یک متخصص چشم و فلوشیب گلوکوم مطرح کرد:

خشکی چشم، شایع‌ترین علت مراجعه به چشم‌پزشک

۱۳۹۵/۰۹/۱۴ در ۰۹:۱۴

یک متخصص چشم، خشکی چشم را شایع‌ترین علت مراجعه به چشم‌پزشک دانست و گفت: این موضوع با افزایش سن و مصرف دارو هم ممکن است ایجاد شود.

به گزارش ایران پزشک، حیدر امینی، متخصص چشم و فلوشیب گلوکوم در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: نوزادان هم به گلوکوم مادرزادی مبتلا می‌شوند، اما این اتفاق آن‌قدر کم است که نباید والدین نگران شوند؛ یعنی از ۵۰ تا ۶ هزار نوزاد یک نفر مبتلا می‌شود.

وی ادامه داد: حدود نصف موارد هنگام تولد علامت دارد و بعد در سال اول علامت مشخص می‌شود و به ندرت در سال‌های دوم و سوم علامت‌دار می‌شوند.

این متخصص چشم و فلوشیب گلوکوم افزود: ترس نوزاد از نور، یعنی وقتی نور به چشم نوزاد بتابانیم، چشم خود را می‌بندد. این دست از کودکان باید تحت عمل جراحی قرار گیرند و در خیلی موارد عمل جراحی موفقیت آمیز بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر کسی عمل آب مروارید کرده و بعد از گذشت یک ماه به بیماری مگس پران مبتلا شده، آیا این بیماری به دلیل عمل جراحی است، گفت: مگس پران ارتباطی با عمل جراحی آب مراورید ندارد. احتمالا کدورتی در زجاجیه چشم داشته است.

امینی ادامه داد: یعنی تغییراتی که در زجاجیه چشم اتفاق می‌افتد و به ندرت همراه با پارگی یا سوراخ در شبکیه چشم است، نگران کننده نیست و بیماری که برای درمان مگس پران مراجعه می‌کند با لیزر ـ کرایو درمان می‌شود.

وی افزود: مگس پران با آب مروارید ارتباط ندارد. اگر هم از قبل وجود داشته باشد به علت آب مروارید آن را نمی‌توان دید و عمل آب مروارید که انجام می‌شود چشم بیشتر مگس پران را می‌بیند.

این متخصص چشم در خصوص خارش چشم در ابتدای صبح اظهار داشت: این موضوع ممکن است به دلیل خشکی چشم باشد. خشکی چشم شایع‌ترین علت مراجعه بیمار است چون علامت‌دار است. با افزایش سن و مصرف دارو هم ممکن است ایجاد شود. گاه خود به خود ایجاد و گاهی با آلودگی هوا هم تشدید می‌شود.

امینی در پاسخ به این پرسش که آیا آب سیاه همان آب مروارید است، گفت: آب مروارید در اثر کدر شدن عدسی چشم اتفاق می‌افتد و درمان آن شامل برداشتن عدسی و قرار دادن یک لنز مصنوعی است، ولی در بیماری آب سیاه تخریب پیش رونده عصب بینایی ایجاد می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/a8Nke

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک