مدیرعامل سازمان انتقال خون مطرح کرد:

جایگاه انتقال خون در بالا بردن مشارکت اجتماعی مردم

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ در ۱۵:۴۰

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به جایگاه فرهنگ‌سازی اهدای خون در بالا بردن مشارکت مردم، گفت: در حادثه پلاسکو نیازی به خون نداشتیم، اما باید این بستر را در کشور ایجاد کنیم که مردم بتوانند مشارکت‌شان را در جایی نشان دهند و همین فرصت‌هاست که جمعیت اهداکنندگان را برای ما می‌سازد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، علی اکبر پورفتح‌اله در نشست خبری صبح امروز با اشاره به این‌که وظیفه سازمان‌های انتقال خون در دنیا بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، تامین خون کافی و سالم است، گفت: در زمینه کافی بودن خون باید گفت که این شاخص به معنای آن است که دسترسی به خون و فرآورده‌های خونی فراهم باشد. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ۱۵۰ هزار مرگ مادر در حین زایمان یا بارداری به دلیل عدم دسترسی به خون ایجاد می‌شود. بر این اساس با تامین خون کافی می‌توان از این تعداد مرگ و میر جلوگیری کرد.

وی افزود: شاخص سلامت خون نیز به این معنی است که از سالم بودن خون تامین شده اطمینان داشته باشیم که در کشور ما خوشبختانه در هر دو مقوله وضعیت بی‌نظیری داریم و در این شاخص‌ها هم‌پای کشورهای توسعه یافته هستیم؛ به طوری‌که در زمینه کفایت خون حدود ۲۷ واحد اهدای خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر داریم که سالانه حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون را در بر می‌گیرد. حال در کشورهای پیشرفته این شاخص ۳۶ واحد به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است که البته روند آن رو به کاهش است، زیرا دنیا به سمت انتقال خون محافظه کارانه می‌رود.

 

ذخیره خون و فرآورده‌های خونی

پورفتح‌اله با بیان این‌که در سال گذشته کمبودی در زمینه خون و فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی نداشتیم، گفت: در سال جاری هم شاخص مصرف خون در کشور هیچ گاه از ۵ تا ۷ برابر مصرف روزانه کمتر نبوده است. در عین حال ما برای پاسخ به بحران‌ها شبکه خون سراسر کشور را به صورت روزانه مدیریت می‌کنیم و همیشه ۷ برابر مصرف خون و فرآورده‌های خونی ذخیره خون داریم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در زمینه سلامت خون نیز برنامه پالایش پلاسمای خون را در دست اجرا داریم که بر اساس آن پلاسمای ایرانی را برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما به خارج از کشور ارسال می‌کنیم و در آن‌جا این پلاسما مورد بررسی قرار می‌گیرد، تبدیل به دارو می‌شود و به کشور باز می‌گردد.

 

پورفتح اله

 

سطح سلامت خون‌های اهدایی در ایران

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به سطح امنیت و سلامت خون کشور، گفت: نتایج مربوط به ۲٫۵ میلیون پلاسمایی که طی سه سال در خارج از کشور تبدیل به محصول شده‌اند، نشان داده که ما تنها دو مورد هپاتیت A، دو مورد HCV، ۴۳ مورد پاراویروس B19 داشتیم و هیچ موردی از هپاتیت B در آن‌ها نبوده است. بر اساس این نتایج و در مقایسه آن‌ها با سایر کشورها سطح امنیت خون در کشور ما برابر با اتحادیه اروپاست و سطح سلامت خون‌مان هم بالاتر از کشور آمریکا است.

 

افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر

وی با بیان این‌که دو سوم ویروس‌های موجود در خون مربوط به اهداکنندگان بار اولی است، گفت: بر این اساس سازمان بهداشت جهانی برنامه‌ای را ترتیب داده تا با استفاده از آن میزان اهداکنندگان بار اول را کاهش دهد. ما نیز در کشور این برنامه را به صورت پایلوت از استان کردستان آغاز کردیم و به این صورت عمل می‌کنیم که برای اهداکنندگان بار اول مراحل آزمایش و غربال‌گری را انجام می‌دهیم و بعد از چهار ماه این اهداکنندگان دوباره برای اهدای خون فراخوان می‌شوند. بر این اساس در استان کردستان ۷۰۰۰ اهداکننده بار اولی داشتیم که بعد از فراخوان ۵۰ درصد آن‌ها برای اهدای خون مراجعه نکردند.

پورفتح‌اله همچنین اظهار کرد: در نظر داریم تا این برنامه را تا پایان سال در ۱۰ استان دیگر اجرا کنیم. البته باید توجه کرد از آن‌جایی که ۵۰ درصد اهداکنندگان دوباره برای اهدای خون مراجعه نمی‌کنند در نتیجه هزینه‌های انتقال خون هم به میزان ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، اما معتقدیم که صرف این هزینه برای حفظ سلامت خون ارزشمند است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان این‌که در حال حاضر میزان اهداکنندگان مستمر ما ۵۲ درصد و میزان اهداکنندگان با سابقه ۲۴ درصد است، گفت: امیدواریم در سال آینده بتوانیم شاخص اهداکنندگان مستمر را به ۹۰ درصد رسانده و فقط ۱۰ درصد اهداکننده بار اولی داشته باشیم.

 

پورفتح اله

 

تبدیل مراکز انتقال خون استان‌ها به مراکز جامع اهدا

پورفتح‌اله با بیان این‌که در نظر داریم مراکز انتقال خون استان‌ها را به مراکز جامع اهدای خون تبدیل کنیم، گفت: در این مراکز جامع، امکان اهدای پلاکت، سلول‌های بنیادی و … نیز وجود دارد. باید توجه کرد که ما امسال ۱۰۰ هزار واحد پلاسمای مازاد بر مصرف‌مان را برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما به خارج از کشور فرستادیم و در نظر داریم تا در سال ۱۴۰۰ این میزان به یک میلیون لیتر پلاسما در کشور برسد و بتوانیم ۱۰۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما را از پلاسمای ایرانی تامین کنیم.

وی در ادامه صحبت‌هایش با بیان این‌که جمعیت اهداکنندگان‌مان را مدیون دوران جنگ هستیم، گفت: در آن زمان حس همبستگی مردم باعث شد تا برای اهدای خون مراجعه کنند، به طوری‌که ما در سال‌های جنگ تحمیلی افزایش ۷ برابری اهدای خون را نسبت به سال‌های پیش از جنگ داشتیم و هنوز هم از آن حس همبستگی دوران جنگ استفاده می‌کنیم، زیرا عمده جمعیت اهداکننده ما افرادی هستند که در دوران جنگ کار اهدای خون را انجام داده‌اند. در عین حال باید توجه کرد که اگر نسل بعدی را نسازیم و این نسل به ۶۰ سالگی برسند و از چرخه اهدای خون خارج شده باشند، با مشکل مواجه می‌شویم.

 

ایجاد مشارکت در مردم با اهدای خون

پورفتح‌اله گفت: باید توجه کرد که متولدین سال ۸۳ به بعد در کشور واکسن هپاتیت B دریافت کردند. بنابراین می‌توانیم با فرهنگ‌سازی اهدای خون در آن‌ها خطر صفر هپاتیت را در کشور تجربه کنیم. در چند روز اخیر نیز در حادثه پلاسکو دیدیم که انتقال خون چه جایگاهی دارد و می‌تواند حس مشارکت مردم را فراهم کند. باید توجه کرد که در بسیاری از کشورها مراکز انتقال خون محلی برای فراهم کردن حس مشارکت مردم هستند. ما در حادثه پلاسکو نیازی به خون نداشتیم، اما باید این بستر را در کشور ایجاد کنیم که مردم بتوانند مشارکت‌شان را در جایی نشان دهند و همین فرصت‌هاست که جمعیت اهداکنندگان را برای ما می‌سازد.

 

اهدای خون ۱۷ درصدی زنان تهران در حادثه پلاسکو

پور فتح‌اله اظهار کرد: به عنوان مثال میزان بانوان اهدا کننده خون در کشور کمتر از ۵ درصد است، اما در ۲۴ ساعت اول بعد از حادثه پلاسکو میزان مراجعه بانوانی که در تهران موفق به اهدای خون شدند به ۱۷ درصد رسید. بنابراین ما از این بستر می‌توانیم تغییر نگرش و تغییر رفتار ایجاد کنیم و این افراد را به جمعیت اهداکننده خون متصل کنیم.

 

تکمیل بانک داوطلبان سلول‌های بنیادی

پورفتح‌اله در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ایجاد بانک سلول‌های بنیادی اشاره و اظهار کرد: در کشور ما تاکنون ۸۰۰۰ پیوند مغز استخوان انجام شده که تنها ۱۰۰ مورد آن غیر خویشاوند است. این در حالی‌ست که در دنیا ۵۰ درصد پیوندهای مغز استخوان از غیر خویشاوند انجام می‌شود. بنابراین بخشی از هموطنان ما به سلول‌های بنیادی سازگار دسترسی ندارند که بر این اساس ما به سرعت بانک داوطلبان سلول‌های بنیادی را تکمیل می‌کنیم؛ به طوری‌که در حال حاضر ۱۳ هزار مورد داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی و بند ناف در این بانک ثبت شده‌اند. همچنین ۱۷ هزار نفر هم در بیمارستان شریعتی ثبت شدند که به بانک سلول‌های بنیادی متصل می‌شوند و مجموعا ما ۳۰ هزار داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی در کشور داریم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون یکی از اقدامات مهم سازمان انتقال خون کشور را حمایت از تولید داخل دانست و گفت: امسال برای اولین بار تمام کیسه‌های مورد نیاز انتقال خون از شرکت‌های داخلی خریداری شد و دو شرکت بزرگ با استانداردهای بین‌المللی و با نگاه به بازارهای منطقه در حوزه تولید کیسه خون فعال شدند. همچنین با همکاری دو شرکت دانش بنیان تجهیزات مرتبط با زنجیره سرد سازمان انتقال خون را تامین کردیم.

 

پویش اهدای خون از یلدا تا نوروز

مدیرعامل سازمان انتقال خون در ادامه صحبت‌هایش به کمبودهای فصلی خون و فرآورده‌های خونی در کشور اشاره و اظهار کرد: از آن‌جایی که برخی فرآورده‌های خونی از جمله پلاکت چهار روز دوام می‌آورند و بنابراین در برخی مواقع دچار کمبودهای فصلی می‌شویم. یکی از بیشترین مشکلات ما در فصل زمستان رخ می‌دهد؛ زیرا به دلیل سرمای هوا مراجعه اهداکنندگان کاهش می‌یابد. از طرفی فصل زمستان به نوروز ختم می‌شود و کمبود فصلی شدیدی را در اسفند ماه تجربه می‌کنیم. این در حالی‌ست که بیشترین مصرف خون ما به دنبال افزایش سفرهای نوروزی در حین نوروز است.

وی افزود: بنابراین پویشی را با عنوان اهدای خون از یلدا تا نوروز پیش بینی کردیم و در ایام فجر هم با عنوان «فجر خون بخش» شاهد حضور مردم خواهیم بود. همچنین در چهارشنبه سوری نیز با شعار «سرخی خون من از تو» مردم را برای اهدای خون دعوت می‌کنیم تا بتوانیم با ذخیره خونی مناسبی وارد ایام نوروز شویم.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/NRz2s

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک