گزارش ایران پزشک به مناسبت روز سلامت روان دانش آموزان

حفظ عزت نفس دانش آموزان سنگ بنای ارتقای سلامت روانی در مدارس

۱۳۹۵/۰۷/۲۸ در ۱۳:۳۰

دانش آموزان جامعه در حال رشدی هستند که پله پله و طی سال‌ها پا در طبقه دیگری از اجتماع می‌گذارند. با این تعریف، اگر جامعه را شامل طبقه‌های مختلفی از مشاغل و رده‌های متفاوت بدانیم، دانش آموزان سوار بر آسانسوری هستند که همانند آسانسورهای معروف‌ترین دانشگاه ایران، اعتباری به امنیت و سلامتش نیست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، چیز زیادی از تنبیه دانش آموز بمپوری در استان سیستان و بلوچستان نمی‌گذرد که خبر استعفای وزیر آموزش و پرورش هم منتشر شد. هرچند این خبر در رفت و آمد رسانه‌ها و روابط عمومی این وزارت‌خانه، تایید و تکذیب شد، اما چیزی که در این میان اهمیت دارد، استعفای یک وزیر به دلایل سیاسی نیست، بلکه نگاه عمیق به سلامت دانش آموزانی که طی ۱۲ سال دوره تحصیلی خود زیر مجموعه این وزارت‌خانه هستند قابل توجه است.

از ۲۴ تا ۳۰ مهر هفته سلامت روان و ۲۸ مهر ماه هم روز سلامت روان دانش آموزان نام‌گذاری شده است. همین دیروز پیش از ظهر بود که وزیر بهداشت در همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان از لزوم توجه و ارتقای فرهنگ و دانش مردم نسبت به مسائل سلامت اجتماعی صحبت کرد. سید حسن هاشمی در این مراسم گفت: لازم است حکومت و دولت‌ها مردم را برای حل مسائل و مشکلات توانمند کنند، اما متاسفانه نه در آموزش عالی و نه در آموزش و پرورش به این مسئله توجه زیادی نشده است.

 

%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d8%a8%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa

 

هرچند در این بین رسانه‌ها به صحبت‌های هاشمی رنگ و بوی سیاسی دادند، اما بهتر بود بیشتر به این موضوع توجه می‌کردند که در راستای ارتقای فرهنگ و دانش مردم چه اقدامی در همین رسانه‌ها و صدا و سیما انجام شده است تا شاید نتیجه بررسی‌ها، یک هیچ بزرگ را نشان ندهد.

این‌که برای افزایش فرهنگ و دانش مردم در مسیر سلامت روان چه اقدامی باید انجام شود هم یکی دیگر از مشکلات مسئولین است. سید حسن هاشمی در مراسم دیروز گفت: ۲۵ تا ۲۶ درصد از افراد جامعه دچار اختلال رفتاری هستند. البته این آمار در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالا نبوده، زیرا ما کشوری اسلامی و با اخلاق بوده‌ایم و همین مسئله باعث می‌شود تا کمتر در جامعه اختلالات رفتاری داشته باشیم.

ولی حقایق جامعه و کف خیابان چیز دیگری را نشان می‌دهند. صفحه حوادث روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها حاکی از مشکلات اخلاقی و رفتاری بسیاری است که اگر قدری موشکافی کنیم به رشته‌ای باریک از سلامت روان جامعه می‌رسیم. سلامتی که در لایه‌های پایین‌تر به خانواده و از آن‌جا به دانش آموزان ختم می‌شود. قشری که خودشان در گام‌های بعد باید جامعه را گسترش بدهند و قدر مسلم سلامت آن‌ها همانند دومینویی به آینده منتقل می‌شود.

در این بین نقش مدرسه و آموزش و پرورش هم پر رنگ است. وجود مربی بهداشت از سال‌ها پیش در مدارس باب شد و شاید در راستای سلامت جسم دانش آموزان تلاش‌هایی انجام گرفت. کارشناسان بهداشت که حداقل‌هایی را برای بهداشت و سلامت فردی به دانش آموزان گوشزد می‌کردند، اما از مشکلات روانی و درونی آن‌ها غافل بودند.

 

بهداشت روان دانش آموزان

 

زهرا برازنده نژاد، روانشناس تربیتی درباره بهترین اقدامی که در راستای بهداشت روان دانش آموزان در مدارس قابل انجام است به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: مهم‌ترین نکته این است که برای بچه‌ها برنامه‌هایی داشته باشند تا عزت نفس آن‌ها حفظ شود. عزت نفس یکی از مهم‌ترین نکته‌هاست که اگر از طرف اولیای مدرسه حفظ شود، مدرسه پایگاه خوبی برای آرامش آن‌ها خواهد بود.

این روانشناس ادامه داد: مدام بازخواست، سرزنش و انتقاد نکردن از بچه‌ها و روی نقاط قوت آن‌ها تمرکز کردن می‌تواند حتی روی مسائل درسی دانش آموزان هم تاثیر بگذارد. برای معلم پیدا کردن نقاط قوت دانش آموزان کار سختی نیست. این‌که بگویند وقت کافی برای این کار ندارند، توجیه خوبی نیست.

برازنده نژاد درباره تاثیر خانواده بر سلامت روان دانش آموز گفت: در محیط خانواده، هم‌دلی پدر و مادر با بچه می‌تواند به او کمک کند. ابتدا باید به صحبت‌های او گوش کرد و بعد که از تعریف کردن ماجرایی تخلیه شد می‌توان راه‌کار مناسب برای برخورد با مشکلات را بررسی کرد. در این صورت بچه توانمند می‌شود و قدرت انتخاب پیدا می‌کند. یعنی باید بچه‌ها در کنار خانواده خود احساس امنیت کنند.

 

والدین و دانش آموزان

 

وی ادامه داد: متاسفانه وقتی دانش آموزی برای پدر و مادر خود شکایت می‌کند، بیشتر برخوردها به این صورت است که می‌گویند «حتما تو کاری کردی که این برخورد از طرف معلم با تو انجام شد.» خانواده‌ها در مورد معلم و اولیای مدرسه نباید طوری حرف بزنند که پایگاه مدرسه برای کودک خراب شود.

با این همه، نگاه ویژه به سلامت روان دانش آموزان همان ابتدای راهی است که سال‌ها مسئولین به دنبالش بودند و شاید بهتر است بیش از پیش به این موضوع بپردازند و همواره در خاطر داشته باشند که اگر از نهالی تازه کاشته شده حفاظت و مراقبت نکنیم، هیچ‌گاه به درختی تنومند و قابل اتکا تبدیل نخواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/X4Pcz

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک