حمایت از فقرا در دسترسی به خدمات سلامت

۱۳۹۷/۰۲/۰۴ در ۱۱:۰۷

بیمه

حمایت از اقشار آسیب پذیر در دسترسی به خدمات سلامت، اگر چه هدف پسندیده‌ای است، اما افراط در رسیدن به این هدف می‌تواند نظام سلامت یک کشور را مختل کند.

ایران پزشک: چالش میان طرفداران حمایت‌های اجتماعی و مخالفین حمایت‌های بی حد و حصر یکی از مهم‌ترین موانع در مقابل نظام سلامت هر کشور است. گروهی اعتقاد دارند که درمان بخشی از حقوق بشر محسوب شده و دسترسی به درمان مناسب برای همه شهروندان باید از وظایف دولت شمره شود. در مقابل این نظریه، بسیاری از اقتصاددانان، به ویژه طرفداران «دولت کوچک» اعتقاد دارند که دولت امکان پاسخ‌گویی به همه مطالبات شهروندان را ندارد و بهترین راه پاسخ‌گویی حداقل به مطالبات و ایجاد رقابت در اقتصاد است.

زمانی که لیبرال‌های حزب دموکرات با افتخار طرح عظیم خود را برای افزایش پوشش بیمه و درمان در آمریکا اعلام کردند، شعله‌های این چالش به حداکثر ممکن رسید. جمهوری خواهان آمریکایی معتقد بودند که هزینه‌های این طرح باید از جیب مالیات دهندگان آمریکا تامین شود و دولت به رقیب بخش خصوصی در میدان سلامت تبدیل شود.

در ایران نیز با آغاز دولت یازدهم، طرح تحول سلامت آغاز شد که پس از سپری شدن چند سال، دولت در چاه عظیم هزینه‌های آن فرو رفته است. منتقدان طرح تحول، اشکال را در عدم پیش‌بینی منابع لازم برای طرح می‌دانند و طرفداران طرح، اشکالات را از عدم وفای به عهد شرکای وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر می‌پندارند. به هر حال هر دو گروه بر مدیریت هزینه‌ها و تحول در طرح تحول سلامت اعتقاد دارند.

حمایت از اقشار آسیب پذیر در دسترسی به خدمات سلامت، اگر چه هدف پسندیده‌ای است، اما افراط در رسیدن به این هدف می‌تواند نظام سلامت یک کشور را مختل کند. به منظور متعادل کردن هزینه‌ها و درآمدها، چاره‌ای نیست جز تعیین حدود حمایت از اقشار آسیب پذیر و ایجاد نظام پلکانی در پرداخت‌های بخش بهداشت و درمان. برای رسیدن به این هدف باید از شعار زدگی و عوام فریبی فاصله گرفت و در مسیر عقلانیت و بهره‌وری گام برداشت.

حذف بسیاری از داروهای پرمصرف در نظام دارویی از تعهدات بیمه و کاهش تعهد بیمه در زمینه داروهای ارزان از یک سو و محدود کردن خدمات ارائه شده به دارندگان پوشش بیمه‌ای رایگان می‌تواند گام موثری در کاهش هزینه‌ها و تداوم حمایت‌ها باشد. در غیر این صورت، نه تنها نظام سلامت،‌بلکه صندوق‌های بیمه مسیری جز ورشکستگی دنبال نخواهند کرد.

پایان پیام/

«نویسنده: محمود هادی پور دهشال»

پیوندک: http://iranMD.com/AxiYF

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک