در نشست خبری دومين جشنواره طب سنتى و گياهان دارويى نطنز مطرح شد:

جشنواره طب سنتی، فرصتی برای برندسازی گیاهان دارویی

۱۳۹۶/۰۳/۲۸ در ۰۸:۳۰

دبیر دومین همایش و جشنواره ملى طبیعت گردى، طب سنتى و گیاهان دارویى نطنز با بیان این‌که این جشنواره با هدف نشان دادن مزیت‌هاى این شهرستان با توجه به ظرفیت‌هاى طبیعت گردى و گیاهان دارویى طراحى شده است، گفت: سهم مبادلات در بازار گیاهان دارویى در جهان ۶٠٠ میلیارد دلار و سهم ایران زیر نیم تا یک درصد است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمود رضا فقیهی در نشست خبری دومین همایش و جشنواره ملی طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی نطنز درباره محورهاى این جشنواره گفت: گردهمایى متخصصین طب سنتى، آموزش عموم مردم براى حفظ سلامت، نشست تخصصى براى بررسى کشت گیاهان دارویى، کارگاه‌هاى فرصت سازى و تورهاى گردشگردى از جمله این موارد است.

 

ثبت ۶۰۰ نوع گیاه دارویی در دوره اول جشنواره

در این نشست خبری، مرتضى صفارى، نماینده مردم نطنز در مجلس شوراى اسلامى نیز این شهرستان را یکى از قدیمى‌ترین شهرهاى ایران دانست که بر اساس مطالعات باستان‌شناسى، آثار حضور انسان در این منطقه به بیش از هزاران سال مى‌رسد و گفت: نطنز از تنوع خاص گیاهان دارویى برخوردار است و طى دوره گذشته این جشنواره حدود ۶٠٠ نوع گیاه دارویى در این منطقه ثبت شده است.

 

قابلیت بین المللی شدن جشنواره طب سنتی

در ادامه لیلا اژدرى، سرپرست دفتر بازاریابى و تبلیغات گردشگرى سازمان میراث فرهنگى نیز به بیان تاثیر برگزاری جشنواره‌های این چنینی پرداخت و اظهار کرد: جشنواره ملى طب سنتى و گیاهان دارویى یکى از ابزارهاى توسعه بازار به مقاصد کمتر شناخته شده محسوب مى‌شود.

وی با اشاره به این‌که پتانسیل‌هاى زیادى در نطنز وجود دارد که یکى از آن‌ها طب سنتى و گیاهان دارویى است، افزود: رویکرد جوامع به طب سنتى به نوع دیگرى در حال انجام است و کشورهاى آسیاى جنوب شرقى در این راستا پیشرو هستند.

اژدری با بیان این‌که این جشنواره پتانسیل بین المللى شدن نیز دارد، ادامه داد: حرکات این چنینى که جامعه محلى و صنایع فراموش شده را فعال مى‌کند، حتى در زمینه اشتغال زایى نیز موثر است.

 

برندسازی گیاهان دارویی

حسین رضایى زاده، متخصص طب سنتى و رییس دانشکده طب سنتى دانشگاه علوم پزشکى تهران نیز با بیان این‌که یکى از ادعاهاى طب ایرانى، خود مراقبتى و اصلاح سبک زندگى است، گفت: اگر مطالعه‌اى در زمینه اصلاح سبک زندگى در جمعیت پایدار نطنز انجام شود، خدمت بزرگى به کشور خواهد شد؛ زیرا این شهرستان سابقه ارزشمندى در زمینه طب سنتى دارد و در نتیجه مى‌توان مطالعه ارزشمندى در زمینه مصرف داروها و نوع بیمارى‌ها در این منطقه انجام شود.

وی افزود: هرچقدر در حوزه زعفران در کشور ضعیف بودیم، مى‌توانیم در زمینه برندسازى گیاهان دارویى در این منطقه به درستى عمل کنیم.

گفتنی‌ست این جشنواره از ششم تا نهم تیر ماه در شهرستان نطنز برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7rDEo

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک