دردسرهای رهایی از سر درد

۱۳۹۶/۰۷/۱۵ در ۲۰:۳۲

میگرن

رییس پنجمین کنگره سردرد با اشاره به این‌که بر اساس آخرین آمار جهانی، هفتمین علت ناتوانی در زندگی افراد سردرد گزارش شده، گفت: متاسفانه در ایران و کشورهای مشابه، چندان به موضوع ناتوانی ناشی از سردرد توجه نشده است و به دلیل این‌که شکل ظاهری و حرکت فرد تغییری ندارد، ناتوانی ناشی از سردرد مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

به گزارش ایران پزشک، منصوره تقا در آستانه برگزاری پنجمین کنگره سردرد و اولین کنگره بین‌المللی سردرد و درد گفت: این کنگره ۱۹ تا ۲۱ مهر ماه با موضوعات مختلف و مرتبط با سردرد با حضور صاحب‌نظران و اساتید این حوزه برگزار می‌شود.

وی به ناتوانی‌های ناشی از سردرد اشاره کرد و افزود: بر اساس آخرین آمار جهانی هفتمین علت ناتوانی در زندگی افراد، سردرد گزارش شده است و این رتبه حتی پایین‌تر از بسیاری‌ بیماری‌های شایع مغز و اعصاب قرار دارد.

رییس انجمن سردرد ایران ادامه داد: فردی که دچار سکته مغزی می‌شود، اصولا سن بالایی داشته و به دلیل کهولت سن در صورت ناتوانی مدت زیادی دچار ناتوانی نخواهد شد، ولی فرد دچار سردرد به دلیل این‌که اغلب سن پایینی دارد باید حداقل ۲۰ تا ۳۰ سال با این مشکل دست و پنجه‌ نرم کند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: متاسفانه در ایران و کشورهای مشابه، چندان به موضوع ناتوانی ناشی از سردرد توجه نشده است و به دلیل این‌که شکل ظاهری و حرکت فرد تغییری ندارد، ناتوانی ناشی از سردرد مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

رییس پنجمین کنگره سردرد و اولین کنگره بین‌المللی سردرد و درد با تاکید بر ضرورت توجه مسئولین به موضوع ناتوانی ناشی از سردرد گفت: افراد برای رفع این مشکل اغلب به صورت خوددرمانی اقدام به مصرف مسکن برای رهایی از این مشکل می‌کنند و مصرف این دارو برای مدت‌های طولانی و مداوم عوارضی را برای فرد به همراه خواهد داشت، حتی گاهی فرد برای رهایی از این مشکل در حالت‌های شدید به مصرف مواد مخدر روی می‌آورد.

تقا بیان کرد: مسئولان حوزه بهداشت و درمان باید به این مسئله توجه کنند و این موضوع نیز توسط رسانه‌ها اطلاع رسانی شود تا ارتقای آگاهی مردم نسبت به موضوع سردرد و ناتوانی‌های ناشی از آن را شاهد باشیم. همچنین برگزاری هفته آگاهی دادن به مردم نسبت به سردرد می‌تواند در این راستا تاثیرگذار باشد.

پنجمین کنگره سردرد و اولین کنگره بین المللی سردرد و درد از ۱۹ تا ۲۱ مهر ماه در هتل پارسیان استقلال سالن دریای نور با حضور مهمانانی از کشورهای آمریکا، آلمان، دانمارک، سوئد برگزار خواهد شد. همچنین رییس انجمن جهانی سردرد پروفسور ادوینسون که پس از انتخاب شدنش به عنوان ریس انجمن اولین سفر خود را به ایران دارد مباحثی در خصوص سردرد ارائه خواهد کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wSRgA

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک