دبیر انجمن رادیولوژی ایران:

حذف رادیولوژیست‌ها از چرخه تشخیصی و درمانی همانند حذف جعبه سیاه هواپیماست

۱۳۹۶/۰۱/۲۸ در ۱۳:۳۰

دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به این‌که حذف رادیولوژیست از چرخه تشخیص و درمان همچون حذف جعبه سیاه از هواپیماست، گفت: متخصصان زنان نمی‌توانند بابت استفاده از سونوگرافی وجهی دریافت کنند.

به گزارش ایران پزشک، وحید کریمی در ارتباط با فعالیت رادیولوژیست‌ها، گفت: انجمن رادیولوژی ایران در طول بیش از نیم قرن فعالیت ۳۲ کنگره سالیانه برگزار کرده که در ۲۰ سال اخیر این کنگره‌ها به‌ صورت منظم و سالیانه برگزار شده است.

وی افزود: کنگره رادیولوژی ایران یکی از بزرگ‌ترین همایش‌های علمی کشور است و با هدف ارتقای علمی و به روزرسانی خدمات رادیولوژی با حضور اساتید برجسته داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: از جمله محورهای اصلی سی و سومین کنگره رادیولوژی ایران، تصویربرداری دستگاه عصبی، تصویربرداری مداخله‌ای سیستم عصبی، تصویربرداری زنان و تصویربرداری سیستم عضلانی اسکلتی است.

وی ادامه داد: در کنگره امسال در سالن اصلی همایش و ١٠ سالن جانبی آن ٣١٧ سخنرانی علمی، ١١ میزگرد و ۶۴ کارگاه عملی برگزار می‌شود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران اظهار کرد: علاوه بر اساتید برجسته داخلی از ٨ کشور جهان ٢۵سخنران حضور دارند که علاوه بر سخنرانان خارجی امسال رادیولوژیست‌هایی از کشورهای آلمان، فرانسه، پاکستان و عراق به‌ عنوان مهمان شرکت خواهند کرد و از کنگره و برنامه‌های آن استفاده خواهند کرد.

کریمی در ادامه گفت: در راستای آشنایی دستیاران با کنگره‌های بین المللی طی تفاهم‌نامه انجمن رادیولوژی ایران و انجمن رادیولوژی فرانسه دستیارانی از کشور فرانسه در کنگره حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به این‌که سطح خدمات رادیولوژی ارائه شده در کشور در مقایسه با استانداردهای جهانی از کیفیت بالایی برخوردار است، اظهار کرد: به جرئت می‌شود گفت همه خدمات تعریف شده در تخصص رادیولوژی در کشورمان با سطح مطلوب ارایه می‌شود و متخصصان رادیولوژی در سراسر کشور حتی در مناطق مرزی حضور دارند و امورات تشخیصی را مدیریت می‌کنند.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران با باین مشکلات رادیولوژیست‌ها، گفت: در چند سال گذشته در امور خدمات مربوط به سونوگرافی و آموزش سونوگرافی درگیر مشکلاتی هستیم که متاسفانه این مشکلات سلامت جامعه را به شدت تهدید می‌کند.

وی در همین خصوص ادامه داد: برخی از متخصصین زنان بابت انجام سونوگرافی از بیماران تعرفه اخذ می‌کنند که این کار کاملاً خلاف قانون بوده و متخصصان زنان در صورت دارا بودن شرایط استفاده از سونوگرافی نمی‌تواند بابت استفاده از سونوگرافی وجهی دریافت کنند و انجمن رادیولوژی بارها از وزارت بهداشت خواسته است تا با تشدید نظارت اجازه بروز چنین تخلفاتی را ندهد.

کریمی گفت: ولی در عمل همچنان متخلفان از بیماران وجوه غیر قانونی اخذ می‌کنند و باید از مسولان نظارتی پرسید که چرا با توجه به صراحت قوانین برخورد مؤثری انجام نمی‌شود و همچنان حقوق بیماران در سکوت نهادهای نظارتی پایمال می‌شود که از سمت وزارت بهداشت هر از گاهی بخشنامه‌هایی صادر شده که نتیجه این بخشنامه ها حذف رادیولوژیست‌ها از چرخه تشخیص و درمان است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران تاکید کرد: حضور رادیولوژیست‌ها در چرخه تشخیصی – درمانی به مثابه وجود جعبه سیاه در هواپیما است و رادیولوژیست‌ها جعبه سیاه خدمات پزشکی هستند و باید از برخی سیاست‌گذاران پرسید که هدف‌شان از حذف این جعبه سیاه چیست و با حذف رادیولوژیست‌ها مسئولیت آسیب‌هایی که به بیماران وارد می‌شود بر عهده کیست.

کریمی ادامه داد: شرکت‌هایی نیز هستند که برای فروختن دستگاه سونوگرافی اقدام به برگزاری کلاس‌های سونوگرافی یک تا دو روزه می‌کنند و به بهانه دادن مدرک سونوگرافی هزینه‌های هنگفتی از پزشکان متخصص دریافت می‌کنند که این کار خلاف قانون است.

وی افزود: در بازآموزی‌های رشته‌های تخصصی متاسفانه برخی از نبود نظارت سوء استفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند که در کلاس‌های دو روزه یا چند ساعته مدارک بین‌المللی سونوگرافی ارایه می‌کنند. این قضیه نه تنها دور زدن قوانین آموزشی است بلکه به نوعی تمسخر و به ابتذال کشاندن علم و تخصص محسوب می‌شود؛ مگر می‌شود سونوگرافی که خدمتی تخصصی است و متخصصان رادیولوژی در طول ۴ سال آموزش بیمارستانی فرا می‌گیرند را در طول کلاس‌های دو روزه و چند ساعته آموزش داد.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران اضافه کرد: اغلب این قبیل موارد متاسفانه در کنار باز آموزی‌های برخی رشته‌های تخصصی از جمله طب اورژانس و غیره ارائه می‌شود و از مدیریت کل آموزش مداوم وزارت بهداشت درخواست داریم اجازه ندهند در دوره‌های باز آموزی از این موارد خلاف قانون اتفاق بیفتد.

کریمی اظهار کرد: اگر بنا باشد برخی رشته‌های تخصصی با استناد به آموزه‌های محدود دوران دستیاری در حدود و اختیارات رشته‌های تخصصی دیگر وارد شوند با ایجاد هرج و مرج در امورات تشخیصی – درمانی بیماران، آسیب‌های جدی از بُعد مالی و جانی خواهند دید.

گفتنی‌ست سی و سومین کنگره سالیانه رادیولوژی از تاریخ ١٩ تا ٢٢ اردیبهشت در محل همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/gNV50

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک