سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد:

درخواست وزارت بهداشت از بانک مرکزی برای انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی

۱۳۹۷/۰۴/۱۸ در ۲۱:۵۹

حریرچی

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از بانک مرکزی درخواست کردیم هر شرکتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد، به محض دریافت ارز، اسامی آن‌ها را منتشر کند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در مجله خبری اخبار سراسری شبکه یک درباره تخصیص ارز دولتی به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی گفت: در کشور ۱۰۰ شرکت دارویی داریم که وزارت بهداشت بیش از ۹۹ درصد داروها را قیمت گذاری کرده و به شرکت‌ها بر همین مبنا ارز تخصیص داده می‌شود. این شرکت‌ها همچنین مکلف هستند که قیمت را روی جعبه دارو درج کنند. مردم نیز می‌توانند به سامانه‌های غذا و دارو مراجعه کرده و قیمت و اصالت دارو را مشاهده کنند و به این شکل تخلف آشکار می‌شود. از طرفی داروخانه‌ها نیز مکلف هستند که فاکتور را ارائه کنند.

وی درباره تجهیزات پزشکی نیز بیان کرد: از بانک مرکزی درخواست کردیم هر شرکتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد، به محض دریافت ارز، اسامی آن‌ها را منتشر کند. خریداران تجهیزات پزشکی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی هستند و بیمارستان‌ها نیز مکلف شدند تمام تجهیزات پزشکی را خودشان تهیه کنند و بیمار را به بیرون از بیمارستان نفرستند. تمام فاکتورهای خرید بیمارستان‌های دولتی و فروش به بیماران، به صورت روزانه بررسی می‌شود و اگر تخلفی باشد، برخورد صورت می‌گیرد.

حریرچی ادامه داد: محرومیت از ارز دولتی و برخورد تعزیرات حکومتی و محرومیت شرکت از واردات تجهیزات از جمله برخورد با تخلف‌ها است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: کشور برای حل مشکلات بسیج شده و وزارت بهداشت اجازه نمی‌دهد کسانی که قصد سودجویی دارند و دلار دولتی می‌گیرند و تجهیزات را به قیمت آزاد می‌فروشند، به سادگی کار خود را انجام دهند و با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

وی با بیان این‌که بازار را کنترل می‌کنیم، گفت: از طریق نرم افزار به انبار کلیه شرکت‌های دارویی دسترسی داریم و ذخیره دارویی را به صورت مرتب کنترل می‌کنیم. اجازه نمی‌دهیم بیمار به جز رنج بیماری، رنج دیگری داشته باشد.

حریرچی ادامه داد: در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی هیچ مشکلی برای بیماران به وجود نخواهد آمد.

معاون کل وزارت بهداشت درباره دستورالعمل فرآوری مجدد و ایمن تجهیزات پزشکی نیز گفت: اولا قاعده بر استفاده مجدد است و وسایلی مثل پنس و قیچی در تمام دنیا استریل می‌شود. در آمریکا نیز این مجوز وجود دارد و هیچ کدام از وسایلی که استریل می‌شود، وسیله‌ای نیست که در اروپا و آمریکا استریل نشود. از طرفی برخی افراد کلا مخالف هستند. مردم توجه کنند که خط قرمز وزارت بهداشت، سلامت و ایمنی بیمار است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/6JVt8

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک