جراحی، آخرین راه حل درمانی آرتروز زانو

۱۳۹۶/۰۱/۲۶ در ۱۱:۲۰

رییس انجمن علمی جراحان ارتوپدی با بیان این‌که درمان اصلی و اولیه مشکل زانو درمان فیزیکی است، گفت: جراحی زانو برای بیماران دارای مشکل زانو مانند آرتروز مفصل زانو یا انحراف زانوی شدید به عنوان  آخرین راه درمانی انجام می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، محمد رازی گفت: جراحی زانو باید آخرین درمانی باشد که برای بیماران دارای مشکل زانو مانند آرتروز مفصل زانو یا انحراف زانوی شدید (پرانتزی یا ضربدری) انجام می‌شود؛ درمان اصلی و اولیه درمان فیزیکی مانند کاهش وزن، فیزیوتراپی، انجام ورزش‌های مخصوص عارضه و تغییر نوع فعالیت است.

وی در خصوص تغییر نوع فعالیت افرادی که دچار عارضه آرتروز مفصل زانو هستند، اظهار کرد: این افراد اگر در گذشته فوتبال بازی می‌کردند، دوندگی می‌کردند یا کوهنورد بودند، پس از ابتلا به این عارضه باید ورزش‌های خود را به پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری تغییر دهند.

رازی ادامه داد: همچنین باید از روش‌های دارودرمانی یا فیزیوتراپی برای رفع عارضه خود استفاده کنند، اما افرادی هستند که این روش‌ها روی آن‌ها جواب نمی‌دهد یا گاهی به دلیل داشتن پاهای ضربدری یا پرانتزی لازم است زاویه انحرافی زانوی آن‌ها اصلاح شود که با جراحی و با توجه به سن بیمار (از ۶۵ سال به بالا مگر در موارد خاص) و شدت بیماری جراحی می‌شوند.

وی با تاکید بر حفظ فعالیت‌های فیزیکی آهسته پس از جراحی تعویض مفصل زانو گفت: از آن‌جایی که جراحی تعویض مفصل زانو از سن ۶۵ سال به بالا انجام می‌شود و افراد در این سن تحرک کمتری دارند و خیلی از فعالیت‌ها را انجام نمی‌دهند، باید به کنترل وزن خود توجه کنند و با تغییر فعالیت‌های بدنی قبلی، ورزش‌های مناسب زانو را با نظر پزشک معالج انجام دهند.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: آرتروز زانو در اثر آسیب یا کمبود ویتامین D، کمبود املاح استخوانی و عدم بهره وری کافی از نور آفتاب بروز می‌کند.

رازی اظهار کرد: آرتروز زانو معمولا از دوران نوجوانی آغاز می‌شود و در سنین بالاتر بروز می‌یابد؛ در سنین پایین بدن ساییدگی مفاصل را ترمیم می‌کند، اما اگر برخی مسائل مانند انجام ورزش‌های مناسب و کنترل وزن رعایت نشود، در سنین بالاتر این عارضه شدت می‌یابد و حتی می‌تواند به تعویض مفصل زانو منجر شود.

رازی همچنین به بالا بودن میزان سوانح و حوادث و به تبع آن میزان عوارض و آسیب‌های فیزیکی و ارتوپدی نیز اشاره کرد و گفت: به ازای هر کشته در تصادفات جاده‌ای، چهار نفر دچار عارضه از جمله عوارض ارتوپدی می‌شوند که این مساله بار سنگینی را از نظر مالی بر نظام سلامت جامعه تحمیل می‌کند.

وی افزود: علاوه بر تحمیل هزینه‌ها، گاهی به دلیل آسیب و مصدومیت ناعلاج، برخی بیماران به اعتیاد روی آورده و بسیاری از خانواده‌ها از هم پاشیده می‌شوند.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار کرد: هر چه قدر تعداد تخت‌های اورژانس، تعداد پزشکان و پرسنل و تجهیزات بیمارستان‌ها افزایش یابد و هرچه در این حوزه هزینه شود، با این روند افزایشی میزان حوادث جاده‌ای، نمی‌توان پاسخگوی بیماران بود؛ بنابراین باید به برنامه‌ریزی‌های کلان برای کاهش سوانح جاده‌ای توجه بیشتری شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/AKsXv

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک