دختران، بیشترین قربانیان کودک آزاری

۱۳۹۷/۰۳/۰۵ در ۲۲:۰۷

یک مدرس دانشگاه گفت: دختران بیشترین قربانیان کودک آزاری هستند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، سمانه علی نژاد گفت: براساس آمارها شایع‌ترین خشونت در جهان و حتی ایران کودک آزاری بوده و دختران بیشترین قربانیان کودک آزاری هستند.

وی افزود: هرگونه رفتار یا اقدامی که به سلامت جسمی، روحی، روانی و رشد کودک صدمه جدی بزند کودک آزاری می‌نامند.

این مدرس دانشگاه، عوامل خانوادگی، فرهنگی و روانی را از عوامل اصلی بروز کودک آزاری دانست و ادامه داد: عدم آگاهی خانواده‌ها از روش فرزند پروری، تحصیلات کم پدر و مادر، طلاق و جدایی و مشکلات معیشتی از جمله عوامل خانوادگی و و زندگی در گروه‌های اجتماعی و فرهنگی پایین از جمله عوامل فرهنگی بروز کودک آزاری است.

علی نژاد، کودک آزاری را به ۳ بخش آزار جسمی، عاطفی و جنسی تقسیم و اظهار کرد: کتک زدن و صدمه جسمی به کودک جزء آزار جسمی بوده و بی توجهی به کودک، مراقبت ناسالم و نادرست از کودک، بازماندن از تحصیل و پرخاشگری والدین جزء آزارهای عاطفی و تعرض جنسی به کودک جز آزار های جنسی کودک به شمار می‌روند.

وی نقش رسانه‌ها در کاهش کودک آزاری را بسیار موثر دانست و گفت: رسانه‌ها با تولید برنامه‌های خانواده محور و آموزشی می‌توانند در آموزش نحوه صحیح تربیت کودک به والدین نقش به سزایی داشته باشند. رسانه‌ها باید به والدین بیاموزند در تربیت کودک به اندازه توان و رشد وی از او انتظار انجام کار داشته باشند؛ زیرا کودک در موقعیت‌های مختلف رفتارهایی دارد که باید بر اساس آگاهی‌هایش به آن‌ها پاسخ دهد.

این مدرس دانشگاه، مهم‌ترین راه‌کار کاهش درمان کودک آزاری را اقدام به درمان والدین و آگاهی دادن به آن‌ها دانست و بیان کرد: اجرای برنامه‌های آگاهی سازی و ارائه اطلاعات به والدین، تلاش در جهت کاهش فقر واعتیاد و بی‌کاری، دسترسی کودکان و والدین آن‌ها به مراکز مشاوره‌ای، ارتقای سطح آموزشی و امکانات تفریحی کودکان، رفع هرگونه تبعیض و نابرابری در مورد کودکان و تصویب قانون در خصوص منع قانونی اقدام به خشونت علیه کودکان از جمله عوامل کاهش کودک آزاری در جامعه است.

این روانشناس اظهار کرد: کودکان آسیب پذیرترین افراد جامعه هستند و اگر در تربیت و شکل‌گیری شخصیت فردی آن‌ها دقت و توجه نشود مشکلات اساسی برای فرد و جامعه به وجود خواهد آورد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vqJ12

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک