جایگزینی تنقلات غیرمغذی کودکان با کشک

۱۳۹۴/۱۱/۰۱ در ۱۲:۳۲

کشک یکی از مواد غذایی مفید برای تامین پروتئین بدن و یکی از فراورده‌های فرعی شیر است که می‌تواند جایگزین تنقلات غیرمغذی برای کودکان شود. کشک در بردارنده همه خواص شیر و حاوی کلسیم، چربی، نمک،‌ پروتئین و ویتامین نیاسین است.

به گزارش پایگاه خبر «ایران پزشک»، علی  نقابی کارشناس تغذیه در خصوص این ماده غذایی لبنی گفت: کشک خشک محصولی سنتی است که از جوشاندن ماست به دست می‌آید. این محصول دارای کلسیم بسیار بالا است و با طعم خوش مورد رضایت مصرف‌کنندگان از جمله کودکان بوده و بهترین استفاده درمانی کشک جلوگیری و پیشگیری از بیماری پوکی استخوان است.

این کارشناس تغذیه در ادامه با اشاره به توانایی این ماده غذایی در تامین پروتئین بدن اظهار کرد: کشک یک ماده غذایی فوق‌العاده مفید برای تامین پروتئین بدن است و می‌تواند جایگزین تنقلات غیرمغذی برای اطفال شود. پروتئین کشک یکی از پروتئین‌های با ارزش بیولوژیکی است.

وی افزود: کشک یکی از محصولات سنتی خراسان شمالی است که برخی از کارگاه‌ها با ارتقای سطح بهداشت و رعایت مقررات سازمان غذا و دارو موفق به اخذ شناسه نظارت بهداشتی برای محصول کشک خشک شده‌اند.

از ادویه‌های مفید استفاده شده در تهیه کشک می‌توان به شیرین‌بیان، زیره سبز و زردچوبه اشاره کرد که به خواص درمانی و سلامتی کشک افزوده می‌شود. خوردن روزانه کشک به مادران باردار برای تامین کلسیم و پروتئین مورد نیاز با ارزش بیولوژیکی بالا توصیه می‌شود. چربی کشک نیز از نوع چربی با اسیدهای چرب زنجیره کوتاه هستند که براساس آخرین تحقیقات انجام شده، در بدن  ذخیره نمی‌شود و به انرژی تبدیل می‌شود.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/esMNb

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک