شده، ولی موفقیت‌های چشمگیری در زمینه دارویی حاصل شده و در ایران خوشبختانه مشکل دارویی نداریم. البته گاهی قیمت دارو برای بیماران مشکل‌آفرین است، زیرا صرع جزو بیماری‌های خاص نیست.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: در ۷۰ درصد موارد بیماری صرع می‌تواند کاملا تحت کنترل قرار گیرد و در ۳۰ درصد موارد هم اقداماتی دیگری همچون جراحی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در مواردی که دارو جوابگو نباشد یا یک ضایعه یا تومور قابل برداشت در مغز وجود داشته باشد، امکان جراحی وجود دارد.

همام با اشاره به این‌که گاهی حاشیه‌های این بیماری از خود آن پر رنگ‌تر می‌شود، گفت: خانواده و اجتماع باید نحوه برخورد با این بیماری را بدانند و شناخت کامل نسبت به آن داشته باشند. چرا که همه افراد با شناخت پیش‌آگاهی‌های مختلف می‌توانند به این بیماران کمک کنند.

وی با اشاره به این‌که شناخت جامعه از بیماری صرع اندک است، بیان داشت: مدت زمان حمله این بیماری می‌تواند از چند ثانیه تا چندین دقیقه باشد، ولی اگر مدت زمان آن بیش از ۵ دقیقه به طول انجامد، لازم است با اقدامات اورژانس و دخالت درمانی متوقف ‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: هر عاملی همچون ضربه به مغز، عفونت مغزی، ناهنجاری‌های مادرزادی، تب و تشنج دوران کودکی و گاهی موارد ژنتیک از دلایل عمده این بیماری است. البته هنوز بسیاری از مواقع دلیل بروز این مشکل در افراد مشخص نیست، ولی آن‌چه روشن است این بوده که می‌توان این امید را به بیماران داد که کنترل صرع امروزه امکان‌پذیر است.

گفتنی‌ست سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع ۶ تا ۸ بهمن در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9hA53

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک