داروها با قیمت واقعی به دست مردم می‌رسد

۱۳۹۶/۰۴/۲۱ در ۱۵:۱۸

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که در سال ۹۲، یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار صرف هزینه واردات دارو شده، گفت: صرفه‌جویی در هزینه‌ها باعث شده که با وجود کاهش ۱۵ درصدی اعتبار سازمان غذا و دارو و افزایش ۳۰ درصدی نرخ ارز در کنار وجود تورم هیچ مشکلی در خصوص دسترسی مردم به دارو نداشته باشیم.

به گزارش ایران پزشک، رسول دیناروند در همایش معاونین غذا و داروی سراسر کشور که در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد، گفت: سازمان غذا و دارو و شبکه‌های معاونت‌های آن دستگاه اصلی در کنترل فرآورده‌های سلامت‌ محور به حساب می‌آید و اساس نظارت در اختیار این سازمان است.

وی افزود: همچنین کنترل بازار دارو و تجهیزات پزشکی کشور یکی دیگر از وظایف مهم سازمان غذا و دارو به شمار می‌رود. 

دیناروند در خصوص اقدامات انجام شده در سازمان غذا و دارو طی ۴ سال گذشته توضیح داد: کارهایی که در سازمان غذا و دارو انجام شد کارهای بین‌‌المللی است؛ به طوری که برخی از این اقدامات توسط سازمان‌های بین‌المللی تایید شد و از سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی در ۴ همایش بین‌المللی دعوت به عمل آمد تا این سازمان دستاوردهای خود را معرفی کند که یکی از این همایش‌ها به موضوع کنترل بیماری‌های غیرواگیر مربوط بوده است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اقدامات صورت گرفته در حوزه بیماری‌های غیرواگیر بسیار خوب بود؛ به طوری که اقدامات خوبی در خصوص کاهش استفاده شکر، نمک، چربی و اسیدهای چرب ترانس از محصولات غذایی انجام شده است.

وی با بیان این‌که در زمینه اصلاح استفاده از نمک در برخی از فرآورده‌ها و همچنین شکر در نوشیدنی‌ها کنترل‌های بسیار خوبی صورت گرفته، اظهار کرد: این موضوع در سطح بازار قابل مشاهده است و هنگامی که اعلام شد باید میزان شکر در یک نوشابه پرمصرف کاهش پیدا کند با کنترل‌های صورت گرفته این موضوع تحقق یافت.

دیناروند اضافه کرد: در تمام روغن‌های موجود در سطح بازار میزان اسید چرب ترانس زیر ۲ و یک درصد است به غیر از یکی، دو مورد از این روغن‌ها. هر چه میزان استفاده از اسید چرب کاهش پیدا کند به همان اندازه میزان بروز بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش پیدا خواهد کرد.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به موضوع نشانگرهای تغذیه‌ای، توضیح داد: دستورالعمل و راهنمای نشانگر رنگی تغذیه‌ای یکی از اقدامات بزرگ و موفق این سازمان به حساب می‌رود؛ به طوری‌که تعدادی از کشورهای دیگر نیز می‌خواستند این طرح را اجرا کنند، اما با لابی قدرتمند صنایع غذایی مواجه شده و اجرای طرح‌شان شکست خورد.

وی تصریح کرد: تاثیرات اقدامات صورت گرفته در سازمان غذا و دارو شاید به صورت کوتاه مدت قابل مشاهده نباشد و باید اثرات ‌آن را در درازمدت مشاهده کرد.

دیناروند با اشاره به همکاری سازمان غذا و دارو با بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی در بخش‌های نظارتی با ما همکاری می‌کند و عضو کمیته فنی ما است به طوری که در تصمیم‌گیری‌ها از آن‌ها مشورت گرفته می‌شود.

معاون وزیر بهداشت در خصوص تامین دارو در سطح کشور، توضیح داد: ممکن است حافظه برخی به صورت کوتاه‌مدت عمل کند و یادشان رفته باشد که برخی مسئولان اعلام می‌کردند که دست قاچاقچیان را برای واردات دارو می‌بوسیم و تعدادی از این افراد برای وارد کردن دارو به کشور از واردکننده‌های کاغذ کمک می‌گرفتند که خوشبختانه با تدابیر صورت گرفته مشکل کمبود دارویی در کشور حل شده است.

وی افزود: در سال ۹۱ نزدیک به ۱٫۲ میلیارد دلار واردات دارو در کشور داشته‌ایم که آن زمان اوج بحران دارویی کشور بود و در سال ۹۲ یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار صرف هزینه واردات دارو شده که در نیمه آن سال که دولت تدبیر و امید روی کار آمد این بحران همچنان وجود داشت.

دیناروند ادامه داد: خوشبختانه در سال ۹۳ واردات دارو به زیر یک میلیارد دلار رسید و در سال ۹۴ میزان واردات مقداری بالاتر از یک میلیارد دلار بوده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به موضوع واردات سرم در کشور توضیح داد: در سال ۹۱ به دلیل ضعف مدیریت در تنظیم بازار و پیشگیری از بروز کمبودها مجبور به واردات دارو شدیم و در آن زمان سیاست‌های درمانی دنبال می‌شد.

وی افزود: برخی به ما انتقاد می‌کنند که چرا در سال ۹۵ واردات سرم به کشور داشتیم که باید در جواب گفت اگر این اقدام صورت نمی‌گرفت کشور با بحران شدیدی روبه‌رو می‌شد و کارشناسان سازمان غذا و دارو از بهمن‌ ماه به فکر تامین دارو برای تابستان ۹۶ بوده‌اند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که سهم تولید دارو با افزایش حجم ریالی روبه‌رو شده و در حال حاضر ۹۷ درصد داروها در داخل کشور تولید می‌شود، گفت: جهت‌گیری‌ها به سمتی پیش رفته که باعث کاهش داروهای وارداتی شده و با آن‌که قیمت داروها کم نشده، هیچ مشکلی برای دسترسی مردم به داروها وجود ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر میانگین قیمت داروهای وارداتی ۲۵ درصد است که تورم آن بین ۹٫۷ تا ۹٫۸ درصد برآورد می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: قیمت‌های داروهای تولید داخل اصلاح شده و همچنین قیمت داروهای وارداتی نیز کاهش پیدا کرده که این موضوع موجبات رضایت‌مندی مردم را در پی داشته است. مردم جامعه ۳۰۰ میلیون بار به داروخانه و ۷ میلیون دفعه برای بستری به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، اما هیچ کمبود دارویی را حس نمی‌کنند.

دیناروند تصریح کرد: شرایط عملکردی سازمان غذا و دارو در حوزه تجهیزات پزشکی بسیار خوب بوده است و اصلاح فرآیندها و ساماندهی مجموعه‌ها باعث شده تا قیمت دارو و تجهیزات پزشکی تا ۳۵ درصد کاهش پیدا کند؛ به طوری‌که در سال‌های گذشته قیمت یک استند قلبی حدود ۴ میلیون تومان بود، اما اکنون این قیمت به ۱٫۵ میلیون تومان رسیده است.

وی ادامه داد: خدمات شفاف‌سازی نیز در سازمان غذا و دارو به خوبی انجام گرفته و با تشکیل کمیته‌های مختلف از هزینه‌های القایی جلوگیری کرده‌ایم. زمانی کم‌لطفی‌هایی به سازمان غذا و دارو صورت می‌گرفت، اما اقدامات ما باعث شد تا اعتماد دولت و مجلس جلب شود.

دیناروند افزود: اقدامات ترویجی این سازمان بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری انجام می‌شود و مجوز تولید تجهیزات پزشکی به چند برابر افزایش یافته، اما متاسفانه برخی از دانشگاه‌ها به این موضوع توجه نمی‌کنند و در سلامت‌کده‌های خود از فرآورده‌های بدون مجوز استفاده می‌کنند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که تولیدات بدون مجوز هنوز مشاهده می‌شود، گفت: اگر مرگ و میرها و سختی‌ها در دنیا وجود نداشت لذت موفقیت و خوشی‌ها را احساس نمی‌کردیم. یکی از این موفقیت‌ها این است که در سال ۹۲ شیرخشک کودکان را وارد می‌کردیم و با کمبود این فرآورده مواجه بودیم، اما امروزه کنترل واردات و تامین مواد به بهترین شکل صورت می‌گیرد و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد به طوری‌که قیمت شیرخشک امسال از سال‌های قبل ارزان‌تر است.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در سال ۹۲ مجوز واردات شیر خشک داده شد، اما در سال بعد شیرخشک غیردرمانی نوزادان هیچ وارداتی به کشور نداشت و در حال حاضر تولید شیر خشک متابولیک برای کودکان یک روال عادی دارد و همچنین توزیع الکترونیکی آن در حال شروع شدن است و با راه‌اندازی سامانه تولید و توزیع این شیرخشک و همچنین میزان تجویز پزشک برای ما قابل رهگیری خواهد بود که این مسئله باعث صرفه‌جویی میلیاردی شده است.

وی ادامه داد: اجرای طرح کنترل آلاینده‌ها از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کرد و وضعیت ما در تصمیم‌گیری بسیار خوب است؛ به طوری‌که سازمان بازرسی کشور تنها گزارش ما را در خصوص برنج‌های وارداتی قبول کرده، زیرا تمام آزمایش‌ها در این سازمان توسط کارشناسان به طور دقیق انجام شده است.

وی در خصوص واردات برنج نیز گفت: متاسفانه افرادی در سالیان گذشته به دلیل واردات برنج به ما اتهام زدند که خوشبختانه با حمایت دولت از این بحران عبور کردیم.

رییس سازمان غذا و دارو در خصوص طرح LIMS توضیح داد: بر اساس این طرح، اطلاع فرآیندهای آزمایش‌ها و کنترل‌های صورت گرفته روی فرآورده‌ها برای ما و مردم جامعه قابل ردیابی خواهد بود که این نشان دهنده شفافیت و پاسخگویی ما به مردم است.

دیناروند تصریح کرد: در حال حاضر سازمان غذا و دارو با شبکه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک متصل شده که این یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای این سازمان در جهت ردگیری و کنترل کالاها بوده است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: یارانه‌های دارویی به سازمان‌های بیمه‌گر رفته و کاملا روند قیمت‌گذاری آن مشخص است و داروها با قیمت واقعی به دست مردم می‌رسد.

وی با انتقاد از کم شدن اعتبار سازمان غذا و دارو گفت: با این‌که اعتبار این سازمان کاهش پیدا کرده، اما پشتیبانی‌ها از ما افزایش یافته است. صرفه‌جویی در هزینه‌ها باعث شده که با وجود کاهش ۱۵ درصدی اعتبار سازمان غذا و دارو و افزایش ۳۰ درصدی نرخ ارز در کنار وجود تورم هیچ مشکلی در خصوص دسترسی مردم به دارو نداشته باشیم.

رییس سازمان غذا و دارو در پایان اظهار کرد: نقدینگی و اعتبارات یکی از مشکل‌های این سازمان است؛ به طوری‌که بدهی بیمه‌ها به شرکت‌های تولیدکننده زنجیره تامین را با مشکل مواجه کرده و متاسفانه بیمه‌ها در پرداخت‌های‌شان تعلل می‌کنند که امیدواریم با کمک دولت این مشکل عظیم برطرف شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vM063

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک