یک متخصص آزمایشگاه مطرح کرد؛

درخواست بی‌رویه بیماران برای انجام آزمایش

۱۳۹۵/۰۶/۰۶ در ۱۰:۵۲

محمد جواد غروی، متخصص علوم آزمایشگاهی و استاد دانشگاه، تعداد مراجعه بیماران به پزشک در ایران را بیش از استاندارد جهانی دانست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، محمد جواد غروی با اشاره به این‌که متوسط استاندارد جهانی ۴/۸ الی ۵/۲ است، گفت: برای یک بیمار در دنیا باید تقریبا به طور متوسط ۵ آزمایش نوشته شود. ما تقریبا همین تعداد مراجعه را داریم، اما مشکل ما این است که تعداد مراجعه بیماران به پزشک هم بیشتر از حد جهانی است. در همه کوچه و پس‌کوچه‌ها تابلوی پزشک وجود دارد، اما در کشورهای دیگر پزشکان در بیمارستان‌ها حضور دارند.

 

به جای درمان باید برای بهداشت هزینه کنند

وی ادامه داد: مسئولان به جای درمان، باید برای بهداشت هزینه کنند. اگر این هزینه‌ها وارد محیط زیست، آب و غذا شود، مشکلات بسیاری حل خواهد شد. ما افزایش بار مراجعه به پزشک، کلینیک، داروخانه و غیره داریم. در نتیجه دچار خسران مضاعف خواهیم شد و این مشکل فقط محدود به آزمایشگاه‌ها نمی‌شود.

 

دور ریختن نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های شلوغ

این استاد دانشگاه درباره شایعه دور ریختن نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های شلوغ به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: به صورت منطقی نباید این اتفاق بیفتد، اما شاید این بحث شایعه یا تهدید باشد. به طور مثال آزمایشگاهی بگوید چون تعرفه‌ها پایین است و از لحاظ مالی صرفه اقتصادی ندارد، این کار را انجام دهد. ولی فکر می‌کنم هنوز این‌قدر بی‌وجدان نشده‌ایم. این موضوع را تایید نمی‌کنم. بدترین آزمایشگاه‌ها هم حتی اگر پرسنل خوبی نداشته باشند، این کار را انجام نمی‌دهند. من آزمایشگاه‌های زیادی را دیده‌ام؛ هرچند در برخی آزمایشگاه‌ها به خاطر انگیزه‌های روانی مثل دعوا با رییس، خلاف‌هایی انجام داده‌اند که با آن‌ها برخورد کرده‌ایم. یعنی انگیزه‌های مالی وجود نداشته است.

 

آزمایشگاه و طرح تحول سلامت

غروی درباره وضعیت آزمایشگاه‌ها بعد از طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول برای مردم خوب بود. آزمایشگاه‌ها و رادیولوژی‌ها در بخش دولتی مشکلی نداشتند، هرچند تعرفه پایین‌تر بود، اما چون انبوهی از بیماران وجود داشت، ضرر نمی‌کردند. در طرح تحول، دوام مورد سوال است. از نظر پرداخت هم تاخیر وجود دارد، اما در مجموع برای مردم و بخش دولتی اتفاق خوبی بود. برای بخش خصوصی طرح چندان خوبی نبود و آسیب زد.

 

اعتباربخشی در آزمایشگاه‌ها

وی در ادامه به موضوع اعتباربخشی در آزمایشگاه‌ها هم اشاره کرد و گفت: آزمایشگاه‌هایی که نتوانند خودشان را با نظام اعتباربخشی و ارزش‌گذاری‌ها و استانداردها تطبیق بدهند، به تدریج کوچک و کوچک‌تر می‌شوند و آزمایشگاه‌هایی که خودشان را با استانداردهای جهانی سازگار می‌کنند، رو به رشد خواهند بود. برای رو به رشد بودن نیز نیاز به نیروی کار کافی داریم.

 

کمبود مسئول فنی آزمایشگاه

دبیر انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی بالینی ایران افزود: در مورد پزشکان آزمایشگاه کمبود داریم. شاید چیزی حدود هزار و خورده‌ای آزمایشگاه وجود دارد که مسئول فنی ندارد. دکترای علوم آزمایشگاهی که بیش از ۲۰ سال است تقویت نمی‌شود. برای پاتولوژیست‌ها هم موانع زیادی درست شده است. یعنی تا ضریب کا یا تعهد خدمت، طرح نیروی انسانی و غیره را در مناطق محروم نگذرانند، به آن‌ها مجوز کار نمی‌دهند. در نتیجه فاصله‌ای ایجاد می‌شود که باعث کمبود مسئول فنی آزمایشگاه شده است.

 

بی‌کاری فارغ‌التحصیلان آزمایشگاهی

این استاد انگل‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران به پر شدن ظرفیت کاربرای کارشناسان آزمایشگاه اشاره کرد و به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: در مورد کارشناسان چیزی حدود ۶۰ دانشگاه دولتی و ۳۰ دانشگاه آزاد مشغول تربیت کارشناسان آزمایشگاه هستند. رقابت عجیبی در دانشگاه‌ها وجود دارد که می‌خواهند رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تربیت کنند. در سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰ پیش‌بینی کردیم که نیاز به ۱۴ هزار نفر نیرو داریم. شاید تا یکی دو سال آینده با افزایش آزمایشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان به نقطه سر به سر برسیم، ولی پیش‌بینی می‌شود از سال ۱۳۹۸ به بعد فارغ‌التحصیلان آزمایشگاهی هم با بی‌کاری مواجه خواهند شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/P4n7b

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک