دردهای موضعی استخوان را جدی بگیرید

۱۳۹۵/۱۰/۰۶ در ۲۰:۳۰

استادیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که تومورهای بدخیم استخوانی از شیوع نادری برخوردار است، گفت: این تومور ها اغلب با دردهای موضعی استخوان در بزرگسالان و درد و لنگیدن در کودکان ظاهر می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، مرضیه لشکری، استادیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران از برگزاری سمینار یک‌روزه تازه‌های تشخیص و درمان تومورهای استخوان خبر داد و گفت: این سمینار ۹ دی ماه در سالن کارون هتل پارسیان اوین برگزار خواهد شد و گروه هدف این سمینار، متخصصان رادیوتراپی انکولوژی، هماتولوژی انکولوژی، ارتوپدی، پاتولوژی، رادیولوژی، پزشکی هسته‌ای و جراحان عمومی خواهند بود.

لشکری ادامه داد: این سمینار به منظور ارائه تازه‌ترین روش‌های تشخیصی و درمانی تومورهای استخوان و با هدف ارتقای سطح علمی گروه‌های هدف برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که تومورهای استخوان در اکثر موارد خوش خیم است، اظهار کرد: با این وجود میزان شیوع آن‌ها به طور دقیق مشخص نیست؛ زیرا اغلب آن‌ها بدون علامت است و به صورت اتفاقی کشف می‌شود.

لشکری در ادامه تصریح کرد: تومورهای بدخیم استخوان یک بیماری نادر است که کمتر از ۰/۲ درصد از همه سرطان‌ها را شامل می‌شود.

استادیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: استئوسارکوم، کندروسارکوم و یوئینگ سارکوما شایع‌ترین تومورهای بدخیم استخوان را تشکیل می‌دهند. استئوسارکوم و یوئینگ سارکوما بیشتر در بالغین جوان و کودکان و کندروسارکوما بیشتر در افراد میانسال دیده می‌شود.

وی درباره ریسک‌ فاکتورهای تومورهای استخوانی گفت: ریسک فاکتورهای تومورهای بدخیم استخوانی به طور کلی شامل سابقه رادیوتراپی، مصرف برخی از داروهای کموتراپی، عوامل ژنتیکی و اختلالات کروموزومی، برخی ضایعات خوش خیم استخوانی مانند پاژه، استئومیلیت مزمن، استئوکندروما، انکندروما و … است.

لشکری در ادامه تصریح کرد: علائم بالینی اغلب به صورت درد لوکالیزه در استخوان خواهد بود که در بچه‌ها می‌تواند به صورت لنگیدن ظاهر شود. همچنین ممکن است این درد با بافت نرم و شکستگی استخوان همراه باشد.

استادیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که استفاده موثر از رژیم‌های چند دارویی کموتراپی باعث افزایش قابل توجه در میزان بقا در بیماران با تومورهای بدخیم استخوانی شده، گفت: همچنین روش‌های جدید درمانی با کاهش قابل ملاحظه در میزان موربیدیته و اختلال عملکرد ارگان همراه بوده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/kzXCq

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک