مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآوده‌های خوراکی آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو:

حمایت سازمان غذا و دارو از محصولات قابل رهگیری

۱۳۹۵/۱۲/۱۸ در ۱۵:۳۲

مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآوده‌های خوراکی آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: برای برخورد با متخلفان نیاز به دستور از مراجع قضایی است و تا گرفتن حکم و اجرای آن، افراد متخلف دیگر قابل ردیابی نیستند؛ وجود این مراحل، نظارت و اعمال قانون را سخت کرده است.

بهروز جنت در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره تفاوت لوازم آرایشی وارداتی قاچاق و غیر قاچاق در بازار اظهار کرد: حدود ۴۰ درصد لوازم آرایشی وارداتی قاچاق است. بالای ۹۵ درصد لوازم آرایشی‌های قاچاق نیز تقلبی است. در واقع فقط ظاهر برند معروف را دارند، ولی محتوای آن چیز دیگری است که معضلاتی را برای مصرف کننده به وجود می‌آورند.

وی در ارتباط با نحوه نظارت و برخورد با متخلفان، اظهار کرد: وزارت بهداشت تنها ارگانی نیست که بتواند به صورت مستقیم با قاچاق برخورد کند. برای برخورد با متخلفان نیاز به دستور از مراجع قضایی است و تا گرفتن حکم و اجرای آن، افراد متخلف دیگر قابل ردیابی نیستند؛ وجود این مراحل، نظارت و اعمال قانون را سخت کرده است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآوده‌های خوراکی آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو ادامه داد: سازمان غذا و دارو تلاش می‌کند تا به مردم آموزش دهد و اطلاع رسانی کند تا امکان و قابلیت شناسایی کالاهای قاچاق را به مردم بدهد. با بر چسب اصالت کالا که مراحل اجرایی آن رو به اتمام است امکان شناسایی کالاهای قاچاق وجود دارد. با تبلیغاتی که برای برچسب اصالت کالا می‌شود، سعی می‌کنیم مردم را با طرز استفاده از آن آشنا کنیم.

جنت افزود: از دیگر کارهایی که برای مبارزه با قاچاق انجام می‌شود، حمایت از تولید داخل است. در حوزه لوازم بهداشتی از لحاظ تولید داخلی مشکلی وجود ندارد و قاچاق آن نیز کمتر صورت می‌گیرد. یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های ما نبود تولید لوازم آرایشی در کشور است و چون بازار مصرف وجود دارد و تولید داخل پاسخگو نبوده و واردات هم در گذشته به این صورت نبوده که در حال حاضر است. مسیرهای قانونی به وجود آمده و شکل گرفته که از طریق آن کالاهای قاچاق وارد کشور می‌شود که ما در حال مبارزه با آن هستیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر از واردکننده‌های شناسنامه‌دار که قابلیت رهگیری و ردیابی را دارند حمایت می‌کنیم که بتوانیم پاسخگوی بازار مصرف کشور باشیم. محصولاتی ایجاد می‌کنیم که توسط مردم قابل رهگیری و ردیابی باشند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در ارتباط با کیفیت محصولات داخلی و عدم پذیرش آن توسط مردم گفت: کیفیت محصولات داخلی رو به افزایش است. در این زمینه مشکلات فرهنگی داریم. مردم بیشتر دوست دارند از برنده‌های خارجی استفاده کنند.

وی در پایان به خبرنگار ایران پزشک گفت: در حال حاضر در مناطق آزاد یا مناطق ویژه اقتصادی محصولاتی به صورت مشترک با کشورهایی مثل آلمان، فرانسه و سایر کشورها تولید می‌شود. این محصولات هم تولید و هم صادر می‌شود. با این کار هم تولیدات داخل تقویت می‌شود و هم انتقال تکنولوژی صورت می‌گیرد و باعث می‌شود مردم به نام و نشان ایرانی اطمینان و به آن افتخار کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/DxlZ7

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک