دخانیات، عامل اصلی سرطان دهان

۱۳۹۵/۰۸/۰۳ در ۱۹:۳۶

سرطان‌هایی که در نواحی لب، لثه، زبان یا مخاط دهان ایجاد می‌شوند، در دسته سرطان دهان قرار می‌گیرند؛ این سرطان‌ها معمولا در افراد بالای ۴۰ سال ایجاد می‌شوند و احتمال بروز آن‌ها با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، آرزو علائی، دبیر مشاور علمی تخصصی بیماری‌های دهان و دندان یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با تاکید بر لزوم غربالگری بیماران به لحاظ علائم سرطان در مطب‌های دندانپزشکی، گفت: دندانپزشکان عمومی در مطب‌ها و کلینیک‌ها باید بیماران خود را از لحاظ علائم و نشانه‌های انواع سرطان‌های دهانی بررسی کنند تا در صورت لزوم به متخصصان دیگر ارجاع داده شوند.

وی افزود: به همین منظور دندانپزشکان عمومی باید باید با علائم بیماری های دهان به خصوص سرطان های سر و گردن آشنایی داشته باشند.

علائی با بیان این‌که سرطان می‌تواند به شکل‌های متعددی بروز یابد، ادامه داد: هر نوع زخم مزمنی که به درمان‌های مختلف جواب نداده یا هرگونه تغییر رنگ یا قرمزی که بی‌دلیل باشد یا ضایعه‌ای که به صورت یک چلاک سفید در مخاط دهان باشد که اگر با گاز استریل آن را پاک کنیم پاک نشود یا برچستگی در دهان که به درمان‌های مختلف پاسخ ندهد یا برعکس یک ضایعه فرو رفته در بافت نرم یا سخت باشد که حتی ممکن است دندانپزشکان در لمس متوجه آن نشوند، می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهان باشد.

وی گفت: بنابراین دندانپزشکان موظفند تمام بیماران خود را در نور کافی از این لحاظ بررسی کنند.

علائی افزود: متاسفانه در کشور ما سن بروز سرطان نسبت به کشورهای دیگر پایین‌تر آمده که مقداری از آن به دلیل تغییرات ژنتیکی و مقداری نیز به دلیل استعمال دخانیات است.

وی به نقش دخانیات در بروز سرطان‌های دهانی اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان می‌دهد سیگار و قلیان که متاسفانه در بین جوانان شیوع زیادی یافته، تاثیر زیادی در بروز سرطان‌ها به ویژه سرطان دهان دارد.

علائی ادامه داد: بنابراین معاینه دوره‌ای بیماران توسط دندانپزشکانی که دوره کافی برای این کار دیده باشند، بسیار کمک کننده است تا بتوانیم غربالگری کنیم و بیماران را در مراحل اولیه درمان کرده یا به متخصصان بیماری‌های دهان ارجاع دهیم تا درمان بیماری در مراحل اولیه و بدون اتلاف وقت انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران پس از متوجه شدن بیماری خود نمی‌دانند که باید به چه متخصصی مراجعه کنند و دچار سردرگمی می‌شوند و از مطبی به مطب دیگر می‌روند و به همین دلیل زمان طلایی درمان را از دست می‌دهند.

علائی به لزوم اطلاع‌رسانی در مورد رشته تخصصی بیماری‌های دهان و دندان اشاره کرد و گفت: علاوه بر عموم مردم برخی پزشکان نیز اطلاع کافی در مورد این رشته و خدمات آن ندارند که باید در این زمینه اطلاع‌رسانی شود.

وی در مورد شایع‌ترین سرطان‌های دهان گفت: در افراد سیگاری شایع‌ترین سرطان‌ها در لب و کف دهان بروز می‌کند، اما در افراد غیرسیگاری در گونه، مخاط زبان و کام نرم بیشتر شایع است.

علائی با تاکید بر افزایش آگاهی پزشکان در مورد سرطان‌های دهان، افزود: وزارت بهداشت برای این منظور می‌تواند دوره‌های بازآموزی راه‌اندازی کند یا یک واحد درسی برای دانشجویان پزشکی قرار دهد تا این خلا برطرف شود.

 

 

پایان پیام/ 
پیوندک: http://iranMD.com/DQtsr

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک