رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:

حذف کامل چربی ترانس بالا در آینده نزدیک

۱۳۹۵/۰۶/۱۴ در ۱۱:۱۵

رییس سازمان غذا و دارو در مراسم افتتاحیه دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره کشوری تغذیه ایران از حذف محصولات چربی ترانس بالا طی چند سال آینده در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، رسول دیناروند در این مراسم گفت: یکی از اهداف مهم سازمان غذا و دارو تا چند سال آینده به صفر رساندن چربی ترانس در محصولات است. همچنین کاهش شکر، چربی و نمک در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر لزوم درج برچسب چراغ راهنمای تغذیه‌ای روی ۷۵ درصد محصولات تولید داخل تا پایان شهریور، گفت: هرچند از برنامه عقب هستیم، اما تا پایان شهریور، ۷۵ درصد محصولات راهنمای تغذیه خواهند داشت.

رییس سازمان غذا و دارو درباره ممنوعیت تبلیغ کالاهای آسیب‌رسان گفت: برای کالاهایی که نمک، اسید چرب و شکر بالا دارند، محدودیت تبلیغات لحاظ شده و مالیات گرفتن از این کالاها در دستور کار است.

دیناروند با اشاره به حذف روغن پالم از لبنیات گفت: پالم روغن گیاهی است که به دلیل ارزان بودن در شیر جایگزین چربی طبیعی شده بود و ما لبنیاتی با ۱۴ درصد چربی می‌دیدیم. پس از حذف روغن پالم از لبنیات، شاهد استفاده از لبنیات کم چرب در سبد خانوار بودیم؛ زیرا مردم هنوز فکر می‌کنند داخل لبنیات پرچرب امکان استفاده از پالم وجود دارد. همچنین کمپین و اطلاع‌رسانی پیرامون این موضوع، مردم را آگاه کرد که همواره انتخاب فراورده خوش مزه به نفع سلامت نیست.

وی یکی از نگرانی‌های بزرگ بشریت را تامین غذا و امنیت آن دانست و اظهار کرد: این نگرانی هنوز تمام نشده است و به خصوص در کشورهایی که تحت تاثیر تغییرات اقلیمی دچار کم آبی و آسیب‌های زیست محیطی شده‌اند همچنان ادامه دارد. در کشور ما نیز رسیدن به امنیت غذایی مخاطراتی ایجاد کرده و ما مجبوریم برداشت‌های بیشتری از آب و خاک داشته و سموم و کود شیمیایی بیشتری استفاده کنیم که همه مخاطره‌ آمیز است.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به چاقی ۵۰ درصدی در کشور گفت: در حالی که در برخی استان‌ها ۱۱ درصد تامین غذای کافی نداریم، اما در برخی استان‌ها میانگین کالری دریافتی، ۲۰۰ درصد بیش از حد مطلوب است.

دیناروند در پایان با اشاره به راه‌اندازی سامانه کنترل اصالت گفت: متاسفانه برخی که عمدتا دستی بر قاچاق داشتند، مخالفت‌هایی با این سامانه کردند، اما ما به شیوه‌های مدرن با تقلب مبارزه می‌کنیم و در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های جدی صورت گرفته و روی شاخص‌های ایمنی در فراورده‌هایی که اولویت مصرفی مردم هستند متمرکز شده‌ایم. متاسفاه گاهی سیاست‌های ملی باعث شده تا کالاهای نا ایمن سالانه یارانه بگیرند و روغن ترانس بالا، شکر و نمک سال‌ها با یارانه به دست مردم رسیده است. اگر این سیاست‌ها همراه و هماهنگ با کالای سلامت محور نباشد، در بلندمدت آسیب جدی به سلامت مردم می‌زند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1pXqc

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک