خروپف از نشانه‌های خطر بروز سکته مغزی است

۱۳۹۶/۰۲/۱۲ در ۲۰:۵۵

یک فوق تخصص بیماری‌های عروق مغز با اشاره به عوامل خطر در بروز بیماری‌های مربوط به عروق مغز گفت: پرخوری هنگام خواب، چاقی و عدم تحرک ارتباط مستقیمی با ابتلا به سکته مغزی دارند.

به گزارش ایران پزشک، اشکان مولا در افتتاحیه بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران در ارتباط با بیماری‌های شایع عروق مغز گفت: سکته قلبی یکی از شایع‌ترین این بیماری‌ها بوده که وابسته به فاکتورهای خطر همچون فشار خون بالا، دیابت، چاقی، عدم تحرک و بیماری‌های خواب است.

وی با اشاره به این‌که خروپف هنگام خواب به دلیل انسداد راه تنفس بوده و یکی از نشانه‌های خطر در سکته مغزی است، اظهار کرد: افرادی که دچار این مشکل بوده باید به کلینیک‌های خواب مراجعه کرده و حتما تست خواب انجام دهند.

این فوق تخصص بیماری‌های عروق مغز ادامه داد: اکثر مواقع برای بیمارانی که دچار این مشکل هستند استفاده از ماسک‌های DPAP توصیه شده و همچنین کاهش وزن نیز در این زمینه موثر است؛ البته اگر این راه‌کارها جواب نداد در نهایت پزشک جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

مولا اضافه کرد: خوشبختانه امروزه در درمان سکته مغزی جهان رو به پیشرفت بوده و در ایران نیز اقدامات موثری صورت گرفته، ولی آن‌چه حائز اهمیت است تشخیص و اقدام به موقع برای بیمار دچار سکته مغزی است.

وی خاطر نشان کرد: اختلال در تکلم، بینایی، بلع، ضعف در یک طرف بدن از علائم سکته مغزی بوده که فرد در ۴ ساعت طلایی پس از سکته باید تحت درمان قرار گیرد تا بتوان هر چه بیشتر به آن کمک کرد.

گفتنی‌ست بیست و چهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران از ۱۲ تا ۱۵ اردیبهشت ماه با حضور اساتید و صاحبنظران داخلی و خارجی در هتل المپیک در حال برگزاری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fPyPn

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک