پروژه مشترک پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی و دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه فنی آیندهون:

جداسازی سلول‌های سرطانی از گردش خون محیطی با استفاده از ابزار میکروسیالاتی

۱۳۹۵/۰۷/۲۴ در ۱۱:۱۴

پروژه مشترکی میان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی و دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه فنی آیندهون با هدف انتقال تکنولوژی و با عنوان جداسازی سلول‌های سرطانی از گردش خون محیطی با استفاده از ابزار میکروسیالاتی یا میکروفلوئدیک آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، مهدی رضایتی، عضو گروه پژوهشی بیو مواد و مهندسی بافت پژوهشکده سرطان پستان که از ۱۸ جولای به منظور اجرای مرحله اول پروژه مذکور به این دانشگاه سفر کرده، درباره این پروژه گفت: مبنای این پروژه استفاده از روش‌های فیزیکی (Physical based) است؛ یعنی از فیزیک سیالات و رفتار مکانیکی سلول‌های سرطانی برای جدا کردن آن‌ها در میکروکانال‌ها استفاده می‌شود.

 

%d9%85%d9%87%d8%af%db%8c-%d8%b1%d8%b6%d8%a7%db%8c%d8%aa%db%8c

 

وی با اشاره به این‌که جداکردن این سلول‌ها می‌تواند منبع بسیار خوبی برای کسب اطلاعات در مورد وضعیت سرطان بیمار و چگونگی پاسخ بیماری به روش‌های درمانی خاص باشد، گفت: جداسازی این سلول‌ها(CTCs)  از سلول‌های دیگر جریان خون بسیار مشکل و چالش برانگیز است، زیرا میان میلیون‌ها سلول خونی، تعداد اندکی سلول سرطانی وجود دارد که نقش مهمی را در فرایند متاستاز بازی می‌کنند.

رضایتی ادامه داد: این پروژه در چند مرحله انجام می‌شود که مرحله اول آن به بهینه کردن طراحی اختصاص دارد و در مرحله بعدی، طراحی نهایی و بهینه شده برای جدا کردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در مرحله نهایی پروژه، وسیله طراحی شده به تهران آورده می‌شود تا مابقی کارها در پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی انجام شود که در این مرحله روی خون بیماران مبتلا به سرطان استفاده خواهد شد.

لازم به ذکر است این پروژه در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه آیندهون انجام می‌شود و طی تفاهم‌نامه قرار است در طول ۶ ماه پیاده‌سازی و مقاله مشترکی تهیه شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GPrNY

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک