حوزه دارویی پاشنه آشیل طرح تحول نظام سلامت

۱۳۹۵/۰۷/۱۰ در ۱۴:۲۳

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو، حوزه دارویی را یکی از حوزه‌های مغفول مانده در طرح تحول نظام سلامت دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، فرزاد پیرویان در نشست تخصصی بررسی چالش‌های حوزه دارویی گفت: در حال حاضر متولی حوزه دارویی کشور سازمان غذا و دارو است، اما استقلال این سازمان از سیاست‌گذاری‌های دولتی، تنها روی کاغذ معنا دارد.

وی افزود: در طرح تحول نظام سلامت، حوزه دارویی تا حدودی مغفول مانده، در حالی‌که از هفت محور این طرح، چهار بخش مستقیما به نوعی در حوزه دارو تعریف می‌شود.

پیرویان با تاکید بر تقویت نقش داروساز در سیاست‌گذاری‌های دارویی ادامه داد: وظیفه سازمان غذا و دارو ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دسترسی مردم به داروی ایمن، کارا و با قیمت مناسب است و تنظیم واردات و تولید دارو به هیچ وجه وظیفه این سازمان نیست.

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو یادآور شد: قانون مقررات امور پزشکی، دارویی، آشامیدنی و خوراکی در سال ۱۳۳۴ در چهارچوب قانونی به خوبی تعریف شده بود، اما در حال حاضر مدت‌هاست که تاریخ مصرف آن به پایان رسیده است.

پیرویان جایگاه خوب داروسازان در کشورهای توسعه یافته با توجه به جمعیت بالایی که دارند را نتیجه فعالیت‌های انجمن داروسازان آن‌ها دانست و گفت: در ایران از پتانسیل بخش خصوصی به درستی استفاده نمی‌شود.

وی ادامه داد: جامعه شناخت کاملی از داروساز ندارد و سیستم هم اقدام موثری در این زمینه نداشته است.

وی گفت: صنف داروسازان از عوامل ایجاد حساسیت در حوزه دارویی به شمار می‌رود و سازمان غذا و دارو آماده همکاری کامل با دفتر مطالعات راهبردی دارویی و ارائه اطلاعات مورد نیاز در حوزه دارویی کشور است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/C1WDQ

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک