حجاج با خیال راحت از آب زمزم استفاده کنند

۱۳۹۶/۰۵/۲۵ در ۲۳:۱۵

رییس عملیات پزشکی حج ۹۶ با بیان این‌که شایعه ناسالم بودن آب چاه زمزم تکذیب می‌شود، گفت: آب چاه زمزم کاملا سالم و بدون مشکل است.

به گزارش ایران پزشک، پیرحسین کولیوند گفت: پیرو انتشار خبری در شبکه‌های مجازی مبنی بر آلودگی آب چاه زمزم به آرسنیک و سرطان‌زا بودن این آب، لازم است که به مردم عزیز اعلام کنیم که این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: در بررسی‌های به عمل آمده در آزمایشگاه مرجع سلامت آب و فاضلاب استان تهران که آزمایشگاه رفرانس کشوری برای تعیین صلاحیت آب است، میزان فلزات سنگین در نمونه برداری‌های صورت پذیرفته از چاه‌های آب زمزم بسیار کمتر از حد مجاز بوده و این آب حتی در مقایسه با آب شرب تهران از شرایط بهتری برخوردار است.

رییس سازمان اورژانس کشور عنوان کرد: به عبارتی در شرایطی که میزان مجاز آرسنیک موجود در آب آشامیدنی طبق استاندارد موسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران یک صدم میلی گرم در دسی لیتر است، این میزان در نمونه‌های استخراج شده ۰٫۰۰۰۶، ۰٫۰۰۵۷ و ۰٫۰۰۴۲ یعنی به مراتب پایین‌تر از حداکثر مجاز بر اساس استانداردهای آب شرب است.

وی با اشاره به این‌که سلامت مردم دغدغه اصلی مسئولان وزارت بهداشت و تیم پزشکی حج است از مردم خواست با اطمینان خاطر از این آب استفاده کنند.

کولیوند در پایان گفت: از خبرنگاران و برنامه سازان انتظار می‌رود از کارشناسان خبره موضوعی در موارد مرتبط با سلامت سوال شده و اجازه اظهار نظرهای غیرکارشناسی را به افراد فاقد صلاحیت در این حوزه ندهند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/p3ZpU

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک