جایگاه داروساز در حلقه درمان تعریف نشده است

۱۳۹۵/۱۲/۱۶ در ۲۲:۴۳

داروخانه

سید عادل کاظمی، داروساز طی یادداشتی به بررسی مشکلات داروسازان و ماهیت علمی و اقتصادی داروخانه‌ها پرداخت.

به گزارش ایران پزشک، این داروساز در یادداشتی که در اختیار ایران پزشک گذاشت، نوشت:

شاید بتوان داروخانه‌ها را به عنوان تنها موسسه پزشکی دارای صلاحیت جهت ارائه کالاهای سلامت محور و دارو و حد واسط پزشک و بیمار و البته محافظ سلامت افراد جامعه تلقی کرد.

با کم‌رنگ شدن ماهیت علمی داروخانه، ماهیت اقتصادی آن بیشتر خود نمایی خواهد کرد و همین موضوع نقطه شروع ورود غیر داروسازان به عرصه داروخانه‌داری خواهد بود. داروخانه‌ها دارای دو وجه علمی و اقتصادی هستند و تنها تفاوتی که داروخانه با سایر بنگاه‌های اقتصادی دارد، همین وجه علمی آن است که مانع ورود افراد غیرحرفه‌ای در امر داروخانه‌داری می‌شود و در واقع ضامن کنترل و حفظ سلامت جامعه به حساب می‌آید. در نتیجه این مراکز ارائه‌کننده کالاهای سلامت که با سلامت جامعه در ارتباط هستند، باید طبق استانداردهایی تعریف، تاسیس و اداره شوند و اگر هر کدام از این سه مرحله دچار نقص شود، آثار جدی بر سلامت مردم خواهد داشت.

با توجه به ماهیت دوگانه علمی و اقتصادی داروخانه‌ها باید قوانین و ضوابط آن از ضوابط سایر بنگاه‌های اقتصادی مجزا باشد.

در نظر بگیرید حریم داروخانه‌ها برداشته شود؛ نتیجه این خواهد بود که با افزایش تعداد داروخانه‌ها، موسسین وارد رقابت خواهند شد و رقابت برای حفظ سهم فروش خود و افزایش آن خواهد بود.

این امر با دو استراتژی ممکن خواهد شد؛ اول ارائه خدمات علمی و سرویس مناسب به بیمار و دوم رقابت ناسالم از طریق فروش دارو با قیمت پایین، عدم اخذ تعرفه خدمات یا اخذ تعرفه کم‌تر از مبلغ مصوب، فروش بی‌رویه دارو اعم از داروهای اعتیاد‌آور و آنتی‌بیوتیک و غیره که نیاز به تجویز پزشک متخصص دارد.

از آن‌جا که جایگاه داروساز در حلقه درمان به خوبی تعریف نشده است و برای خدمات آن مبلغ درخوری در نظر گرفته نشده، لذا مورد اول تاثیر چشم‌گیری در رقابت داروخانه‌ها برای حفظ سهم فروش خود نخواهد داشت.

اما در مورد دوم که راه آسان و اجباری برای ورود داروخانه‌داران به عرصه رقابت خواهد بود، بیشتر در این زمینه تاثیر خواهد گذاشت.

در نتیجه وجه علمی داروخانه‌ها و خدمات علمی و تعرفه آن زیر سوال خواهد رفت و با کم‌رنگ شدن ماهیت علمی داروخانه، ماهیت اقتصادی آن بیشتر خودنمایی کرده و همین موضوع نقطه شروع ورود غیر داروساز به عرصه داروخانه‌داری خواهد بود.

همچنین وقتی حریم داروخانه‌ها برداشته شود، با شکست اقتصادی داروسازان، عرصه برای ورود غیر داروساز به داروخانه‌داری باز و زمینه برای تشکیل داروخانه‌های زنجیری‌ای فراهم می‌شود.

اما چه باید کرد که در آینده‌ای نزدیک وضعیت جامعه داروسازی از شرایط کنونی بدتر نشود؟!

تاکید می‌کنم اولین کار اصلاح سیستم آموزش فله‌ای داروسازان است؛نتیجه این سیستم، سردرگمی اشتغالی اکثریت داروسازان بعد از فراغت از تحصیل و هجوم به سمت داروخانه‌داری است و نهایتا ازدحام انبوهی از متقاضیان تاسیس داروخانه و ورود هزاران مشکل از ابعاد مختلف به جامعه داروسازی را در پی خواهد داشت.

اما اگر آموزش‌ها تفکیک شوند و داروساز در سه سطح مجزا آموزش ببیند، جایگاه شغلیش مشخص بوده و سردرگم نخواهد شد؛ نهایتا اکثریت به سمت داروخانه‌داری هجوم نمی‌آوردند و شاهد معضلات فعلی نخواهیم بود.

اما در شرایط فعلی چه کنیم؟ برداشت حریم یا استانداردسازی داروخانه‌ها؟!

طبیعتا بهترین و اصولی‌ترین گزینه استانداردسازی داروخانه‌ها و اعطای مجوز تاسیس بر اساس نیاز هر منطقه به داروخانه و تعریف سقف مجاز خدمات‌دهی برای داروخانه‌ها است.
در این صورت سهم فروش داروخانه‌های با فروش بالا، متعادل و تعداد داروخانه‌ها منطقی خواهد بود و اکثریت داروسازان از ضربه برداشت حریم در امان خواهند بود!

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/o92tJ

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک