وزیر بهداشت در برنامه پایش:

حاشیه نشینی حاصل سومدیریت و بی‌تدبیری است

۱۳۹۵/۰۷/۲۵ در ۲۳:۵۲

برنامه پایش امشب با حضور وزیر بهداشت به موضوع حاشیه نشینی و خدمات حوزه سلامت در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، حاشیه نشینی باعث می‌شود ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق حاشیه شهرها با مشکلاتی همراه شود. بوی زباله و شرایط بهداشتی نامناسب باعث بروز بیماری‌هایی در ساکنین این مناطق می‌شود. بر اساس قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و مصوبات ستاد بازآفرینی شهری، دستگاه‌های اجرایی برای رفاه حاشیه نشین‌ها، تکالیفی به عهده گرفته‌اند.

سید حسن هاشمی در برنامه پایش درباره سکونت‌های غیر رسمی و حاشیه نشینی گفت: نمی‌توان با الفاظ بازی کرد و منکر حاشیه نشینی شد؛ همه کسانی که از روستاها آمده‌اند یا به خاطر فقر به خارج از بافت شهری رانده شده‌اند، حاشیه نشین هستند. سال ۹۳ حاشیه نشین‌ها را سرشماری کردیم که حداقل ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند. در حال حاضر تقریبا ۵۸ میلیون نفر شهری داریم و بقیه روستایی و حاشیه نشین هستند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اول انقلاب ۷۰ درصد مردم در روستاها بودند و الان کمتر از ۲۳ میلیون نفر هستند و چیزی به نام حاشیه نشین وجود نداشت.

هاشمی درباره بیشترین مشکلات این افراد گفت: بار بسیاری از بیماری‌ها از حاشیه نشینی است و در مقاطع مختلف دولت‌ها و شهرداری‌ها ترجیح دادند که امکاناتی را برای این افراد فراهم نکنند. هیچ‌وقت سراغ این بحث نرفتیم که چرا حاشیه نشینی به وجود آمد؛ بخشی به خاطر جنگ بود، اما به جز آن بی‌تدبیری و سو مدیریت هم نقش مهمی در این موضوع داشته که مردم را به حاشیه شهرها کشانده است.

 

مشکلات حاشیه نشین‌ها

وی افزود: عمده مشکل حاشیه نشین‌ها بحث اشتغال، فرهنگی، تحصیل، بهداشت، درمان، بیمارستان، پزشک و به دلیل همان جرم و جنایت است. از طرفی نمی‌توان کمد یا لاستیک را توی رودخانه انداخت و انتظار داشته باشیم که شهرداری یا دولت آن را تمیز کند، بلکه خود مردم باید همت داشته باشند.

هاشمی ادامه داد: مهم‌ترین مشکل حاشیه نشین‌ها آب و برق است. البته در برخی موارد خود مردم هم کم‌همت هستند و این به معنای فرافکنی نیست. بحث خدمات اولیه بهداشتی مثل واکسیناسیون خوب است و بحث بیمه این افراد به جز برای افرادی که خودشان نخواسته‌اند، حل شده است. بهداشت محیط و بهداشت عمومی هم جزو مشکلات جدی حاشیه نشین‌ها به حساب می‌آید.

 

وضعیت حاشیه نشینی در دولت‌های قبل

وزیر بهداشت درباره وضعیت حاشیه نشین‌ها در دولت‌های قبل گفت: در حوزه سلامت، همه جا حاشیه بوده است، زیرا موضوع سلامت در بهترین موقع اولویت نهم بوده است. قبل از این دولت برای مدیریت حوزه سلامت، حدود دو سال مدیر عالی این حوزه دچار مشکل بود. به اندازه‌ای که پول در اختیار حوزه سلامت و وزرای سابق قرار می‌گرفت، توسعه می‌دادند.

هاشمی ادامه داد: نگاه بهداشتی‌ها بسیار انسانی‌تر از بخش‌هایی است که نگاه صنعتی دارند. بار بیماری‌هایی که از حاشیه شهر به داخل شهر پمپاژ می‌شود زیاد است و شاید به دلیل کمبود امکانات مشکلات بیشتر شده است.

وی درباره تاثیر فقر در حاشیه نشینی گفت: وقتی مقایسه می‌کنیم یک خانم ژاپنی را با یک خانم آفریقایی، حداقل ۴۲ سال تفاوت عمر و امید به زندگی دارند، در نتیجه رابطه مستقیمی بین نداری و فقر و طول عمر زندگی وجود دارد. از طرفی حاشیه نشین‌ها در معرض بیماری‌هایی مثل ایدز و تب‌دار و بیماری‌های غیرواگیر هستند.

 

واکنش وزیر بهداشت به برخی پیام‌های ارسالی به پایش

وزیر بهداشت در واکنش به پیامکی از روستای خین عرب گفت: این صحیح نیست که شماره پیامکی را اعلام کنید و از مردم بخواهید نظر خود را بدون بررسی ارسال کنند. معلوم نیست چیزی که شما اعلام می‌کنید و این پیام‌هایی که می‌خوانید عین واقعیت باشد. به طور مثال در مشهد یک میلیون و دویست هزار نفر حاشیه نشین داریم که رو به افزایش است، اما یکی از اولین شهرهای موفق ما مشهد است و پیامی که از روستای خین عرب در این باره آمد می‌دانم که صحیح نیست.

هاشمی ادامه داد: برخی از این پیام‌های رسیده ممکن است مهندسی شده باشد و صحت نداشته باشد. می‌توانید درباره همین روستای خین آباد سوال کنید و خدمات ارائه شده را هم بپرسید.

وزیر بهداشت گفت: شما برنامه‌ای درباره آسیب اجتماعی اجرا می‌کنید. مقام معظم رهبری به ما گفتند که کار در حوزه سلامت استثنایی بوده است، حالا همکار شما به شکلی سوال می‌کنند که خودش آسیب‌ساز است. قضاوت‌ها صحیح نیست و اعلام می‌کنید که هر کسی ناراضی است تماس بگیرد؛ حالا شما از کجا تشخیص می‌دهید که این افراد به دنبال چه چیزی هستند. تا وقتی حاشیه‌ها را کنار نگذاریم، نمی‌شود مشکلات مردم را حل کرد. باید نگاه کرد که وزارت بهداشت چه کمکی به حاشیه نشین‌ها کرده است. فیلمی که در این برنامه نشان دادید، کار وزیر بهداشت نیست، بلکه در بسیاری از این موارد خود مردم مقصر هستند. نگاهی که شما مبنی بر پیدا کردن مقصر در دولت دارید صحیح نیست، زیرا دولت بخشی از مردم است و تا می‌توانیم باید سرمایه اجتماعی خود را نگاه داریم، نه این‌که نماینده و وزیر را محکوم به خلاف‌گویی کنیم.

سید حسن هاشمی افزود: وقتی خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان از وزارت کشور، وزارت بهداشت و شهرداری تهران قدردانی کردند و این یعنی گزارش‌هایی که خدمت ایشان رسیده نشان می‌داده در این حوزه‌ها کار شده است.

 

پایگاه سلامت ویژه حاشیه نشین‌ها

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، وزیر بهداشت با اشاره به این موضوع که هیچ نظام سلامتی در دنیا وجود ندارد که مردم کاملا از آن راضی باشند،‌ گفت بحث رضایت، نسبی است. ما ۹۱۶ پایگاه ویژه حاشیه نشین‌ها درست کردیم و عدد کلی آن ۱۹۵۵ پایگاه است. برای تعدادی از حاشیه نشین‌ها پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده که حدود ۳۰ درصد است. همچنین به ازای هر سه پایگاه، یک مرکز جامع خدمات سلامت درست شده و چیزی حدود ۴ هزار مراقب سلامت هم در این مراکز داریم. البته در همه این موارد خرید خدمت انجام شده و حتی دولت اجازه استخدام یک نیرو هم به ما نداده است.

هاشمی ادامه داد: این همه مسکن مهر ساخته شد، یک جا به من نشان بدهید که در آن بیمارستان وجود داشته باشد؛ به طور مثال در پرند دنبال جایی برای درمانگاه هستیم.

 

%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d8%a8%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%be%d8%a7%db%8c%d8%b4

 

بودجه نامحدود برای حل مشکل حاشیه نشینی

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که اگر بودجه نامحدود برای حل مشکلات حاشیه نشینی وجود داشته باشد، چه کار خواهید کرد، گفت: حتی اگر بودجه محدود هم داشته باشیم باید کاری کنیم که حاشیه نشینی اتفاق نیفتد. به خاطر داریم در دوره دانشجویی قبل از انقلاب می‌گفتیم که چرا مهاجرت از روستا به شهر اتفاق می‌افتد. اگر توجه ویژه‌ای به اقتصاد مقاومتی شود، مشکل حاشیه نشینی کمتر خواهد شد. هم حضرت امام و هم مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای به ذخایر استراتژیک کشاورزی داشته‌اند. در جاهایی خشک‌سالی وجود ندارد و می‌توان جلوی مهاجرت مردم را با مکانیزه شدن آب کشاورزی گرفت. وقتی مردم به حاشیه شهرها کوچ می‌کنند، در معرض صدها آسیب خواهند بود.

هاشمی ادامه داد: فرض کنید مشکلات ناشی از فقر که عمده آن به خشونت، طلاق، اعتیاد و بیماری‌های اعصاب و روان باز می‌گردد را چه کار می‌شود کرد. وقتی به این موارد ورود می‌کنیم، می‌بینیم بستری شدن آن‌ها و داروی آن‌ها تحت پوشش بیمه نیست. در نتیجه حتی اگر پول نامحدود وجود داشته باشد، باید عقل هم وجود داشته باشد و توجه همه باید به شعارهای انقلاب و فرمایشات رهبری باشد. در جامعه اسلامی نباید فقیر داشته باشیم؛ گفتن این ساده است، اما این نیاز به عقل و تدبیر دارد.

 

تعریف مختلف دستگاه‌های اجرایی از حاشیه نشینی

وزیر بهداشت درباره برخورد دستگاه‌های دیگر با مشکل حاشیه نشینی گفت: بخشی از دستگاه‌های نظام، هنوز حاشیه نشینی را قبول ندارند و مسئولین نظام تعاریف مختلفی از آن دارند. در نتیجه وقتی این‌طور فکر می‌کنند، خدمات لازم را هم برای آن ارائه نمی‌کنند.

هاشمی ادامه داد: در روستاها از ۳۰ سال پیش شبکه بهداشت و بهورز داریم که افراد روستا را به اسم می‌شناسند و می‌دانند هر شخص چه بیماری دارد. تجربه ارزشمند بهورزها حتی از پزشک خانواده هم بهتر است که هم بیماری‌های بومی را می‌شناسند و هم با شرایط منطقه آشنایی دارند.

 

مشکلات استان البرز

سید حسن هاشمی درباره مشکلات استان البرز نیز اظهار کرد: استان البرز یکی از استان‌های مهم است و به این دلیل که سال‌ها زیر سایه تهران بوده در حق آن‌ها ظلم شده، تعداد تخت‌های آن‌ها به ازای هر هزار نفر به طور متوسط ۰/۶ است.

وزیر بهداشت ادامه داد: نزدیک به ۷۰۰ تخت را در استان البرز افتتاح کردیم که از آن همان صحبت نادرست زایمان روی زمین را بیرون آوردند که من چنین حرفی نزدم. تعداد تختی که بین سال‌های ۸۴ تا ۹۴ تعهد کردند ۳۲ هزار تخت بود که ۵۴۰۰ تخت تحویل داده شد. اگر همین وضعیت بخواهد پیش برود، بحران ایجاد می‌شود. وقتی پول نداریم بودن مرکز مراقبت سلامت در حد واکسیناسیون و مراقبت از مادر باردار بهتر از نبودن آن است.

 

مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در طرح تحول

وی با اشاره به این‌که طرح تحول سلامت را با چنگ و دندان پیش می‌بریم، گفت: امروز با رییس جمهور و مشاورین اقتصادی جلسه داشتیم و گفتم وقتی دولت منابع ندارد باید حتما مدل جدیدی را ارائه کنیم و خوشبختانه کلیات آن تصویب شد که از مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی استفاده کنیم.

هاشمی گفت: قولی که روز اول طرح تحول سلامت به ما در زمینه تجهیزات، دارو و دریافت خدمات ارائه شده داده شد این بود که فاصله پرداخت یک ماه باشد، اما کسری بودجه دیده نشد و حالا با انباشت بدهی مواجه شدیم.

 

آموزش‌ها جامع و کافی نیست

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، وزیر بهداشت درباره مباحث آموزشی وزارت بهداشت برای مردم گفت: آموزش به صورت عام می‌تواند به توانمند شدن افراد کمک کند. حقیقت این است که آموزش‌های ما سراسری نیست و در بعضی مراکز برای کسانی که در آستانه ازدواج هستند، معتادهای تزریقی که نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر هستند، واکسیناسیون و غیره کلاس‌های آموزشی فراخور توانمندی برگزار می‌شود. البته در بعضی استان‌ها امکانات خوبی برای خانم‌هایی که در معرض آسیب بوده‌اند، فراهم شده تا از مسیر بدی که در آن قرار گرفته بودند خارج شوند. آموزش وجود دارد، اما آموزش‌های ما جامع و کافی نیست.

 

نیاز کشور به وزارت رفاه اجتماعی

هاشمی با اشاره به این‌که کشور نیاز به وزارت رفاه اجتماعی دارد و این با وزارت رفاه فعلی تفاوت دارد، گفت: در یک خانواده ۴ نفری که بیماری خونی دارند و پدر هم کارگر است، این هزینه را از کجا می‌تواند تعیین کند. نیاز به سازمان رفاه اجتماعی وجود دارد که بتوانیم از درون آن آرمان مقام معظم رهبری را که پشت دفترچه‌ها نوشتیم حاصل کنیم تا بیماران چیزی به جز درد و رنج بیماری نداشته باشند.

 

حقوق پزشکان

وزیر بهداشت درباره حقوق پزشکان اظهار کرد: به تعداد انگشتان دو دست پزشکانی داریم که حدود ۱۵ میلیون دریافتی دارند و جاهایی می‌روند که هیچ‌کس حاضر نیست برود و شخصا به آن‌ها افتخار می‌کنم.

هاشمی گفت: سه شب پیش بود که یکی از عزیزان که هم لباس ما هم هست در تلویزیون گفت دریافتی پزشکان ایران هفت برابر امریکا است و کسی مدرکی نخواست. این اظهارات در رسانه‌ها منعکس شد، اما صحبت‌های امروز رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران انعکاس چندانی نداشت. این نشان می‌دهد که ما نمی‌خواهیم سرمایه‌های اجتماعی خود را نگاه داریم و قصد داریم همه را از بین ببریم.

 

الکترونیک شدن خدمات سلامت

سید حسن هاشمی درباره استفاده از نرم افزار در حوزه سلامت گفت: در زمینه نرم افزار برنامه‌ای تدوین و تست شد که نزدیک به ۴۹ میلیون نفر پرونده سلامت الکترونیک در سراسر کشور دارند. فرض کنید همین حالا می‌شد با این نرم افزار به خین عرب رفت و دید که کدام یک از افراد خدمت گرفته‌اند و چه بیماری‌هایی دارند.

وی افزود: در این نرم افزار همه چیز با ساعت مشخص می‌شود و اگر بتوانیم در این دولت شبکه بهداشتی و درمانی که در طول سی سال در روستاها متوقف شده بود را به شهرها بیاوریم و هر ایرانی یک مراقب سلامت داشته باشد، بار بیماری‌ها را در نقاط مختلف کشور می‌توان به سادگی تشخیص داد و در جهت پیشگیری حرکت کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: نرم افزار و الکترونیک شدن خدمات بسیار مهم است و سال‌ها قول داده شد و اتفاقی صورت نگرفته بود.

 

توجه ویژه به مناطق محروم

وزیر بهداشت در پایان اظهار امیدواری کرد که حاشیه نشینی در کشور توسعه پیدا نکند و گفت: معتقدیم پیشگیری مهم‌تر از درمان است. نباید اجازه بدهیم حاشیه نشینی اتفاق بیفتد و باید به مناطق محروم توجه ویژه شود.

وی ادامه داد: دولتی که ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه سالیانه دارد و باید چیزی حدود ۱۹۰ هزار میلیارد حقوق و غیره را پرداخت کند و از این مبلغ چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌های دولت‌های قبل است و فقط ۱۰ هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند. از طرفی همه اقدامات نیاز به پول دارد و با دعا و انشالله گفتن کاری درست نخواهد نشد.

هاشمی گفت: به مناطق محروم باید توجه ویژه شود؛ به طور مثال موضوع آب بسیار مهم است و خطر و تهدید بزرگی به حساب می‌آید. نباید هیچ تفاوتی بین حاشیه نشین‌ها و شخص اول و دوم کشور وجود داشته باشد. اولین هدف‌گذاری ما حاشیه شهرها بود، هرچند اعتبارات به موقع نیامد و درست تغذیه نشدیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/CRub4

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک