حجاج بابت مسائل بهداشتی و درمانی نگران نباشند

۱۳۹۶/۰۵/۱۹ در ۱۳:۵۵

کولیوند

رییس عملیات پزشکی حج ۹۶ گفت: مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با دارا بودن بهترین امکانات و کادر درمانی مجرب و متعهد از ابتدای ورود زائرین تا پایان عملیات حج همراه زائران عزیز ایرانی است.

به گزارش ایران پزشک، پیرحسین کولیوند با بیان این مطلب، گفت: این مرکز طبق روال سال‌های گذشته نسبت به گزینش و انتخاب کادر بهداشتی و درمانی خود از سراسر کشور اقدام کرده و بر اساس تاکید رییس مرکز و به جهت شرایط خاص حج امسال، بیش از هفتاد درصد نیروهای این مرکز در حج امسال را افراد با تجربه تشکیل می‌دهند که هر کدام در رشته خود از بهترین‌های کشور هستند.

وی در خصوص ترکیب نیروهای اعزامی نیز افزود: از بین ۲۲۰ نفر نیروهای این مرکز در حج سال‌جاری حدود  ۸۰ نفر نیروهای شاغل در بیمارستان این مرکز در مدینه و الباقی در بیمارستان مکه مشغول به فعالیت خواهند شد.

کولیوند با اشاره به نقش مهم پزشکان مجموعه به عنوان سطح اول درمان این مرکز در حج گفت: فعالیت اصلی بیمارستانی این مرکز زمانی وارد فاز عملیاتی می‌شود که زائر به هر دلیل در سطح یک جواب لازم را نگرفته و نیاز به خدمات درمانی و کلینیکی بیشتری داشته باشد.

وی از فرآیند ارجاع نیز نام برد و اظهار کرد: در این سیستم زائر در صورت نیاز به خدمات بیشتر درمانی توسط پزشک مجموعه به بیمارستان‌های جمعیت هلال احمر  اعزام می‌شود؛ در صورتی‌که مشکل زائر توسط متخصصین این مرکز مرتفع گردید که هیچ، در غیر این‌صورت و در صورت نیاز به خدمات بیشتر درمانی مانند اعمال جراحی، سی تی اسکن، دیالیز و غیره به بیمارستان‌های سعودی منتقل می‌شود.

سرپرست اورژانس کشور در بخش دیگری از سخنان خود به پزشکان رابط اشاره کرده و ادامه داد: امور اعزام بیماران به بیمارستان‌های سعودی را واحدی به نام پزشکان رابط انجام می‌دهند که پزشک بوده و مسلط به زبان عربی هستند و در تمام مراحل پذیرش، بستری و ترخیص زائر بیمار در بیمارستان‌های سعودی حضور دارند.

کولیوند در ادامه درباره واحد سلامت کاروان گفت: واحد مهم دیگری که در این مرکز فعالیت دارد واحد سلامت کاروان است. نیروهای این واحد را پزشکان عمومی با سابقه تشرف به حج و کارشناسان بهداشت محیط تشکیل می‌دهند و در واقع عمل نظارت بر روند کار پزشکان مجموعه، بازدید مستمر از محل اسکان زائرین و نظارت بر نحوه پخت و توزیع غذای زائرین را بر عهده دارند.

رییس عملیات پزشکی حج ۹۶ در خاتمه با آرزوی حجی سالم برای تمامی زائرین ایرانی اظهار کرد:‌ این مرکز همواره خود را نیازمند راهنمایی‌ها و ارشاد حکیمانه تمامی مسئولین و دست اندرکاران حج می‌داند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/I3Hny

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک