خم ابرو، کار دست‌تان ندهد

۱۳۹۵/۱۰/۱۴ در ۱۴:۰۵

ایران پزشک – مریم مهران راد: نیمی از صورتش فلج شده و پلک چپش پایین افتاده است. حدود ۴۵ ساله است. صورتش معمولی‌ست و نسبت به سنش چین  چروک‌های زیادی ندارد. استرس دارد و می‌ترسد که همیشه این‌جور بماند. نگاه‌های سرزنش‌گر همسرش بیشتر آزارش می‌دهد. دکترش می‌گوید چند روزی موضع را گرم کند تا ورم کم شود وچند جلسه‌ای RF کند تا دارو بی‌اثر شود. آخر خانم میان‌سال، بوتاکس کرده تا قبل از عید صورتش را صفا داده باشد، اما حالا به جای این‌که چروک‌ها کم شود، صورتش فلج شده است.

در حقیقت این دارو شکل تخلیص و آماده شده سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. این باکتری بی‌هوازی است و در محیط‌های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد کرده و سم خطرناکی را تولید می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از باز کردن درب قوطی آن را به مدت ۱۵ دقیقه در آب جوش قرار دهید. در آزمایشگاه باکتری بوتولینیوم را تکثیر داده و سم آن را تخلیص کرده و برای مصارف پزشکی با دوزاژ مناسب آماده می‌کنند.

در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار بوتاکس جهت اصلاح «لوچی چشم» روی انسان به کار گرفته شد و سپس برای درمان اسپاسم پلک نیز مورد استفاده قرار گرفت. سرانجام در سال ۱۹۸۹ این دارو برای اصلاح چین و چروک‌های پیشانی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در نهایت در سال ۲۰۰۲ موسسه FDA که مهم‌ترین موسسه نظارت بر غذا و دارو است، مجوز استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های پیشانی را صادر کرد. با تمام کاربردهای پزشکی که این سم در زمینه دارویی دارد، همچنان پرمخاطب‌ترین استفاده محصول در زمینه زیبایی است.

مشکل از آن‌جا به وجود آمد که باز هم در پس این «بُکش و خوشگلم کن» رایج بین خانم‌ها و حتی آقایان، ردپای چینی‌ها دیده شد. چینی‌هایی که این بار، محصولات بوتاکس‌شان مُعضلاتی را ایجاد کرده است.

کنیتوکس نام برندی چینی و شناخته شده در بین پزشکان زیبایی و پوست است. محصولی بسیار ارزان قیمت و با طول عمری بالاتر از محصولاتی که لیبل دارهستند و تاییدیه وزارت بهداشت دارند. این محصول به صورت عمده و از راه قاچاق وارد کشور شده و در ایران در ویال قرار می‌گیرد.

انواع حساسیت، فلج، انافیلاکسی، تورم کل صورت و دیسترس تنفسی تنها بخشی از صدمات این محصول چینی است که کم هم متقاضی ندارد. محبوبیت این محصول بین پزشکان وحتی بیماران مثال‌زدنی است. البته هستند پزشکانی که ترجیح می‌دهند از مارک‌های معروف‌تری مانند دیسپورت که ساخت انگلستان است استفاده کنند، اما این محصول قیمتی بسیار بالا دارد و هر ویال ۵۰۰ آن بین ۵۸۰ تا ۶۲۰ در داروخانه‌ها عرضه می‌شود و تنها دو ماه ماندگاری دارد. از طرفی هر ویال بوتاکس چینی حدود ۱۰۰ هزار تومان است. حتی دیده شده که نمونه‌هایی با نام تجاری زنتوکس به نام کره‌ای در حال پخش است که البته آن هم چینی درجه ۲ است و حتی از این هم ارزان‌تر است.

متاسفانه عدم آگاهی بیماران در کنار رفتار نادرست تعداد اندکی از پزشکان سود جو باعث شده تا طی چند سال اخیر به خصوص در زمان‌هایی که تقاضا برای بوتاکس کردن بسیار بیشتر است مانند ایام منتهی به عید نوروز، شاهد سونامی از آسیب دیدگان بوتاکس باشیم. البته با راهکاری بسیار ساده می‌توان از محصول مصرفی مطمئن شد؛ از پزشک‌تان بخواهید برای‌تان نسخه بنویسد تا خودتان از داروخانه تهیه کنید. هیچ بهانه‌ای هم پذیرفته نیست از این‌که «من ارزان‌تر می‌خرم.» یا «خودم این دارو را از فلان کشور می‌آورم.»

ارزان پذیری اولین اشتباهی است که بیماران را در دام بوتاکس‌های تقلبی می‌اندازد. تفاوت فاحش محصولات چینی باعث شده تا برخی به اقبال‌شان اطمینان کنند و دچار آسیب‌های متعددی شوند که حتی ممکن است بیمار را تا پای مرگ پیش ببرد. حساسیت‌های ماندگار و احتمال بروز خود ایمنی از دیگر آسیب‌هایی است که تاکنون توسط پزشکانی که با این محصول سرو کار داشته‌اند گزارش شده است.

متاسفانه تا حدود ۹۰ درصد بوتاکس‌های وارد شده به کشور که تحت عنوان ساخت کانادا برچسب می‌خورند، تقلبی و چینی هستند؛ البته کیفیت برخی بوتاکس‌های چینی خوب است.

بوتاکس یک سم عصبی است که مقدار تزریق، نقطه قابل تزریق و مهارت تزریق بسیار اهمیت دارد. بنابراین نوع و تکنیک تزریق و آگاهی کامل از آناتومی کامل عضلات از اهمیت بالایی در تزریق بوتاکس برخوردار است و افرادی که بیشترین صلاحیت را برای این کار دارند، متخصصین پوست و پس از آن‌ها جراحان پلاستیک هستند. البته پزشکان عمومی هم به شرطی که دوره‌های لازم را دیده باشند و تجربه کافی داشته باشند می‌توانند این کار را انجام دهند.

 

بوتاکس

 

علی احیا، پزشک عمومی با گرایش پوست و زیبایی درباره اتفاقاتی که پس از بوتاکس ممکن است اتفاق بیفتد به خبرنگار ایران پزشک گفت: افتادگی پلک شایع‌ترین شکایت از استفاده بوتاکس نامرغوب یا تزریق ناصحیح است.

او با گلایه از این‌که چطور برخی از تبلیغات با پایین‌ترین قیمت بوتاکس می‌کنند، اظهار کرد: دستمزد تزریق بوتاکس کامل از ۶۰ هزار تومان تا حدود ۲۵۰ هزار تومان متغیر هست و هر ویال سه نفره بوتاکس مجوزدار حدود ۶۰۰ هزار تومان است. حتی نوع مرغوب چینی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است. پس چطور بعضی‌ها با ۱۰۰ هزار تومان وعده بوتاکس می‌دهند؟

این پزشک اقدام به بوتاکس در آرایشگاه‌ها را بسیار خطرناک دانست و افزود: با توجه به استفاده این مراکز از مواد نامرغوب، احتمال شوک برای فرد هست و در این شرایط تنها باید پزشک بالای سر بیمار باشد تا بتواند نجاتش دهد؛ وگرنه بیمار از دست می‌رود.

وی در پایان تاکید کرد: بیماران حتی هنگام مراجعه به پزشک‌های عمومی از این‌که پزشک توانایی و مهارت لازم مربوط به این کار را دارد اطمینان حاصل کنند تا به بهترین شکل از مزایای این اقدام زیبایی موثر و مفید استفاده ببرند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/W8sv9

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک