مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو:

دارو کالای عادی نیست که آنلاین خرید و فروش شود

۱۳۹۵/۱۲/۰۹ در ۰۸:۰۰

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با بیان این‌که فروش اینترنتی دارو از طریق سایت‌ها جزو سیاست‌های فعلی این سازمان نیست، گفت: دارو به همراه خدمات دارویی که توسط داروساز انجام می‌شود مفهوم پیدا می‌کند و مثل یک کالای عادی نیست که فقط حمل و نقل آن مهم باشد و به صورت مجازی بتوان فروش آن را انجام داد.

اکبر عبدالهی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک، فروش اینترنتی دارو از طریق سایت‌ها را جزو سیاست‌های فعلی سازمان غذا و دارو ندانست و گفت: معتقدیم خدمات دارویی باید به صورت چهره به چهره توسط داروسازان انجام شود. حالا هر وقت این قسمت به اندازه کافی مطلوب بود، می‌توانیم به فروش الکترونیک دارو هم فکر کنیم.

وی با اشاره به این‌که امکانات الکترونیک به عنوان یک کمک کننده مورد قبول است، اظهار کرد: فضای مجازی و فروش اینترنتی به عنوان جایگزین مورد قبول نیست.

عبدالهی اصل در پاسخ به این سوال که آیا انجام این کار می‌تواند دسترسی بیماران شهرستانی به دارو را تسهیل کند، گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی امکانات لازم جهت ایجاد دسترسی برای بیماران خاص به داروها وجود دارد، اما دارو به همراه خدمات دارویی که توسط داروساز انجام می‌شود مفهوم پیدا می‌کند. دارو مثل یک کالای عادی نیست که فقط حمل و نقل آن مهم باشد و به صورت مجازی بتوان فروش آن را انجام داد.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با بیان این‌که فروش اینترنتی مکمل‌ها و آرایشی و بهداشتی در حال حاضر مورد تایید این سازمان است، اظهار کرد: در مورد دارو این موضوع مورد تایید نیست. برای ارائه مکمل‌ها از طریق سایت‌ها نیز از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایران پزشک که آیا کاربران می‌توانند مجوزهای اعطا شده به سایت‌های فروش مکمل و آرایشی و بهداشتی را مشاهده کنند، گفت: خیر، چیزی شبیه به نماد الکترونیک در حال حاضر وجود ندارد و کاربران فعلا نمی‌توانند مجوزها را در حوزه مکمل‌ها و آرایشی و بهداشتی در سایت‌ها مشاهده کنند. البته در حال کار روی این موضوع هستیم، اما هنوز ضوابط لازم برای آن وجود ندارد و بهتر است از اماکن اصلی یعنی داروخانه‌ها تهیه شود.

عبدالهی اصل در پایان درباره زیرساخت‌های لازم برای انجام این کار گفت: زیرساخت مورد نیاز برای این موضوع بیشتر حقوق و قوانین است که باید آماده شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/l1GRk

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک