دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران مطرح کرد؛

جلوگیری از قطع پای دیابتی با روش‌های جدید جراحی عروق

۱۳۹۵/۰۳/۱۷ در ۰۹:۲۵

مشکلات عروقی همیشه یکی از مشکلات بیماران ارتوپدی بوده و امروزه با کنترل و درمان بیماری‌ها و ضایعات عروقی، بیماران ارتوپدی کمتر دچار آسیب‌های پزشکی می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، رضا شهریار کامرانی، دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران و متخصص ارتوپدی و فوق‌تخصص جراحی دست در کنفرانس ماهانه این انجمن گفت: بیمارانی که عمدتا دچار تروما می‌شوند دارای یک مشکل نیستند که دراین صورت پزشک باید اشراف کامل به تمام مسایل مرتبط با تروما داشته باشد که ممکن است این موضوع امکان‌پذیر نباشد. در اینجا کار تیمی گره‌گشای این موضوع است که همه همکاران باید به صورت کمک‌کننده ظاهر شوند.

وی افزود: مسئله عروقی در تروما یک پایه همیشگی است و کار تیمی در ارتوپدی بزرگترین سود و کمترین ضرر را برای بیماران به همراه دارد.

دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران ادامه داد: به طور مثال در مورد بیماری که ضربه زانو خورده و مشکل عروقی هم دارد، اگر ما از قبل پروتکل مشخصی نداشته باشیم، ناهماهنگی بین پزشک جراح عروق و متخصص ارتوپد و سایر اعضای تیم تروما پیش خواهد آمد و این موضوع به درمان بیمار لطمه می‌زند.

کامرانی در ادامه تصریح کرد: در این‌صورت باید برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی شود که شروع کدام درمان برای بیمار مفیدتر است. کار تیمی یکی از برنامه‌هایی است که در ارتوپدی بسیار راهگشا بوده و تمامی کادر پزشکی مورد نیاز در کنار هم به درمان بیمار می‌پردازند و در زمان کمتری بیمار بهبود می‌یابد و کمتر دچار عوارض بعد از درمان می‌شود.

این متخصص ارتوپدی افزود: مسایل عروقی در ارتوپدی عمدتا حول محور تروما می‌چرخد و امروزه با روش‌ها و درمان‌های جدید، بسیاری از مشکلات در بیماران ترومایی حل شده است. یکی دیگر از نقاط مشترک درمان‌های ارتوپدی و جراحی عروق در بیماران دیابتی است که دچار زخم پای دیابتی هستند. امروزه بر خلاف گذشته در بسیاری از موارد دیگر نیازی به قطع عضو در این بیماران نیست و می‌توان با بازسازی عروقی از قطع عضو این بیماران پیشگیری کرد.

وی در پایان با اشاره به روش‌های جدید درمان گفت: با روش‌های جدید درمان عروق در ارتوپدی، پایی که قرار بود تا زانو قطع شود در حد قطع یک انگشت باقی می‌ماند و پزشکان با آشنایی با درمان‌های گروهی و آگاهی از روش‌های جدید درمانی اعم از جراحی عروق یا سایر زمینه‌ها باید تلاش کنند که آسیب کمتری به بیمار وارد شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vu1Q3

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک