حداقل ۷۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به صرع هستند

۱۳۹۶/۱۰/۲۱ در ۱۲:۳۹

موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران با اشاره به این‌که علل مختلفی می‌تواند سبب بروز حملات صرع در بیماران شود، گفت: در برخی از تحقیقات مشخص شده برخی از بیماران با مطالعه کتاب‌های ریاضی دچار حملات صرع می‌شوند.

به گزارش ایران پزشک، داریوش نسبی تهرانی در آستانه برگزاری چهاردهمین کنگره بین‌المللی صرع در ایران اظهار کرد: صرع یک بیماری نیست؛ بلکه طیفی از اختلالاتی بوده که در مغز رخ می‌دهد و سبب بروز حملات صرع می‌شود.

وی افزود: عوامل روانپزشکی، علوم رفتاری و عوامل محیطی از جمله موضوعاتی بوده که در بروز صرع نقش داشته و بسیاری از عوامل می‌تواند سبب تحریک آن شود.

موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران با بیان این‌که صرع انواع مختلفی دارد، گفت: این‌که آلودگی هوا به طور مستقیم سبب صرع و تشدید آن شود ثابت نشده، ولی برخی از مطالعات نشان داده برخی از مبتلایان به صرع با مطالعه کتاب‌های ریاضی دچار حمله صرع می‌شوند.

نسبی تهرانی اضافه کرد: هر عامل زمینه‌ای می‌تواند فرد را مستعد حملات صرع کند و استرس به ویژه در بیمارانی که صرع دارند نقش زیادی دارد؛ بنابراین کیفیت زندگی در کنترل و پیشگیری از صرع بسیار حائز اهمیت بوده و توصیه‌های بهداشتی و نوع زندگی برای بیماران باید مدنظر باشد.

وی بیان کرد: حدود ۱۰ هزار نفر عضو پیوسته و رسمی انجمن صرع در ایران هستند. در حالی‌که آمار مبتلایان بسیار بیشتر است و بخشی از این مسئله مربوط به مسائل فرهنگی بوده که خانواده‌ها بیماری فرزندشان را مخفی می‌کنند و تمایلی برای مطرح کردن آن ندارند. همچنین دفتر نمایندگی‌های ما در برخی از استان‌ها هنوز کامل نشده و بسیاری از بیماران نتوانسته‌اند با انجمن مرتبط شوند.

موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود حداقل ۷۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به صرع باشند که جراحی درمان اصلی برای همه این افراد نیست، بلکه درمان دارویی مد نظر بوده و تنها بیمارانی که صرع مقاوم دارند نیاز به عمل جراحی برای درمان آن‌ها وجود دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/p50wn

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک