مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران:

دانشگاه‌ها درباره آلودگی شیر بزرگ‌نمایی می‌کنند

۱۳۹۵/۰۸/۲۸ در ۱۴:۳۵

مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران، سرانه مصرف شیر در ایران را یک سوم میانگین مصرف جهانی دانست و گفت: نباید به نظرات متخصصانی که در حوزه شیر اشرافیت کاملی ندارند، اما اظهار نظر می‌کنند، توجه کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، شهریار دبیریان در مراسم بزرگداشت روز جهانی غذا در زنجان گفت: تبلیغات نادرست و سخنان غیر مسئولانه در خصوص شیر موجب می‌شود که دید مردم نسبت به این موضوع تغییر یابد و این در واقع به کاهش میزان مصرف آن منتهی شود.

وی افزود: این در حالی است که متاسفانه در مقالات ارائه شده از سوی اساتید برخی دانشگاه‌ها در جامعه این‌گونه القا می‌شود که لبنیات تولیدی آلودگی دارد و مردم نگرش منفی به این ماده غذایی پیدا می‌کنند.

دبیریان ادامه داد: آلودگی در حد مجاز با آلودگی ۲ مقوله جداست؛ یعنی تمام محصولات شیری و لبنی ممکن است آلوده به آفلاتوکسین باشند، اما این میزان در حد مجاز باشد.

وی تاکید کرد: متاسفانه دانشگاه‌های کشورمان به این موضوع کمتر توجه می‌کنند و در همه مقالات ارائه شده عنوان می‌کنند که لبنیات تولیدی آلوده است و در این خصوص بزرگ‌نمایی می‌کنند.

مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران ادامه داد: ایران توانمندی‌های متعددی در بخش‌های مختلف دارد و باید از این مهم نهایت استفاده را داشته باشیم و در این میان برای رفع نگرانی‌ها و شبهه‌های مردم در لبنیات تولیدی ارائه تحقیقات صحیح امری ضروری است.

دبیریان اظهار کرد: فرهنگ‌سازی امری مهم به شمار می‌رود و نباید به نظرات متخصصانی که در حوزه شیر اشرافیت کاملی ندارند، اما اظهار نظر می‌کنند، توجه کرد.

 

گرایش به مصرف فرآورده‌های سنتی شیر

مدیر تضمین کیفیت صنایع شیر ایران در ادامه گفت: تبلیغات نادرست موجب شده گرایش مردم به مصرف فرآورده‌های سنتی شیر افزایش یابد که در این میان کارخانه‌های غذایی مقصر هستند و بخش دیگر نیز انتشار مطالب متعدد در شبکه‌های اجتماعی از علل دیگر به شمار می‌رود که این موارد به صنعت غذایی ضربه وارد می‌کند.

وی اظهار کرد: با وضعیت فعلی، کارخانه‌های لبنی در حاشیه زیان قرار گرفتند و با استرس زیاد فعالیت می‌کنند که باید فکری به حال آنان کرد.

دبیریان افزود: سلامتی مقوله بسیار مهمی به شمار می‌رود و بر این اساس جامعه باید از حالت درمان نگر به سمت پیشگیری حرکت کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1T2mJ

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک