دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران:

دخانیات دغدغه جدی حاکمیت نیست

۱۳۹۷/۰۳/۰۶ در ۱۲:۱۹

مواد مخدر

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران گفت: بیش از ۳ میلیارد دلار صنعت دخانیات در کشور هزینه دارد و ۳۰ درصد آن مربوط به متولیان داخلی و ۷۰ درصد مربوط به خارجی‌هاست. همه چیز ما را تحریم می‌کنند، اما چرا در مورد دخانیات هیچ تحریمی اعمال نمی‌شود و کمپانی‌ها برای ورود به صنعت دخانیات ایران تشویق می‌شوند. حتی ژاپنی‌ها در کشور یک کارخانه عظیم دخانیات ایجاد کردند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد رضا مسجدی در نشست خبری روز جهانی بدون دخانیات با بیان این‌که دخانیات دغدغه جدی حاکمیت نیست، گفت: وزارت بهداشت متولی گرفتاری‌های ناشی از دخانیات است. تا وقتی دغدغه جدی وجود نداشته باشد، در مجلس استفساریه آورده می‌شود که قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی خارج شود.

وی افزود: برای این‌که یک طرح دو فوریتی را به مجلس ببرید باید کارهای زیادی انجام شود، اما این استفساریه ابتدا با دو فوریت و بعد با یک فوریت بررسی شد. در جامعه ما گروه‌های تاثیرگذاری وجود دارد. اول گروه هنرمندان و بعد ورزشکاران هستند. در محبوب‌ترین سریال خانگی پر از صحنه‌های مصرف سیگار است. ۷۶ درصد دانش آموزان ما عوارض دخانیات را می‌دانند، اما با دیدن این سریال‌ها همه رشته‌ها پنبه می‌شود.

مسجدی ادامه داد: آخرین فیلم سینمایی که تولید شده در جمع ۱۴ صحنه مصرف سیگار دارد که در جمع ۱۵ دقیقه استفاده از دخانیات را نشان می‌دهد. در هیچ کدام از جلسه‌های ما وزیر ارشاد حاضر نیست و وقتی این دغدغه وجود نداشته باشد، هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران گفت: بحث جدی جامعه برجام است. از زمانی که تحریم‌ها علیه ایران اعمال شد، کدام یکی از برنامه‌ها مصون از تحریم‌ها بود؟ برای این‌که آزمایشگاه سل ماسک ویژه داشته باشد، این ماسک تحریم بود و با کیف و چمدان‌های دیپلماتیک این ماسک‌ها را وارد کشور کردیم. تنها ابزار و صنعتی که تحریم نشد، دخانیات بود. همین دیروز اعلام شد که وزارت خزانه‌داری آمریکا بسیاری از سازمان‌ها و افراد را جریمه کرده است، حالا چرا کمپانی بریتیش آمریکن توباکو که در ایران نیز کارخانه زده را جریمه نمی‌کنند؟ بیش از ۳ میلیارد دلار صنعت دخانیات در کشور هزینه دارد و ۳۰ درصد آن مربوط به متولیان داخلی و ۷۰ درصد مربوط به خارجی‌هاست. همه چیز ما را تحریم می‌کنند، اما چرا در مورد دخانیات هیچ تحریمی اعمال نمی‌شود و کمپانی‌ها برای ورود به صنعت دخانیات ایران تشویق می‌شوند. حتی ژاپنی‌ها در کشور یک کارخانه عظیم دخانیات ایجاد کردند.

وی بیان کرد: وزارت صنعت و معدن و مجلس مجوز احداث این کارخانه‌ها را در کشور می‌دهند.

مسجدی با بیان این‌که میزان مصرف قلیان در دختران ۱۰ برابر مصرف سیگار است، اظهار کرد: از مسیر سیگار و قلیان، نوجوان به سمت اعتیاد کشیده می‌شوند. نمی‌توان فقط اعداد و ارقام گفت و باید یک کار جدی انجام شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7Gkn4

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک