حذف سرطان با شناخت و حذف حفره‌های امنیتی سیستم ایمنی

۱۳۹۵/۱۰/۲۰ در ۰۸:۵۰

کشف نقص ایمنی موجود و تقویت آن جهت حذف تومور سرطانی را ایمنی درمانی سرطان گویند که در حال حاضر این علم در خط مقدم تحقیقات سرطان قرار دارد.

به گزارش ایران پزشک، بهنام صادقی، مدیر گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی جهاد دانشگاهی در خصوص ایمنی درمانی سرطان گفت: به طور طبیعی سیستم ایمنی بدن، مسئول حذف باکتری‌ها، ویروس‌ها، عوامل بیماری‌زا و هر عامل خارجی یا داخلی است که به بدن وارد می‌شود. به دلیل اهمیت سیستم ایمنی و با کمک جریان خون و سیستم گسترده لنفاوی، اجزا و سلول‌های سیستم ایمنی در کلیه نقاط بدن (البته به طور محدودی در مغز، چشم و بیضه‌ها) حضور داشته و نگهبانی می‌دهند.

وی ادامه داد: بر اساس فرضیات تقریبا اثبات شده، سیستم ایمنی به طور روزمره کلیه ارگان‌های بدن را ارزیابی کرده و سلول‌های سرطانی را در مرحله تشکیل از بین می‌برند. متاسفانه این اقدام همواره به صورت کامل رخ نمی‌دهد و در برخی افراد بروز سرطان ناشی از وجود یک حفره امنیتی است که در سیستم ایمنی رخ می‌دهد و تقابل بین سیستم ایمنی و سلول‌های سرطانی به نفع رشد سلول سرطانی تغییر می‌یابد.

صادقی ادامه داد: از آن‌جا که سیستم ایمنی یک مجموعه حفاظتی و کنترلی بسیار دقیق و قوی دارد، از توان بالقوه‌ای برای حذف سلول‌های سرطانی برخوردار است. بنابراین بر اساس فرضیات موجود با کشف نقض ایمنی موجود و تقویت آن، باید قادر به حذف تومور باشیم. این مبنا و مفهوم «ایمنی درمانی سرطان» است.

مدیر گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی جهاد دانشگاهی با اشاره به این مطلب که مفهوم توضیح داده شده به سهولت امکان پذیر نیست و سلول سرطانی به طور هوشمندانه‌ای از مکانیسم‌هایی بهره می‌گیرد تا از شناسایی و تعقیب سیستم ایمنی مخفی و در امان بماند، ادامه داد: هم اکنون این امکان وجود دارد که با استفاده از برخی دستکاری‌های ژنتیکی یا مولکولی، این سلول‌ها را در معرض مشاهده سیستم ایمنی قرار دهیم.

لازم به ذکر است ایمنی درمانی، طی چند سال اخیر در خط مقدم تحقیقات سرطان قرار گرفته و نشریه ساینس، ایمنی درمانی سرطان را بزرگ‌ترین تحول علمی سال ۲۰۱۳ دانسته بود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/q3sny

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک