خشم‌تان را کنترل کنید، قبل از این‌که شما را تسخیر کند

۱۳۹۷/۰۳/۲۰ در ۲۰:۱۵

خشم

بسیاری از روابط اجتماعی، دوستی‌ها و روابط کاری به علت عدم توانایی افراد در کنترل خشم و عصبانیت دچار آسیب می‌شود. هیچ‌کس فردی که همیشه عصبانی است را دوست ندارد و به عنوان همراه و دوست انتخاب نمی‌کند، اما راه‌کارهایی برای کنترل خشم و عصبانیت وجود دارد تا با استفاده از آن‌ها بتوان عصبانیت را کنترل کرد.

به گزارش ایران پزشک، عصبانیت حسی است که همه افراد آن را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. در واقع عصبانی شدن یک احساس طبیعی بدن است، ولی اگر کنترل نشود، نتایج نه چندان خوبی به دنبال خواهد داشت.

یکی از راه‌کارها برای کنترل عصبانیت، ایجاد وقفه است. اگر در شرایطی قرار گرفتید که از چیزی عصبانی شدید، آهسته از یک تا ده بشمارید و در واقع وقفه زمانی ایجاد کنید. این راه‌کار باعث می‌شود تا خشم اولیه تا حدی کاهش پیدا کند. بعد از ایجاد وقفه، اگر نیاز بود، موقعیت یا فردی که شما را عصبانی کرده ترک کنید تا بر اعصاب خود مسلط شوید.

وقتی به آرامش رسیدید، می‌توانید به درستی فکر کنید و دلیل عصبانیت را برای خودتان توضیح دهید. اگر دیگری باعث عصبانیت شما شده، به طور مستقیم، اما بدون بی‌احترامی این موضوع را بگویید. البته سعی نکنید که دیگران را تحت کنترل خود در آورید.

یکی دیگر از راه‌کارهای کنترل عصبانیت، ورزش کردن است. چند حرکت ساده ورزشی باعث فعال شدن زنجیره فرآیندهای شیمیایی در بدن‌تان می‌شود و در نتیجه شرایط تنش را از شما دور می‌کند و می‌توانید دوباره کنترل اعصاب‌تان را به دست آورید.

یادتان باشد هنگام عصبانیت ممکن است هر چیزی بگویید یا هر کاری انجام بدهید که مناسب جایگاه اجتماعی و شخصیت شما نباشد؛ بنابراین در هنگام عصبانیت، قبل از حرف زدن، کمی فکر کنید. با این کار حتی به طرف مقابل نیز فرصت فکر کردن می‌دهید.

عصبانیت در جهان امروز یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. در نتیجه اگر بیش از حد عصبانی می‌شوید و توانایی کنترل خود را در هنگام عصبانیت ندارید، از کلاس‌های روان‌شناسی و مدیریت عصبانیت و خشم و کاهش استرس استفاده کنید. برخی از کلاس‌ها که به صورت کارگاه برگزار می‌شود و حتی خواندن کتاب‌هایی در این زمینه می‌تواند کمک فراوانی به شما کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HMCYv

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک