کارشناس تغذیه طیور مطرح کرد:

جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی با استفاده از پروبیوتیک‌ها

۱۳۹۵/۰۸/۰۸ در ۱۲:۲۸

محصولات پروبیوتیکی در زنجیره تغذیه طیور منجر به کاهش هزینه‌های بهداشتی، درمانی و حفظ سلامت انسان می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، آرش برزگر، کارشناس تغذیه طیور گفت: استفاده از محصولات پروبیوتیکی (باکتری‌های مفید زنده) در جیره طیور منجر به حفظ سلامت انسان و کاهش بیماری­‌های مختلفی که بشر امروزه با آن دست و پنجه نرم می‌­کند، می‌­شود.

وی اظهار داشت: امروزه از آنتی بیوتیک‌ها برای از بین بردن باکتری‌های مضر در روده مرغ و افزایش سرعت رشد آن بهره می‌­برند که این کار منجر به جذب آنتی بیوتیک در گوشت و در نهایت انتقال آن به بدن انسان از طریق مصرف در زنجیره غذایی است.

برزگر استفاده بیش از اندازه آنتی بیوتیک در طیور را امری مضر برای سلامت انسان دانست و بیان داشت: آنتی بیوتیک با خاصیت جذب بالا در بافت‌­های بدن مصرف کننده می‌­تواند به مرور زمان منجر به ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی در بدن شود.

وی ادامه داد: این مقاومت آنتی بیوتیکی عوارضی همچون پس زدن پیوند در عمل­‌های جراحی و به تعویق انداختن دوره درمان برخی از بیماری‌­ها می‌شود.

برزگر تاکید کرد: پروبیوتیک‌­ها بر تعادل باکتر‌‌‌ی‌های مضر و مفید روده تاثیر می‌­گذارند و این تعادل را به نفع افزایش جمعیت باکتری­‌های مفید تغییر می‌­دهد، اگر آنتی بیوتیک‌ها را از زنجیره غذایی طیور حذف و پروبیوتیک‌­ها را اضافه کنیم، مرغ‌­های ارگانیگی تولید می­‌شوند که از پیشروی باکتری­‌های مضر در بدن مرغ و دستگاه گوارش انسان و همچنین از ایجاد مقاومت‌­های آنتی بیوتیکی جلوگیری می‌­کنند.

وی یادآور شد: از معایب روش به کارگیری محصولات پروبیوتیکی می‌توان به هزینه بالای آزمایش‌­های خالص‌سازی و تقلب­‌های صورت گرفته در این روش اشاره کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VGkK3

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک