معاون فناوری مرکز رشد پژوهشگاه رویان:

حلال بودن اقدامات درمانی در رویان، باعث افزایش توریسم درمانی‌ست

۱۳۹۵/۱۱/۲۱ در ۱۶:۴۰

معاون فناوری مرکز رشد پژوهشگاه رویان با اشاره به توریست درمانی و عواید اقتصادی آن برای کشور گفت: مرکز درمان ناباروری رویان از خارج از کشور بیمار دارد و بیماران ما از کشورهای اطراف و حتی کشورهای اروپایی هستند؛ البته این افراد مساله‌شان نبود فناوری در کشورشان نیست، بلکه به خاطر این‌که ایران یک کشور اسلامی است و احساس امنیت بیشتری می‌کنند و حلال بودن قضیه مطرح است برای درمان به ایران می‌آیند.

به گزارش ایران پزشک، رحمان فاخری با اشاره به پیشرفت‌های پژوهشگاه رویان طی سال‌های اخیر گفت: پیشرفت‌هایی که خیلی شاخص بودند و در رسانه‌ها و دنیا از آن‌ها صحبت شده بحث تولید حیوانات تراریخته بوده که در سال ۸۸ این حیوانات به دنیا آمدند و بزغاله‌هایی را تولید کردیم که شیر آن‌ها فاکتورهای خونی را تولید می‌کنند و این فاکتورهای خونی برای بیماری هموفیلی نوع B استفاده می‌شود.

وی افزود: همچنین حیوان تراریخته دیگری را تولید کردیم که در شیر این حیوان فاکتور tpi وجود دارد که در سکته‌های قلبی استفاده می‌شود.

فاخری ادامه داد: این دو مسئله یعنی فاکتور ۹ و tpi شروع حرکت ما در تولید حیوانات تراریخته است که زیر نظر پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان در حال انجام است.

معاون فناوری مرکز رشد پژوهشگاه رویان با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، به فعالیت‌های این پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: ما شرکت‌های دانش بنیانی را تاسیس کردیم که در مرکز رشد زیست فناوری رویان مستقر هستند و اتفاقا بعضی از این شرکت‌ها به جهت تحریم‌ها، در تاسیس‌شان تسریع اتفاق افتاد و توانستیم بسیاری از موادی که نیاز داشتیم را خودمان تولید کنیم.

وی ادامه داد: الان شرکتی داریم که کاملا نیازهایی که در بحث فاکتورهای رشدی که در تحقیقات سلول‌های بنیادین داشتیم را مرتفع کرده و به دنبال این هستیم که این فاکتورها علاوه بر این‌که مصرف داخلی را پوشش می‌دهد، صادر هم بشوند.

فاخری با اشاره به تحریم‌ها گفت: به هیچ وجه به دنبال تحریم و انجام فعالیت‌هایی که باعث تحریم ما باشد و تحریک کننده باشد نیستیم. برای این‌که زمینه موفقیت وجود داشته باشد باید دانش در کشور ریشه داشته باشد و در این صورت تحریم‌ها مسیر ما را کند می‌کند، ولی متوقف نمی‌کند. با وجود تحریم‌ها انجام پروژه تحقیقاتی با سرعت کمتری انجام می‌شود، ولی این‌که متوقف شود، امکان پذیر نیست.

معاون فناوری مرکز رشد پژوهشگاه رویان در برنامه «صبح و گفت‌وگو» رادیو گفت‌وگو با اشاره به همکاری این پژوهشگاه با پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی، گفت: در زمینه سلول‌های بنیادین ما یک علم ریشه‌ای داریم و فناوری نبوده که به صورت وارداتی وارد پژوهشکده رویان شود و اگر تحریمی اتفاق افتاده، اما متوقف نشده و در حال حاضر آن‌جاهایی که کند شده بود با توجه به این‌که خودمان توانستیم آن‌ها را رفع کنیم در این مسیرها حرکت‌مان بهتر شده است.

فاخری با اشاره به همکاری این پژوهشگاه با پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی، گفت: به سطحی رسیدیم که می‌توانیم قابل اعتماد باشیم و در پروژه‌های بین‌المللی مثل پروژه پروتئومیکسکروموزوم وای همکاری کنیم. به این سطح رسیدیم که دنیا می‌تواند به ما اعتماد کند و بخشی از پروژه‌های بین‌المللی در اختیار ما باشد و در حال حاضر داریم با ۳۰ طرح بین‌المللی همکاری می‌کنیم.

وی به توریست درمانی و عواید اقتصادی آن برای کشور اشاره و اظهار کرد: در بحث توریست درمانی، مرکز درمان ناباروری رویان از خارج از کشور بیمار دارد و بیماران ما از کشورهای اطراف و حتی کشورهای اروپایی هستند؛ البته این افراد مساله‌شان نبود فناوری در کشورشان نیست، بلکه به خاطر این‌که ایران یک کشور اسلامی است و احساس امنیت بیشتری می‌کنند و حلال بودن قضیه مطرح است، توجه بیشتری به کشور ما دارند.

وی در خصوص سلول‌های بنیادی نیز عنوان کرد: در بحث سلول‌های بنیادی در ۵ بیماری همانند آرتروز و بیماری‌های قلبی، درمان انجام می‌شود و در این موارد نسبت به کشورهای غربی خیلی پیش‌رو هستیم.

فاخری با ابراز امیدواری از پیشرفت‌هایی که در آینده خواهیم داشت، اظهار کرد: الان با کشور مالزی در حال مذاکره هستیم تا در بحث سلول‌های بنیادین انتقال فناوری داشته باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/X7uyi

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک